eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Podział nieruchomości a służebność drogowa

Podział nieruchomości a służebność drogowa

2014-02-18 00:45

Podział nieruchomości a służebność drogowa

Podział nieruchomości a służebność drogowa © PackShot - Fotolia.com

Podstawowym celem służebności gruntowej jest zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej. W przypadku służebności przejazdu lub przechodu jej istota polega na umożliwieniu właścicielowi nieruchomości władnącej korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie przejechania przez nią w celu dotarcia np. do drogi publicznej. Służebność, jako ograniczone prawo rzeczowe, jest prawem niepodzielnym i może obciążać wyłącznie całą nieruchomość - nie można obciążyć jedynie jej części lub też udziału przysługującego współwłaścicielowi. Należy więc rozważyć kwestię wpływu podziału nieruchomości na obciążającą ją służebność, czy też odpowiednio podziału nieruchomości władnącej.

Przeczytaj także: Służebność drogi koniecznej

Problem ten został rozstrzygnięty wprost przez ustawodawcę w art. 290 kodeksu cywilnego. I tak, art. 290 § 1 k.c. w zdaniu pierwszym stanowi, że w razie podziału nieruchomości władnącej służebność utrzymuje się w mocy na rzecz każdej z części utworzonych przez podział. Analogiczna regulacja znajduje się w pierwszym zdaniu § 2 powołanego przepisu, który wskazuje, że w razie podziału nieruchomości obciążonej służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział. Oznacza to, że służebność istnieje wciąż jako jedno prawo w tym samym kształcie i o tej samej treści, z zachowaniem przysługującego mu pierwszeństwa. Utrzymuje się ona jako prawo łączne na wszystkich nieruchomościach powstałych przez podział.

W takiej sytuacji może się jednak okazać, że służebność ta dla niektórych nieruchomości stanie się zbędna, bądź też jej wykonywanie ograniczy się tylko co do poszczególnych nieruchomości – innymi słowy, istnienie służebności w stosunku do niektórych nieruchomości okaże się gospodarczo nieuzasadnione. Sytuację tę przewidział ustawodawca w zdaniu drugim zarówno art. 290 § 1, jak również § 2. Odpowiednio więc, w sytuacji, gdy w następstwie podziału nieruchomości władnącej służebność zwiększa użyteczność tylko jednej lub kilku nieruchomości utworzonych przez podział, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zwolnienia jej od służebności względem części pozostałych.

fot. PackShot - Fotolia.com

Podział nieruchomości a służebność drogowa

Art. 290 § 1 k.c. w zdaniu pierwszym stanowi, że w razie podziału nieruchomości władnącej służebność utrzymuje się w mocy na rzecz każdej z części utworzonych przez podział.


Natomiast, gdy w razie podziału nieruchomości obciążonej, wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku nieruchomości utworzonych przez podział, właściciele pozostałych części mogą żądać zwolnienia ich od służebności. Zwolnienie od służebności w uproszczeniu polega na zrzeczeniu się prawa przez właściciela nieruchomości władnącej, czego konsekwencją jest wygaśnięcie służebności w pewnym zakresie. Zwolnienie to nie wymaga umowa pomiędzy właścicielami nieruchomości władnącej i obciążonej, jednakże w braku jednolitego podejścia co do kwestii użyteczności danej służebności w odniesieniu do niektórych z nieruchomości, właścicielowi nieruchomości obciążonej przysługuje roszczenie o zwolnienie jego nieruchomości od służebności, którego może dochodzić na drodze sądowej.

Przydatne linki:
- Kodeks cywilny


W sytuacji natomiast, gdy konsekwencją podziału nieruchomości władnącej lub obciążonej jest konieczność zmiany sposobu wykonywania służebności, na wypadek braku porozumienia pomiędzy właścicielami poszczególnych nieruchomości, sposób ten zostanie ustalony przez sąd (art. 290 § 3 k.c.)

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: