eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań na rynku wtórnym 2013-2014

Ceny mieszkań na rynku wtórnym 2013-2014

2014-03-18 13:57

Ceny mieszkań na rynku wtórnym 2013-2014

Kawalerki najdroższe? Wszędzie, ale nie w Łodzi © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

W 2013 roku średnia cena warszawskiej kawalerki sięgała 8,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. To tradycyjnie już najwyższa stawka w kraju. Mieszkania jednopokojowe w innych lokalizacjach były zdecydowanie tańsze. W Krakowie za najmniejsze lokum płacono niecałe 7 tysięcy złotych, a w Łodzi nawet o połowę mniej – wynika z raportu serwisu nieruchomości Domiporta.pl.
Serwis nieruchomości Domiporta.pl przeanalizował ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym największych miast Polski w zależności od liczby pokoi. Z analizy wynika m.in., że za 1 metr kwadratowy kawalerki w Warszawie płaciliśmy o około 200 złotych więcej niż w przypadku mieszkania czteropokojowego. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w Łodzi, gdzie największe mieszkania były o 800 złotych droższe od najmniejszych lokali.

Rok 2013 na rynku nieruchomości był okresem przejściowym między dwoma programami rządowych dopłat Rodziną na Swoim i Mieszkaniem dla Młodych. Był ostatnim rokiem, w którym obowiązywała ulga podatkowa za zakupione materiały budowlane (teraz zwrot uzyskać mogą wyłącznie osoby spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych) oraz nie był wymagany wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt. W minionym roku wprowadzono również ułatwienia w zakupie nieruchomości z hipoteką. Od stycznia 2014 r. chcąc zaciągnąć kredyt na mieszkanie, należy dysponować przynajmniej 5 proc. wkładem własnym. Osoby, które nie ukończyły 35 roku życia mogą zaś skorzystać z rządowego programu dopłat do zakupu pierwszej nieruchomości.

W ostatnich 14 miesiącach w większości analizowanych miast droższe za mkw. były mieszkania, które liczyły mniej pokoi. Różnice między cenami kawalerek, a mieszkań czteropokojowych w Poznaniu wyniosły ok. 1 100 zł za mkw., a w Gdańsku 900 zł. W przypadku Wrocławia od stycznia do lipca ceny mieszkań zarówno trzy jak i czteropokojowych były do siebie zbliżone, potem te większe staniały. W Warszawie w pierwszej połowie roku zaraz po cenie kawalerek plasowały się mieszkania czteropokojowe i większe. Od lipca ich cena spadła i wyrównała się ze stawką za mieszkania dwupokojowe. W stolicy najtańsze były mieszkania trzypokojowe. Największą różnicę między cenami kawalerek i pozostałych mieszkań widać w przypadku Krakowa. Stawki za lokale dwupokojowe, trzypokojowe i od lutego także czteropokojowe oraz większe były do siebie zbliżone. Znacznie droższe od nich były kawalerki – o około 400 zł za mkw. We wszystkich miastach poza Łodzią najdroższymi mieszkaniami są kawalerki. Potem z reguły im lokal ma więcej pokoi tym cena metra maleje. Nie dotyczy to jednak Warszawy, gdzie mieszkania czteropokojowe i większe są stosunkowo drogie. W Łodzi proporcje są całkowicie odwrócone – im lokal ma mniej pokoi tym też jest tańszy.

– Obserwując zmiany cen ofertowych rynku wtórnego w serwisie Domiporta.pl możemy zauważyć, że w ostatnich miesiącach średnie ceny mieszkań w największych aglomeracjach, po odnotowanych w pierwszej połowie 2013 r. spadkach, zatrzymały się. Wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma i pierwsza połowa 2014 r. nie przyniesie znacznych fluktuacji w wysokości cen nieruchomości – mówi Maciej Górka z Domiporta.pl. – Można natomiast przypuszczać, że rosnące wymagania co do wysokości wkładu własnego przy zawieraniu umów kredytowych będą przyspieszały decyzję zakupową, a co za tym idzie, również pobudzać popyt. Obecnie współczynnik LTV, czyli stosunek kredytu do wkładu własnego, dla kredytów hipotecznych to 95 proc., a zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego w 2015 r. ma on wynieść 90 proc. Pozytywnym czynnikiem pobudzającym popyt są niskie stopy procentowe kredytów. Mają one utrzymać się do końca 2014 r. Zagrożeniem dla cen rynku wtórnego może być uruchomiony na początku roku rządowy program Mieszkanie dla młodych, który zakłada dopłaty do zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Sprzedający mieszkania będą musieli konkurować z subsydiowanymi lokalami deweloperów – prognozuje Górka.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny na rynku wtórnym - Warszawa i Wrocław

W przypadku Wrocławia od stycznia do lipca ceny mieszkań zarówno trzy jak i czteropokojowych były do siebie zbliżone, potem te większe staniały.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny na rynku wtórnym - Poznań i Gdańsk

Stawka za kawalerkę w Gdańsku wyniosła 6,1 tys. zł za mkw., a w Poznaniu niecałe 5,9 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny na rynku wtórnym - Kraków i Łódź

Najlepszym okresem na zakup kawalerki w minionym roku było jednak lato, kiedy ceny w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu były najniższe.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: