eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

2014-02-17 12:45

Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

Rok 2013 dla rynku nieruchomości był okresem ożywienia wśród kupujących © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Rok 2013 dla rynku nieruchomości był okresem ożywienia wśród kupujących. W połowie roku aktywność kupujących mieszkania znacznie się podniosła. Istotny wpływ na popyt miała informacja o wejściu w życie od 2014 roku Rekomendacji S a także zauważalne obniżki cen. Wedle nowych zapisów z Rekomendacji z ofert banków zniknęły kredyty hipoteczne w wysokości 100 proc. ceny nieruchomości. Wkład własny od nowego roku to minimum 5 proc. wartości nieruchomości - wynika z raportu serwisu Dom.Gratka.pl.

Przeczytaj także: Budżet na zakup mieszkania IX 2012

Rok 2013 na rynku kredytów hipotecznych upłynął pod znakiem niskich stóp procentowych i taniejącego kredytu. Dla wielu osób był to czas, aby wykorzystać ostatni moment na uzyskanie kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopy procentowe dała kredytobiorcom nawet kilkaset złotych miesięcznie w prezencie. W minionym roku oprocentowanie kredytu hipotecznego, po raz pierwszy od kilku lat, spadło poniżej 5 proc. W 2013 roku RPP sześć razy dokonywała obniżek stóp procentowych i głównie z tego powodu poziom Wibor 3 spadł do obecnego stanu. Prognoza analityków rynku finansowego mówi o równie niskim oprocentowaniu w 2014 roku.

Brak w zeszłym roku jakiegokolwiek programu wsparcia zakupu mieszkań, nie przełożył się na gorsze wyniki sprzedażowe deweloperów. Zarówno firmy z rynku pierwotnego, ale także pośrednicy w obrocie nieruchomościami na rynku wtórnym, zanotowali bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Warto zaznaczyć, że wiele z tych transakcji odbyło się w formie gotówkowej, a to oznacza, że inwestorzy traktują rynek nieruchomości jako lokata kapitału – i ta tendencja wzrasta.

Minione 12 miesięcy zeszłego roku to także był czas oczekiwania na nowy program dopłat „Mieszkanie dla Młodych”, po tym jak w 2012 r. zakończyła się „Rodzina na swoim”. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 31 października 2013 roku ustawę Mieszkanie dla Młodych. Program ma wspierać osoby do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania, które musi pochodzić z rynku deweloperskiego. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Dla pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości 2013 rok był ostatnim, kiedy ich licencje miały moc urzędową. Od początku 2014 roku w tych zawodach będzie mógł pracować każdy, kto będzie miał ważne ubezpieczenie OC. Według ustawodawcy deregulacja w tych zawodach może otworzyć branżę i stworzyć nowe miejsca pracy.

fot. beeboys - Fotolia.com

Rok 2013 dla rynku nieruchomości był okresem ożywienia wśród kupujących

W połowie roku aktywność kupujących mieszkania znacznie się podniosła. Istotny wpływ na popyt miała informacja o wejściu w życie od 2014 roku Rekomendacji S a także zauważalne obniżki cen.


Według stowarzyszeń i federacji skupiających przedstawicieli wymienionych zawodów, takie działanie może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość transakcji z udziałem pośredników. Klienci mogą być narażeni na obsługę przez przypadkowe osoby, które nie posiadają odpowiednich umiejętności i wiedzy merytorycznej. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości wprowadziła pod koniec 2013 roku własny rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami, gdzie można sprawdzić wiarygodność pośrednika i zarządcy nieruchomości.

Dane dotyczące aktywności użytkowników w serwisie Dom. Gratka.pl w 2013 roku wskazują, że nadal najbardziej popularną kategorią w poszukiwaniach ofert pozostają mieszkania – blisko 44 proc. wszystkich wyświetleń. Kolejnymi były: domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia i działki/grunty na sprzedaż. Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w większości badanych lokalizacji nadal spadły w ciągu 2013 roku, jednak obniżki te zmierzały do równowagi cenowej.

PREFERENCJE OSÓB POSZUKUJĄCYCH NIERUCHOMOŚCI

Z analizy wyników poszukiwań przez użytkowników serwisu Dom.Gratka.pl na koniec 2013 roku wynika, że najbardziej popularną kategorią są mieszkania na sprzedaż (blisko 44 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie). Kolejnymi były: domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia i działki/grunty na sprzedaż. W kategorii mieszkań na sprzedaż, ponad 64 proc. Użytkowników poszukiwało mieszkania, którego cena była w przedziale 100 tys. a 300 tys. złotych, z czego 33,4 proc. osób poszukiwało mieszkania do w przedziale miedzy 100 tys. a 200 tys. złotych, 30,8 proc. użytkowników wybierało lokale z ceną od 200 – 300 tys. złotych. Nadal najmniejsze zainteresowanie jest w segmencie mieszkań najdroższych, czyli tych z ceną większą niż 600 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Forma własności

Większość mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym to lokale własnościowe.


Z perspektywy ubiegłych lat, wzrosło zainteresowanie mieszkaniami budowanymi w cegle. Dane za 2013 rok wskazują, że 55 proc. wszystkich oglądanych w serwisie Dom.Gratka.pl ofert sprzedaży mieszkań z wypełnionym polem „materiał budowlany” dotyczyło takich właśnie lokali. Powodem takich zmian jest także wzrost świadomości użytkowników, że użycie cegły w budowie mieszkań wzmacnia ich odporność na warunki atmosferyczne i wytrzymałość.

fot. mat. prasowe

Materiał/garaż

Z perspektywy ubiegłych lat, wzrosło zainteresowanie mieszkaniami budowanymi w cegle. Dane za 2013 rok wskazują, że 55 proc. wszystkich oglądanych w serwisie Dom.Gratka.pl ofert sprzedaży mieszkań z wypełnionym polem „materiał budowlany” dotyczyło takich właśnie lokali.


 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: