eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zadbaj o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Zadbaj o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

2014-08-19 10:43

Zadbaj o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Zadbaj o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania © Fantasista - Fotolia.com

Zgodnie z prognozami MNiSW w roku akademickim 2014/15 na polskich uczelniach studiować będzie ponad półtora miliona osób. Część z nich właśnie rozpoczęła okres poszukiwania pokoju lub mieszkania, które będą wynajmować na czas nauki. Chociaż bardzo ważną kwestią są lokalizacja, cena czy warunki, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. Kto powinien o nie zadbać – właściciel czy najemca? Expander radzi, aby przed wprowadzeniem się do lokalu obie strony wyjaśniły tę kwestię.

Przeczytaj także: Bezpieczny wynajem mieszkania

O co powinien zadbać właściciel mieszkania?

Wypadki przytrafiają się każdemu i czasem nie sposób im zapobiec. Dlatego właściciel mieszkania powinien pomyśleć o jego ubezpieczeniu bez względu na to, czy osobą wynajmująca będzie przyjezdny student, młode małżeństwo czy starsza pani. Zabezpieczyć naszą własność możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zawarcie odpowiednich postanowień w umowie najmu. Możemy w niej zobowiązać najemcę do naprawienia wyrządzonych szkód, wśród których znajdą się np. straty związane z pożarem, dewastacją czy zalaniem. Na poczet tego typu zabezpieczenia warto pobrać odpowiednią kaucję, z której skorzystamy jeśli do uszkodzenia mieszkania lub jego wyposażenia dojdzie z winy najemcy. Drugą, równie istotną formą zabezpieczenia naszego majątku jest ubezpieczenie. Odpowiednia polisa jest bardzo ważna, bo do pożaru czy innych zdarzeń może dojść niezależnie od woli osoby wynajmującej mieszkanie i w takich wypadkach nie możemy domagać się od niego zadośćuczynienia. Warto także pamiętać, że koszt wyremontowania pojedynczego pomieszczenia np. po zalaniu może być liczony w tysiącach złotych, zwłaszcza jeśli znajdował się w nim sprzęt RTV lub AGD.

Jeśli jesteśmy właścicielem umeblowanego i wyposażonego mieszkania warto również ubezpieczyć je na wypadek kradzieży. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości, które przez dłuższy czas pozostają puste, w związku z brakiem najemców. Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2013 roku doszło do ponad 118 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Jeśli to osoba wynajmująca mebluje mieszkanie, wtedy sama powinna pomyśleć o zabezpieczeniu swojego dobytku.

fot. Fantasista - Fotolia.com

Zadbaj o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Zarówno przy podpisywaniu umowy wynajmu, jak i umowy ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. W przypadku polisy ubezpieczeniowej trzeba także szczegółowo przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, a przede wszystkim definicje oraz wszelkie wyłączenia, jakie są w nich zawarte.


Jakie ubezpieczenie dla najemcy?

Bardzo ważną kwestią dla osoby wynajmującej mieszkanie powinno być zabezpieczenie własnego majątku. Właściciel nieruchomości nie odpowiada bowiem za rzeczy pozostawione przez nas w mieszkaniu. Kradzież komputera, telewizora czy nawet telefonu może być bardzo przykrym ciosem dla portfela.

Warto także rozważyć zakup polisy OC za szkody na osobie i na mieniu, która może okazać się bardzo przydatna, gdy przez przypadek zniszczymy meble właściciela lub zalejemy mieszkanie sąsiada. Dodatkowo, jeśli posiadamy dzieci, ubezpieczenie będzie pomocne w przypadku szkód wyrządzonych przez nasze pociechy lub nawet zwierzęta. Polisa OC będzie działać nie tylko w wynajmowanym mieszkaniu, ale także poza nim. Będzie zabezpieczeniem gdy z naszej winy dojdzie do wypadku, w wyniku którego pokrzywdzona zostanie inna osoba lub jej własność.

Zarówno przy podpisywaniu umowy wynajmu, jak i umowy ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. W przypadku polisy ubezpieczeniowej trzeba także szczegółowo przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, a przede wszystkim definicje oraz wszelkie wyłączenia, jakie są w nich zawarte. Dzięki temu, w momencie wystąpienia szkody, nie będziemy zdziwieni sytuacją, w której ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: