eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budownictwo ekologiczne: Polska w czołówce Europy

Budownictwo ekologiczne: Polska w czołówce Europy

2014-05-18 00:30

Budownictwo ekologiczne: Polska w czołówce Europy

Polska liderem budownictwa ekologicznego w Europie środkowo-wschodniej © RFsole - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Aż o ponad 30% może wzrosnąć liczba przyznanych certyfikatów ekologicznych w Polsce w 2014 roku. Już prawie 200 budynków może pochwalić się spełnieniem norm „zielonego budownictwa” – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Klasyfikuje to Polskę w czołówce państw europejskich i na pierwszej pozycji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W dalszym ciągu jest to jednak kropla w morzu. Pod wpływem regulacji unijnych budownictwo ekologiczne będzie jednak nabierało większego znaczenia.

Przeczytaj także: Mieszkania we Wrocławiu bez dopłaty NFOŚiGW

Od 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają charakteryzować się możliwie zerowym bilansem energetycznym (muszą zużywać niewielką ilość energii, pochodzącą przede wszystkim z odnawialnych źródeł). Będzie to efekt wprowadzonej w 2012 roku dyrektywy unijnej o efektywności energetycznej. Nałożyła ona obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii. Sprostanie jej będzie o tyle trudne, że obecnie nieruchomości odpowiadają za 40% całkowitego zużycia energii w krajach Unii Europejskiej.

O tym, na ile dany budynek jest ekologiczny świadczą certyfikaty. Najbardziej znanymi na świecie certyfikatami są brytyjski BREEAM i amerykański LEED. Uwzględniają one m.in:
  1. zużycie energii i wody,
  2. jakość powietrza (wewnątrz budynku),
  3. oświetlenie,
  4. gospodarkę odpadami,
  5. użyte materiały i technologie,
  6. lokalizację budynku.

Co więcej, w obu systemach ocenie podlegają zarówno budynki nowe (w fazie projektowej), jak i istniejące. W Polsce funkcjonuje także niemiecki system certyfikacji DGNB, który - choć także ocenia budynki wielowymiarowo - jest znacznie mniej popularny niż BREEAM czy LEED. Korzystamy też z systemu Komisji Europejskiej (EU Green Building Programme) – ten jednak określa jedynie poziom zużycia energii w porównaniu do norm krajowych.

fot. RFsole - Fotolia.com

Polska liderem budownictwa ekologicznego w Europie środkowo-wschodniej

Aż o ponad 30% może wzrosnąć liczba przyznanych certyfikatów ekologicznych w Polsce w 2014 roku. Już prawie 200 budynków może pochwalić się spełnieniem norm „zielonego budownictwa”.


Najwięcej budynków z BREEAM i LEED w Europie Środkowo-Wschodniej

W Europie najbardziej rozpowszechnionym systemem jest BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method). Klasyfikuje on budynki na podstawie liczby zdobytych punktów, przyznając im jedną z pięciu ocen:
  1. Pass (zakwalifikowany),
  2. Good (dobry),
  3. Very Good (bardzo dobry),
  4. Excellent (doskonały),
  5. Outstanding (wybitny).

Dla budynków istniejących wydawana jest jeszcze nota „Acceptable”.

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika, że w Polsce na koniec kwietnia 2014 roku certyfikat BREEAM posiadało 148 budynków, w tym 70 nowobudowanych i 78 już istniejących. Średnio 2 na 3 obiekty otrzymały ocenę bardzo dobrą, natomiast tylko jeden otrzymał najwyższą notę „wybitny” (certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” uzyskał biurowiec Goeppert-Mayer, znajdujący się na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach). Polska pod względem liczby przyznawanych certyfikatów wypada w Europie bardzo korzystnie, szczególnie w naszym regionie. Najwięcej przyznano ich we Francji, gdzie 264 budynki mogą pochwalić się certyfikatem BREEAM. Polska, która ma ich 148, zajmuje drugą pozycję, wyprzedając m.in. Belgię (108 budynków z certyfikatem BREEAM), Szwecję (66) i Wielką Brytanię (40). W Europie Środkowo-Wschodniej Polska jest niekwestionowanym liderem. W Niemczech przyznano takich certyfikatów zaledwie 23, w Czechach i Rumunii po 36, a na Węgrzech i Słowacji odpowiednio 26 i 9. Należy jednak dodać, że do analizy wzięto pod uwagę certyfikaty BREEAM International (dla budynków nowobudowanych) oraz BREEAM In-Use (dla już istniejących), które są dostosowane do wymogów międzynarodowych. W Wielkiej Brytanii bowiem, gdzie system BREEAM powstał, obowiązuje dodatkowo krajowy rodzaj certyfikatu. Każdy budynek administracji publicznej zobowiązany jest do jego posiadania, stąd liczba ta jest znacząco wyższa.

fot. mat. prasowe

Liczba budynków z certyfikatem BREEAM w Europie

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika, że w Polsce na koniec kwietnia 2014 roku certyfikat BREEAM posiadało 148 budynków, w tym 70 nowobudowanych i 78 już istniejących.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: