eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie

Deweloperzy giełdowi: sprzedaż rośnie

2014-04-22 11:58

Przeczytaj także: Deweloperzy giełdowi zarobili 213 milionów


W tych okolicznościach może się wydawać, że znalezienie racjonalnych argumentów przemawiających za ewentualnością odwrócenia dobrej passy rynku pierwotnego mieszkań w najbliższej przyszłości jest praktycznie niemożliwe. Od początku roku działa „MdM”, długo oczekiwany kolejny program dopłat do kredytów hipotecznych, z którym wielu deweloperów oraz ich klientów od dawna wiązało spore nadzieje. Z kolei już za chwilę ruszy inna rządowa inicjatywa dotycząca funduszu mieszkań na wynajem, która ze swoim budżetem równym 5 mld. zł., powinna stać się przysłowiową „wodą na młyn” dla sporej grupy deweloperów. Swoje zrobi też zapewne szeroko pojęte ożywienie gospodarcze i oczekiwany spadek krajowych wskaźników bezrobocia.

Tymczasem główny benchmark koniunktury w branży deweloperskiej – giełdowy subindeks WIG - deweloperzy już od bardzo dawna nie może trwale pokonać poziomu 1500 punktów, a jego obecna wartość odpowiada dokładnie poziomowi sprzed dwóch i pół roku, czyli samego środka spowolnienia na rynku nieruchomości. Tym samym główny wskaźnik koniunktury krajowego rynku nieruchomości stojąc od z górą dziesięciu kwartałów praktycznie w miejscu nie sygnalizuje jakichkolwiek trwalszych oznak poprawy sytuacji w krajowej mieszkaniówce – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Ten dość niepokojący sygnał można usprawiedliwiać na różne sposoby, choćby tradycyjnie bardzo poślednią od lat jakością koniunktury giełdowej na rodzimym parkiecie, czy też słabszą dyspozycją spółek deweloperskich o znacznej kapitalizacji działających w segmencie komercyjnym. Tak czy inaczej WIG - deweloperzy nie dyskontuje w żaden sposób oczekiwanej i już szeroko komentowanej poprawy koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym, która de facto stała się już faktem.

Być może taka sytuacja po części wynika z czynników ryzyka, z którymi wbrew pozorom firmy deweloperskie będą musiały się zmierzyć już w niezbyt odległej przyszłości. Do takich czynników należy zaliczyć przede wszystkim wysokie prawdopodobieństwo kurczenia się bazy grupy docelowej potencjalnych klientów deweloperskich biur sprzedaży. Może się tak stać na skutek podwyższenia do poziomu 20 proc. udziału własnego kredytów hipotecznych już w 2017 roku oraz prognozowanego gwałtownego wzrostu emigracji młodego pokolenia Polaków w najbliższych latach. Trudno też przewidzieć, jakie skutki dla całej gospodarki i rynku nieruchomości może mieć w dłuższym terminie obecna eskalacja oraz ewentualne utrwalenie w czasie ryzyka geopolitycznego związanego z sytuacją na Ukrainie.

Jarosław Jędrzyński

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: