eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania: pokój czy kawalerka?

Wynajem mieszkania: pokój czy kawalerka?

2014-08-05 12:41

Wynajem mieszkania: pokój czy kawalerka?

Pokój czy kawalerka? © Fotimmz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszej analizy cen na rynku najmu mieszkań przygotowanej przez portal nieruchomości Domy.pl wynika, że bardziej opłacalny jest wynajem samodzielnego pokoju w mieszkaniu wielopokojowym niż wynajem kawalerki. Z wyliczeń portalu wynika, że wynajem pokoju jest średnio dwa razy tańszy.
Wynajęcie pokoju w Warszawie to koszt rzędu średnio 740 zł, a cena najmu kawalerki to 1530 zł wraz z czynszem dla administracji - podaje portal Domy.pl. Podobnie w innych miastach akademickich - proporcje stawek za najem kawalerek względem stawek za najem pokoi są zbliżone.

We Wrocławiu średnie ceny pokoi oferowanych do wynajęcia oscylują w granicach 680 zł miesięcznie. Ok. 600 zł trzeba z kolei przeznaczyć na pokój w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Dla porównania średni czynsz za najem kawalerki w tych miastach wynosi od 1000 do ok. 1300 zł.

Wg danych portalu nieruchomości Domy.pl wynajem pokoju w Olsztynie i Łodzi to miesięczny wydatek poniżej 600 zł. Czynsz za najem przeciętnej kawalerki w tych miastach wynosiłby zaś ok. 1000-1100 zł.

Spośród największych ośrodków akademickich najniższe stawki za najem pokoi obowiązują w Lublinie (450 zł/mies.) i Katowicach (430 zł/mies.). Jednak i tam najem kawalerki jest średnio dwa razy droższy.

fot. mat. prasowe

Średnia cena najmu kawalerki/pokoju

Koszt najmu pokoju w Warszawie wynosi dziś średnio 740 zł, czyli ponad dwa razy mniej niż średnia cena najmu kawalerki (1530 zł).


Na podstawie powyższego porównania stawek wyraźnie widać, że osoby, które cenią sobie możność mieszkania w pojedynkę – bo męczy ich lub krępuje dzielenie nieruchomości z innymi lokatorami – stoją przed nie lada dylematem. Wybór ok. dwa razy droższej kawalerki, a nie pokoju w większym mieszkaniu, wiąże się ze znacznie wyższym – bardzo znaczącym dla studenckiej kieszeni – wydatkiem. Rozwiązaniem jest oczywiście najem mieszkania we dwójkę, w parze, ale często nie jest to łatwe, gdy jest się singlem.

O czym muszą pamiętać osoby, które chcą lub muszą dzielić ze sobą wynajmowane mieszkanie? Kwestii, które mogą stać się zarzewiem konfliktów jest dużo. Pomijając te natury osobowościowej – charaktery współlokatorów, skłonność do kompromisów, czy zwykłe zrozumienie i szacunek dla drugiej osoby, ważne są te, o których można pomyśleć już na etapie poszukiwania ofert. Przede wszystkim należy unikać lokali z tzw. pokojami przechodnimi, które praktycznie nie dają żadnej prywatności mieszkającym w nich lokatorom. Na spokojne zamieszkiwanie nie będą mogły również liczyć osoby zajmujące w kilkupokojowym M pokój otwarty – połączony z kuchnią. Inni lokatorzy mogą chcieć, co zrozumiałe, korzystać z kuchni o różnych porach i z różnym natężeniem. Stukanie garnkami w nocy, gotowanie potraw o intensywnym zapachu itd. może skutecznie uprzykrzyć życie.

W celu łatwiejszego i sprawiedliwszego podziału kosztów najmu warto również zwrócić uwagę na wielkość, usytuowanie i wyposażenie pokoi. Zajmujący mniejszy pokój z oknem wychodzącym na hałaśliwą ulicę może chcieć płacić mniej niż lokator dużego pokoju z balkonem wychodzącym na ciche, zielone podwórko.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: