eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie mieszkania w kilku krokach

Ubezpieczenie mieszkania w kilku krokach

2014-07-01 11:14

Ubezpieczenie mieszkania w kilku krokach

Ubezpieczenie mieszkania - najpierw wycena © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z sondaży wynika, że własny dom lub mieszkanie są dla Polaków jedną z najważniejszych wartości, ponieważ dają im poczucie bezpieczeństwa. Nieważne czy to jest dom jednorodzinny czy mieszkanie. W każde z tych miejsc Polak wkłada serce, aby odpowiednio je urządzić, wyposażyć i upiększyć. Wszystko po to, by czuć w nim przyjemnie, komfortowo i bezpiecznie. Bardzo często nieruchomość jest najcenniejszym elementem majątku polskiej rodziny.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania to nie wszystko

Mieszkanie czy dom mogą ucierpieć w wyniku zamarznięcia instalacji wodnej. Silny wiatr może zniszczyć rynnę lub dach. Są to zniszczenia uciążliwe, ale można je łatwo usunąć i to stosunkowo niewielkim kosztem. Trudniejsza sytuacja jest wówczas, gdy pęknięte rury spowodują zalanie całego mieszkania i zniszczenie podłóg. Wtedy koszt naprawy jest już duży. Największy problem pojawia się, gdy nieruchomość zostanie całkowicie zniszczona – na przykład w wyniku pożaru lub wybuchu gazu. Te zdarzenia są często od nas niezależne i to nawet przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.

- W 2013 roku w Polsce interweniowano przy pożarach w około 25000 mieszkań i domów. Ważne zatem, by odpowiednio zabezpieczyć własne „M”. Odbudowa domu lub zakup nowego mieszkania to ogromy koszt. Najlepszym zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi zdarzeniami jest ubezpieczenie – mówi Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych UNIQA.

Najpierw wycena

Gdy zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, najpierw dokonujemy wyceny majątku. Obecnie wiele ubezpieczeń umożliwia objęcie ochroną nie tylko budynku czy lokalu mieszkalnego, ale także stałych elementów stanowiących wykończenie lub wyposażenie domu. Możemy ubezpieczyć także ruchomości domowe, takie jak sprzęt elektroniczny, meble, urządzenia i kosztowności.

- Często mamy też możliwość dołączenia do ubezpieczenia budynku gospodarczego, garażu czy wyposażenia posesji. Jeżeli mamy trudności w samodzielnej wycenie posiadanego majątku skorzystajmy z pomocy agentów towarzystw ubezpieczeniowych, którzy posiadają odpowiednie kalkulatory szacowania majątku – dodaje Leon Pierzchalski.

Najnowsze spotykane na rynku produkty ubezpieczeniowe umożliwiają także ubezpieczenie majątku niezwiązanego z miejscem zamieszkania. Może to być domek letniskowy czy kolejny dom w budowie. Może to być także rodzinny nagrobek – niestety często narażony na dewastację.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Ubezpieczenie mieszkania - najpierw wycena

Gdy zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, najpierw dokonujemy wyceny majątku. Obecnie wiele ubezpieczeń umożliwia objęcie ochroną nie tylko budynku czy lokalu mieszkalnego, ale także stałych elementów stanowiących wykończenie lub wyposażenie domu.


Możliwe zagrożenia

Kiedy określimy, co chcemy ubezpieczyć i wycenimy wartość majątku, kolejnym krokiem jest zidentyfikowanie zagrożeń. Oczywiście możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który wskaże możliwe ryzyka. Niemniej jednak spróbujmy je określić samodzielnie. Na pewno większość budynków narażonych jest na wybuch gazu i pożar. W zależności od regionu, ryzykiem może być powódź lub podtopienie spowodowane ulewnymi deszczami czy topniejącym śniegiem. Nie zapominajmy także o możliwości uszkodzenia sprzętu elektronicznego na przykład telewizora w wyniku przepięcia w sieci energetycznej. Takie szkody nie zawsze są usuwane w ramach gwarancji producenta. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu się przed kradzieżą w wyniku włamania albo rabunku albo dewastacji, w wyniku której niszczone jest oświetlenie wokół domu lub anteny.

fot. mat. prasowe

Liczba pożarów według rodzaju budynku mieszkalnego

W 2013 roku w Polsce interweniowano przy pożarach w około 25000 mieszkań i domów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: