eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla młodych: jakie plany deweloperów?

Mieszkanie dla młodych: jakie plany deweloperów?

2014-04-24 11:04

Mieszkanie dla młodych: jakie plany deweloperów?

Czy "mieszkań dla młodych" będzie więcej? © Igor Mojzes - Fotolia.com

Od początku bieżącego miesiąca obowiązują zaktualizowane limity cenowe programu "Mieszkanie dla Młodych". W dwunastu miastach wojewódzkich odnotowano ich wzrost. Mimo tej pozytywnej zmiany niedobór dotowanych lokali nadal jest widoczny. Najgorsza sytuacja panuje na trzech głównych rynkach mieszkaniowych (warszawskim, krakowskim i wrocławskim). W związku z tym portal RynekPierwotny.com zapytał czołowe firmy deweloperskie o plany dotyczące "MdM - u" – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Czy Mieszkanie dla Młodych przyspieszy decyzję o ślubie?

Inwestycje są planowane w największych miastach

Większość ankietowanych deweloperów potwierdziła, że planowana jest budowa kolejnych mieszkań, które zakwalifikują się do rządowego programu. Ciekawe plany uczestnictwa w "MdM-ie" posiada między innymi Ronson Development. Ta znana spółka uruchomiła już sprzedaż lokali w drugim etapie poznańskiej inwestycji Młody Grunwald. Według informacji, które przekazała Regionalna Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Ronson Development, Justyna
Hamrol - Wasielewska w ofercie znajduje się 40 dotowanych mieszkań o powierzchni od 40 m kw. do 82 m kw. Cena tych lokali została ustalona na poziomie nieprzekraczającym "poznańskiego" limitu programu "MdM".

- "Metr kwadratowy kosztuje 5907 zł, co oznacza, że mieszkanie można nabyć już za 236 000 złotych brutto" – informuje Justyna Hamrol - Wasielewska.

Swoją ofertę dotowanych mieszkań zamierza rozszerzyć również spółka J.W. Construction. Jej przedstawiciele zwracają uwagę, że już teraz wiele sprzedawanych lokali spełnia cenowe kryteria "MdM-u".

- "Aktualnie około 50% naszej oferty kwalifikuje się do tego programu, a przed nami kolejne projekty" – mówi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Największy polski deweloper mieszkaniowy w drugim kwartale bieżącego roku zamierza uruchomić sprzedaż kolejnego etapu inwestycji Osiedle Centrum. Lokale, których budowę planuje J.W. Construction powstaną w centrum Łodzi.

Informacje przekazane przez Małgorzatę Ostrowską wskazują, że J.W. Construction planuje jeszcze kilka inwestycji, które (przynajmniej częściowo) powinny zakwalifikować się do Mieszkania dla młodych.

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Czy "mieszkań dla młodych" będzie więcej?

Większość ankietowanych deweloperów potwierdziła, że planowana jest budowa kolejnych mieszkań, które zakwalifikują się do rządowego programu. Ciekawe plany uczestnictwa w "MdM-ie" posiada między innymi Ronson Development.


- "W bieżącym roku zamierzamy również rozpocząć dwa projekty w Gdyni (przy ulicy Sochaczewskiej oraz Spokojnej), Zieloną Dolinę (etap II) oraz inwestycje Lewandów i Berensona w Warszawie, a także inwestycję przy ulicy Bałtyckiej w Katowicach. Mam nadzieję, że w powyższych inwestycjach będziemy mogli zaoferować większość mieszkań w programie "MdM"" – dodaje członek zarządu J.W. Construction Holding S.A.

Inwestorzy dostrzegają wady "MdM-u"

Ankietowani deweloperzy podkreślali, że częste zmiany limitów cenowych mogą pokrzyżować ich plany uczestnictwa w programie "Mieszkanie dla Młodych". Znaczenie tego problemu dostrzega Radosław Bieliński. Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. zwraca uwagę, że limity ograniczające koszt zakupu dotowanych lokali zmieniają się co kwartał, podczas gdy budowa nowej inwestycji trwa przynajmniej rok. Dlatego krajowi deweloperzy mogą mieć kłopoty z dostosowywaniem swojej oferty do kryteriów "MdM-u". Warto nadmienić, że po aktualizacji limitów cenowych "MdM-u" Dom Development może sprzedać więcej dotowanych lokali - podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

- "W naszej ofercie obecnie znajduje się blisko 140 mieszkań z dopłatą. Są one zlokalizowane w warszawskiej Białołęce (osiedla Regaty i Derby). Program „MdM” do tej pory nie miał aż tak znaczącego wpływu na sprzedaż naszych mieszkań. Liczymy jednak, że po zwiększeniu limitów sytuacja ulegnie zmianie" – mówi Radosław Bieliński.

Niektóre firmy deweloperskie na razie nie uwzględniają programu "MdM" w swoich planach inwestycyjnych. Przykładem takiej spółki jest ATAL. Jej oferta dotowanych lokali ogranicza się do łódzkiego osiedla Nowe Polesie. Ewelina Juroszek, Dyrektor ds. Sprzedaży Mieszkań ATAL S.A. zwraca uwagę, że tylko w Łodzi wysokość limitów cenowych odpowiada realiom rynkowym.

Na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia panuje zupełnie inna sytuacja.

- "W tych miastach do dopłat kwalifikują się jedynie osiedla oddalone od centrum miasta i wykonane w niższym standardzie. ATAL S.A. nie planuje takich inwestycji" – mówi Ewelina Juroszek.

Od początku kwietnia w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu obowiązują nieco wyższe limity "MdM-u". Trudno jednak oczekiwać, że niedawne zmiany przekonają deweloperów, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w rządowym programie. Na terenie wymienionych miast różnica pomiędzy limitem "MdM-u" i średnią ceną 1 m kw. nowych mieszkań nadal jest większa niż 20%.

Andrzej Prajsnar –

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: