eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Domy jednorodzinne maleją, nowe mieszkania rosną

Domy jednorodzinne maleją, nowe mieszkania rosną

2014-04-05 00:44

Domy jednorodzinne maleją, nowe mieszkania rosną

Polacy budują mniejsze domy, a deweloperzy większe mieszkania © S. Engels - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przez 5 lat kryzysu deweloperzy projektowali coraz mniejsze mieszkania, aby sprostać malejącym możliwościom finansowym nabywców. Wyniki za ostatnie 5 miesięcy pokazują trend przeciwny. Wciąż „kurczą się” jednak powstające nad Wisłą domy jednorodzinne i trend ten może jeszcze trwać – wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank.

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?

62,2 m kw. – taka była przeciętna powierzchnia nowego mieszkania oddanego do użytkowania przez deweloperów w lutym br. To sporo biorąc pod uwagę, że Polacy szukając mieszkania w dużym mieście przeważnie celują w powierzchnię ok. 50 m kw. Trzeba przyznać, że dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych co miesiąc do użytkowania charakteryzują się dużą zmiennością (w ostatnich 12 miesiącach odczyty dla deweloperów zawierały się w przedziale od 59,7 do 70,5 m kw.), jednak w dłuższym terminie pokazują one jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do warunków rynkowych.

fot. mat. prasowe

Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania w poszczególnych miesiącach

Trzeba przyznać, że dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych co miesiąc do użytkowania charakteryzują się dużą zmiennością.


Deweloperzy jak spółdzielnie

Po 5 latach budowania coraz mniejszych, kompaktowych mieszkań deweloperzy zaczęli w ostatnim czasie oddawać do użytkowania mieszkania o powierzchniach zbliżonych do tych budowanych przez spółdzielnie. W lutym bieżącego roku przeciętne „M” ukończone przez spółdzielnie miało 59,4 m kw. W ostatnim roku siedmiokrotnie powierzchnia ta była niższa, a pięciokrotnie wyższa od średniej dla deweloperów. To pokazuje, że deweloperzy mocno dostosowali swoją ofertę do potrzeb nabywców w kryzysowych czasach. Spółdzielnie budują bowiem najczęściej nieruchomości z segmentu popularnego.

Mniejsze już nie będą?

Trzeba jednak zauważyć, że dane prezentowane przez GUS charakteryzuje na tyle duża zmienność, że obserwowanie trendów i zależności jest możliwe dopiero na podstawie wskaźników uśrednionych dla dłuższego okresu. Ciekawe wnioski przynosi na przykład analiza przeprowadzona na podstawie średnich kroczących dla okresów dwunastomiesięcznych. Zastosowanie tej miary pozwala zniwelować odczyty przypadkowe i likwiduje zaburzenia wyników, które wynikają z sezonowości. Tak przetworzone dane pokazują, że od 2006 r. hossa na rynku spowodowała powiększanie mieszkań oddawanych do użytkowania. O ile na początku 2006 roku miały one niecałe 63 m kw., to już dwa lata później przeciętna powierzchnia przekraczała 68 metrów.

fot. mat. prasowe

Średnia powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania przez deweloperów w ostatnich 12 miesiącach

62,2 m kw. – taka była przeciętna powierzchnia nowego mieszkania oddanego do użytkowania przez deweloperów w lutym br. To sporo biorąc pod uwagę, że Polacy szukając mieszkania w dużym mieście przeważnie celują w powierzchnię ok. 50 m kw.


Dopiero od 2009 r. widoczny jest spadek przeciętnych powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania. Doprowadził on do obniżenia odczytu z poziomu 68,2 m kw. w styczniu 2009 do 59,4 m kw. we wrześniu 2013 r. Co ciekawe, od tego momentu przeciętna wielkość mieszkania oddawanego przez deweloperów do użytkowania zaczęła rosnąć. Po pięciu miesiącach wzrostów wskaźnik osiągnął wartość 61,2 m kw.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: