eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloperzy w Polsce: wyniki w górę

Deweloperzy w Polsce: wyniki w górę

2014-07-12 00:20

Deweloperzy w Polsce: wyniki w górę

Ożywienie koniunktury w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki stało się potwierdzonym faktem © mygimwali - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska Agencja Prasowa do zaprezentowania wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych w drugim kwartale oraz pierwszym półroczu bieżącego roku wytypowała tym razem 9 giełdowych spółek – tradycyjnie czołowych i najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów branży. Opublikowane osiągnięcia sprzedażowe czołówki rodzimej deweloperki raczej nie pozostawiają większych wątpliwości co do jakości i trwałości zapoczątkowanego rok temu ożywienia na rodzimym rynku pierwotnym nieruchomości mieszkaniowych – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.
Rocznica deweloperskiego ożywienia

Pierwsze – licząc od momentu załamania z przełomu lat 2008/2009 - wiarygodne i obiecujące symptomy koniunkturalnego ożywienia w ramach pierwotnego rynku mieszkaniowego obchodzą właśnie swoją pierwszą rocznicę. To bowiem w trzecim kwartale ubiegłego roku przedmiotowe spółki poprawiły po raz pierwszy od kilku lat rezultat liczony r/r aż o 43 procent. Jedyną wówczas niewiadomą była kwestia utrzymania nieoczekiwanie zapoczątkowanego sprzedażowego trendu wzrostowego.

Szczęśliwie jednak ostatni kwartał ubiegłego roku nie tylko potwierdził pozytywne tendencje, ale wręcz zaskoczył siłą przyśpieszenia. Sprzedaż czołowych polskich deweloperów w okresie październik – grudzień 2013 okazała się bowiem najlepsza od czasów szczytu pamiętnego boomu nieruchomościowego sprzed sześciu lat.

- Za poprawą wyników ubiegłorocznych siłą rozpędu poszły wyniki pierwszego półrocza bieżącego roku - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. W drugim kwartale omawiane spółki sprzedały w sumie 2,3 tys. mieszkań, czyli 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z kolei również bardzo dobry pierwszy tegoroczny kwartał zaważył na wynikach półrocza, które także zapisało się rekordowymi wynikami na poziomie ponad 4,7 tys. lokali, co w tym przypadku oznacza rezultat lepszy od ubiegłorocznego aż o 44 procent.

Z jednym wyjątkiem Wikany wszystkie spółki pokazały nie tylko dodatni, ale bardzo dynamiczny progres sprzedaży liczony rok do roku. Co ciekawe, Dom Development, dotąd niekwestionowany rynkowy lider, zarówno wynikami za drugi kwartał jak i całe pierwsze półrocze, tym razem nie sprostał konkurencji z wyróżniającą się już od pewnego czasu spółką Robyg, która sprzedała najwięcej lokali, wyraźnie przekraczając w okresie sześciomiesięcznym liczbę 1 tys. mieszkań.

Z kolei liderami klasyfikacji dynamiki wzrostowej okazały się tym razem dwie firmy - Budimex Nieruchomości oraz Marvipol, w przypadku których półroczny progres sprzedaży zbliżył się do 100 procent.

Ożywienie nabierające kolorów

Wszystko zdaje się więc wskazywać na to, że obserwowane od roku ożywienie koniunktury w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki stało się potwierdzonym faktem o rozwojowym charakterze, a co za tym idzie nie tylko najbliższa przyszłość rysuje się przed deweloperami w bardzo optymistycznych barwach.

fot. mat. prasowe

Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 2kw.2014 vs 2kw. 2013r. oraz 1 poł. 2013 vs

Za poprawą wyników ubiegłorocznych siłą rozpędu poszły wyniki pierwszego półrocza bieżącego roku - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.