eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Prezydent: nie zaśmiecać krajobrazu. Odrolnienie zawetowane

Prezydent: nie zaśmiecać krajobrazu. Odrolnienie zawetowane

2014-07-31 00:17

Prezydent: nie zaśmiecać krajobrazu. Odrolnienie zawetowane

Odrolnienie z wetem © Givaga - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Nowelizacja likwidowała obowiązek uzyskania zgody ministerstwa rolnictwa na odrolnienie gruntów o powierzchni do 0,5 ha położonych na najbardziej żyznych ziemiach. Według prezydenta, nowelizacja zagrażała ładowi przestrzennemu oraz mogłaby prowadzić do degradacji polskiego krajobrazu. Sejm nowelizację przyjął 10 czerwca 2014. Za jej przyjęciem głosowało 286 posłów, 146 przeciw, a 4 wstrzymało się.

Przeczytaj także: Odrolnienie gruntu - nowe zasady

Według prezydenta, obecne przepisy skutecznie chronią najlepsze grunty orne przed wykorzystaniem ich do celów pozarolnych. Obecnie aby odrolnić ziemię, czyli przeznaczyć najżyźniejsze grunty z klas I-III na cele pozarolne (na przykład pod drogi, budowę budynków mieszkalnych czy gospodarczych), potrzebna jest zgoda ministra rolnictwa. Ziemie tych najwyższych klas to około jedna czwarta wszystkich gruntów rolnych w Polsce.

Prezydent uważa, że nowelizacja może doprowadzić do powstania szkód w krajobrazie. Jak uzasadnia prezydent, nowelizacja nie zawiera wymogu, aby odralniany obszar był zwarty, co stwarza ryzyko dużego rozdrobnienia odrolnianych gruntów. W efekcie znacznego rozdrobnienia oraz rozproszenia takich odrolnionych gruntów a następnie przeznaczenie ich pod zabudowę mogłoby zdaniem prezydenta dojść do degradacji krajobrazu. W opinii prezydenta nowelizacja mogłaby doprowadzić do powstania licznych budowli niszczących krajobraz - kominów, silosów, wieży elektrowni wiatrowych.

Zaniepokojenie prezydenta jest tym większe, że o praktyce lokalizowania wbrew woli społeczności lokalnych budowli o znacznym wpływie na krajobraz, czyli elektrowni wiatrowych, alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. Elektrownie powstawały częstokroć na gruntach należących do urzędników gminnych, którzy jednocześnie podejmowali decyzje o zgodzie na inwestycje i ich lokalizacji. W opinii NIK rodziło to podejrzenia o konflikt interesów albo nawet korupcję. Zdaniem prezydenta nowelizacja może to zjawisko nasilić.

Aby chronić krajobraz, prezydent - korzystając ze swoich prerogatyw - zaproponował tzw. ustawę krajobrazową, wprowadzającą znaczne ograniczenia w lokalizowaniu tzw. dominant krajobrazowych (czyli m.in. wysokich, pojedynczych budowli).

Po zawetowaniu ustawy Bronisław Komorowski zamierza wystąpić z własną inicjatywą ustawodawczą, która uzasadnionych przypadkach umożliwi uproszczenie procedury odrolnienia, ale tylko pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: