eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania na wynajem: ważne potrzeby studentów

Kupno mieszkania na wynajem: ważne potrzeby studentów

2014-07-07 13:39

Kupno mieszkania na wynajem: ważne potrzeby studentów

Wynajem mieszkania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kupując mieszkanie na wynajem, warto pamiętać o preferencjach mieszkaniowych zgłaszanych przez brać studencką. To właśnie ona stanowi bowiem główną grupę najemców w ośrodkach akademickich. Co brać pod uwagę? Ważna jest m.in. lokalizacja.

Przeczytaj także: Student czyli najemca przewidywalny?

Potrzeby studentów wynajmujących mieszkania nie różnią się znacząco od potrzeb przeciętnego najemcy. Zwykle najbardziej istotnymi czynnikami jest lokalizacja oraz stosunek ceny do jakości oferowanego mieszkania. – Z roku na rok studenci są coraz bardziej wymagającą grupą najemców. Wynika to między innymi z dużej oferty mieszkań na wynajem. Przy wzrastającej konkurencji wynajmujący decydują się na podwyższenie standardu mieszkania, zmianę jego aranżacji i lepsze dostosowanie do potrzeb wynajmu, tłumaczy Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. Dzisiejszy student to klient zupełnie inny niż przed dziesięcioma laty, a wynajmujący mają świadomość, że sama bliskość na uczelnię nie jest już zachęcającym czynnikiem do wynajmu.

Studenci zwracają uwagę na cenę miesięcznego czynszu najmu oraz wielkość mieszkania. – Dodatkowym atutem jest jego dobra lokalizacja oraz otoczenie, w którym się znajduje. Istotna jest także dostępność komunikacji miejskiej, ponieważ studentom zależy na czasie i nie chcą go tracić w codziennych korkach. Przy wynajmie mieszkania zwracamy również uwagę na czas trwania umowy, oraz na sąsiadów, którzy mogą w przyszłości przysporzyć kłopotów, mówi Katarzyna Wieczerzak, studentka Politechniki Warszawskiej, która od czterech lat wynajmuje mieszkanie w stolicy. - Natomiast w ogóle nie zwracam uwagi na mieszkania, które wyglądają na zaniedbane, a ich standard pozostawia wiele do życzenia.

Jakie czynniki determinują wybór mieszkania przez studenta? Oto lista kilku podstawowych kwestii, które powinni wziąć pod rozwagę inwestorzy stawiający pierwsze kroki na rynku nieruchomości.

Lokalizacja i komunikacja

Lokalizacja zawsze stanowi o stopniu zainteresowania ofertą. W przypadku mieszkań studenckich ważny jest nie tylko bardzo dobry dojazd do kampusu (najlepiej bezpośrednie połączenie), ale również odpowiednia komunikacja z centrum miasta. To nie odległość powinna być wyznacznikiem przy wyborze lokalizacji, ale czas dojazdu. Dostępność komunikacyjna to także bliskość do przystanków i możliwość korzystania z więcej niż jednej formy podróżowania po mieście.

Wielkość i rozkład mieszkania

Tak jak zmieniają się studenci, tak zmienia się preferowany przez nich lokal do wynajmu. Standardowo jest to dwupokojowe mieszkanie z dwoma odrębnymi pokojami, gdzie najemcami są dwie (maksimum trzy) osoby. W przypadku takich mieszkań liczy się, aby kuchnia stanowiła oddzielne pomieszczenie. Mieszkania w układzie typu studio (z otwartą kuchnią) zainteresują zwykle mieszkające ze sobą pary. Przy dwupokojowych mieszkaniach, metrażem który najczęściej interesuje studentów jest 40-50 m kw. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wynajmem większych mieszkań. Przy sprzyjającym rozkładzie mieszkanie czteropokojowe można wynająć na pokoje czterem studentom. Takie rozwiązanie dodatkowo zwiększa rentowność inwestycji, gdyż wynajem lokalu w takim modelu jest bardziej opłacalny niż standardowy wynajem całego mieszkania jednemu najemcy.

Koszty wynajmu i dodatkowe opłaty

Przeciętny student poszukuje najczęściej ofert w jak najniższych cenach. Liczy na znalezienie złotego środka w postaci lokalu o dobrym standardzie w przyzwoitej cenie. Nie szuka luksusów, ale schludnego, czystego miejsca, do którego będzie wracał zawsze z przyjemnością. Dokonując remontu i aranżacji wnętrz nie należy zatem przeinwestowywać skupiając się na mało funkcjonalnych detalach, które nie znajdą odzwierciedlenia w cenie. Poszukując mieszkania pod inwestycję warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także koszty eksploatacji lokalu. Czasem są one na tyle wysokie, że informacja o dodatkowych rachunkach może zniechęcić potencjalnych klientów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: