eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inflacja a koszty utrzymania mieszkania IX 2013

Inflacja a koszty utrzymania mieszkania IX 2013

2013-10-17 09:51

Inflacja a koszty utrzymania mieszkania IX 2013

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1 proc © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Koszty związane z mieszkaniem nadal rosną szybciej niż inflacja. Dobrą wiadomością jest fakt, że różnica pomiędzy tymi wskaźnikami sukcesywnie maleje. Miesiąc do miesiąca inflacja mieszkaniowa wyniosła 0,1 proc., rok do roku zaś 1,8 proc. Koszty związane z mieszkaniem nadal rosną szybciej niż inflacja. Dobrą wiadomością jest fakt, że różnica pomiędzy tymi wskaźnikami sukcesywnie maleje. Miesiąc do miesiąca inflacja mieszkaniowa wyniosła 0,1 proc., rok do roku zaś 1,8 proc.

Przeczytaj także: Koszty utrzymania mieszkania IX 2013

O 0,1 wzrosły we wrześniu 2013 r. ceny towarów i usług porównując do sierpnia. W ujęciu rocznym (czyli odnosząc obecny poziom do września 2012 r.) zmiana wyniosła dokładnie 1 procent. O 0,1 pkt proc. mniej niż miesiąc i dwa miesiące wcześniej. Wrześniowy odczyt inflacji jest minimalnie niższy od sierpniowego, prawdopodobnie nastąpi teraz okres stabilizacji, o lipcowym skoku związanym ze wzrostem opłat za wywóz nieczystości możemy już zapomnieć.

Najbardziej znaczący wpływ na miesięczną zmianę cen miały podwyżki cen transportu (wzrost o 0,8 proc. w ciągu miesiąca) oraz odzieży i obuwia (o 0,7 proc.). Na trzecim miejscu wśród czynników windujących wskaźnik cen towarów i usług znalazły się koszty mieszkaniowe.

Za wynik inflacji w skali roku najbardziej odpowiedzialne są zmiany cen żywności oraz kosztów mieszkaniowych – stanowią one ponad 45 proc. wydatków statystycznego Polaka i oba w skali roku znacznie przewyższają średnią.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1 proc., o tyle samo, co miesiąc wcześniej. Zmiana roczna wyniosła 1,8 proc., podczas gdy w sierpniu było to 2,0 proc.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1 proc

Spośród składników kosztów mieszkaniowych w sierpniu wzrosły koszty usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,6 proc.), ceny nośników energii (0,2 proc., przy czym najbardziej podrożała energia cieplna i opał – odpowiednio o 0,4 i 0,3 proc.) oraz opłaty za wodę i kanalizację (po 0,1 proc.).


Spośród składników kosztów mieszkaniowych w sierpniu wzrosły koszty usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,6 proc.), ceny nośników energii (0,2 proc., przy czym najbardziej podrożała energia cieplna i opał – odpowiednio o 0,4 i 0,3 proc.) oraz opłaty za wodę i kanalizację (po 0,1 proc.).

Bez zmian pozostały koszty wywozu nieczystości, spadły za to opłaty za najem mieszkania, towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania oraz meble, elementy meblarskie i sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1 proc.). Jeszcze więcej potaniały środki do prania i czyszczenia (o 0,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Inflacja (niebieska linia) vs ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem (pomarańczowa linia)

Koszty związane z mieszkaniem nadal rosną szybciej niż inflacja. Dobrą wiadomością jest fakt, że różnica pomiędzy tymi wskaźnikami sukcesywnie maleje. Miesiąc do miesiąca inflacja mieszkaniowa wyniosła 0,1 proc., rok do roku zaś 1,8 proc.


Roczny wskaźnik inflacji mieszkaniowej rośnie ze względu na skokowy wzrost kosztów wywozu śmieci w związku z niedawnym wejściem w życie tzw. „ustawy śmieciowej”. W górę poszły więc koszty związane z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii (o 2,2 proc.). Ceny wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego urosły o 0,4 proc.

Warto zauważyć, że koszty związane z mieszkaniem wciąż rosną szybciej niż inflacja, aczkolwiek różnica jest coraz mniejsza. Wiosną 2012 r. wynosiła ona 2 p.p., a rok temu 1,1 pkt proc. Obecnie jest to 0,8 pkt proc.

Marcin Krasoń,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: