eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie dla młodych: kto może być beneficjentem programu?

Mieszkanie dla młodych: kto może być beneficjentem programu?

2014-05-08 09:38

Mieszkanie dla młodych: kto może być beneficjentem programu?

Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie dla młodych? © gpointstudio - Fotolia.com

Sporo pytań, wśród osób zainteresowanych skorzystaniem z programu Mieszkanie dla młodych, budzi to, kto może być jego beneficjentem. Okazuje się bowiem, że przepisy nie są w tej kwestii do końca precyzyjne w interpretacji – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla Młodych: trudne pytania o beneficjentów

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (dalej; ustawa), która wprowadziła w życie program mieszkanie dla młodych określa jako nabywcę oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą dziecko lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, uzyskujące finansowe wsparcie na zasadach określonych w ustawie. Osobą samotnie wychowująca dziecko w rozumieniu ustawy jest jedno z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun samotnie wychowuje dziecko lub dzieci.

Osoby korzystające z finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla młodych nie mogą być właścicielami mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Program przewiduje udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego własnego mieszkania, określa więc ograniczenie, zgodnie z którym beneficjent wsparcia (w przypadku małżeństw - żaden z małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania włącznie nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu jednorodzinnego, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jedno mieszkanie. Analogiczne ograniczenie dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z programu nie są wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania.

fot. gpointstudio - Fotolia.com

Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie dla młodych?

Z Mdm nie mogą skorzystać osoby, które były lub są właścicielami mieszkań. Zatem singiel, który jest współwłaścicielem połowy mieszkania może wziąć udział w programie.


Wątpliwości z interpretacją przepisów

Singiel, który posiada pół mieszkania jako współwłaściciel nie jest pozbawiony udziału w programie Mieszkanie dla młodych. Z Mdm nie mogą skorzystać osoby, które były lub są właścicielami mieszkań. Zatem singiel, który jest współwłaścicielem połowy mieszkania może wziąć udział w programie. Istnieją także sytuacje, gdy małżonkowie kupili po połowie mieszkania, gdy nie byli jeszcze małżeństwem, a następnie mają zamiar kupić większe mieszkanie. Powstaje w związku z tym pytanie, czy w takiej sytuacji te osoby mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Ustawa stanowi, że dofinansowanie może zostać udzielone, jeżeli nabywca do dnia nabycia mieszkania objętego wsparciem nie był właścicielem innego mieszkania. W przypadku, gdy nabywcą są małżonkowie, warunek ten dotyczy obojga małżonków (tzn. zarówno oni jako małżonkowie i każde z nich jako osoby fizyczne nie mogły i nie mogą mieć innego mieszkania). W takiej sytuacji można przyjąć dwie opcje:
  • każdy z małżonków posiada ½ udziału w tym samym mieszkaniu (mieszkaniu lub domu jednorodzinnym), czyli jako małżeństwo posiadają całe mieszkanie i wyklucza ich to z programu MdM;
  • każdy z małżonków posiada ½ udziału w dwóch różnych nieruchomościach, czyli ani jako małżeństwo, ani jako odrębne osoby nie posiadały i nie posiadają w całości żadnego mieszkania, czyli taka sytuacja nie wyklucza ich z programu MdM.

Aneta Mościcka – portal

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: