eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Przeprowadzki najczęściej w sierpniu

Przeprowadzki najczęściej w sierpniu

2014-08-22 13:34

Przeprowadzki najczęściej w sierpniu

Przeprowadzki zwykle w sierpniu © Monkey Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Okres od maja do września to czas, w którym Polacy przeprowadzają się najczęściej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Clicktrans.pl. Miesiącem, który najbardziej upodobali sobie Polacy jest jednak sierpień, w którym dochodzi do 55 procent wszystkich przenosin. Najczęstszym powodem zmiany miejsca zamieszkania jest nowa praca.

Przeczytaj także: Przeprowadzki Polaków. Wracamy z emigracji?

Serwis Clicktrans.pl na podstawie ponad 3 tysięcy zleceń realizacji przeprowadzek przeanalizował polski rynek tego typu usług. Z analiz wynika, że największy ruch w interesie notuje się w okresie od maja do września (55 proc. wszystkich przeprowadzek), a miesiącem, który szczególnie upodobali sobie klienci jest sierpień. – Sierpień jest też dobrym okresem jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse, która przeanalizowała cykliczność prawie 20 tysięcy transakcji przeprowadzonych w ostatnich czterech latach. – W ostatnich latach sezon na sprzedaż mieszkania to okres od lipca do października. Klienci coraz częściej wykorzystują własne urlopy na sprawy związane z finalizacją zakupu i załatwieniem wszelkich formalności posprzedażowych. Ponadto okres wakacyjny to szczyt sezonu na wynajem mieszkania. Najemcy także stanowią pokaźną część klienteli firm przeprowadzkowych. – Niegdyś wynajem mieszkania studenci pozostawiali na ostatnią chwilę, dziś prawdziwy ruch zaczyna się w miesiącach wakacyjnych, kiedy jest szansa na znalezienie oferty w rozsądnej cenie. Im bliżej roku akademickiego, oferty są już „przebrane” i pozostają te mniej atrakcyjne i w wyższych cenach, dodaje Jańczuk.

Z przeprowadzonych ponad stu wywiadów z osobami, które w latach 2013-2014 r. organizowały własną przeprowadzkę wynika, że u podstaw decyzji 48% z nich stały przyczyny osobiste. – Dla 40% naszych rozmówców przyczyną zmiany miejsca zamieszkania była praca. Powody pozostałych przeprowadzek dotyczyły np. zmiany mieszkania na wygodniejsze czy kupna własnego lokalu, mówi Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl.

fot. mat. prasowe

W jakich miesiącach jest najwięcej przeprowadzek?

Z analiz wynika, że największy ruch w interesie notuje się w okresie od maja do września (55 proc. wszystkich przeprowadzek), a miesiącem, który szczególnie upodobali sobie klienci jest sierpień.


Gdzie się przeprowadzamy i za ile

Głównym celem przeprowadzek są miejscowości położone na obszarze woj. mazowieckiego (23 proc. wszystkich zleceń przeprowadzek), drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie (12 proc.) i pomorskie i dolnośląskie (po 10 proc.). Biorąc pod uwagę liczbę usług zrealizowanych w poszczególnych miastach najpopularniejszymi miastami, do których przeprowadzamy się są Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk. Trasa, na której najczęściej odbywają się przeprowadzki, to Warszawa-Warszawa. – Zatem wielu warszawiaków nie opuszcza miasta, a jedynie przenosi się do nowych mieszkań czy domów w obrębie stolicy, komentuje Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl Drugie miejsce zajmuje trasa Kraków-Warszawa, a trzecie: Kraków-Kraków.

Średnia kwota, jaką klienci serwisu płacą za przeprowadzkę w przypadku kursów krajowych to 447 zł. Jednak jak dodają specjaliści, ceny przeprowadzek na rynku mogą być wyższe nawet o połowę. Wynika to ze specyfiki serwisu Clicktrans.pl, który umożliwia współpracę z przewoźnikami, którzy np. wracają „na pusto” z poprzedniego zlecenia i są w stanie zaoferować konkurencyjną cenę za usługę.

Większość ładunku podczas przeprowadzki nie przekracza zwykle 500 kg. Najczęstszymi rzeczami, które zabierają ze sobą Polacy zmieniający miejsce zamieszkania są: sofa (25 proc. przypadków), szafa (23 proc.), stół (18 proc.) i komoda (15 proc.).

fot. mat. prasowe

Do których województw najczęściej przeprowadzają się Polacy?

Głównym celem przeprowadzek są miejscowości położone na obszarze woj. mazowieckiego (23 proc. wszystkich zleceń przeprowadzek), drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie (12 proc.) i pomorskie i dolnośląskie (po 10 proc.).


Nie tylko przeprowadzka

Przeprowadzka to nie tylko sprawy związane z organizacją samej logistyki, ale także długotrwały proces wymiany licznych dokumentów i potrzeba powiadamiania szeregu instytucji o nowym miejscu zamieszkania. Poza podstawowymi dokumentami takimi jak dowód osobisty, prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny auta, równie ważne są kwestie związane z przerejestrowywaniem mediów – energii elektrycznej, gazu, telefonu, telewizji kablowej, abonamentu TV. – W przypadku mediów, dla uniknięcia ewentualnych problemów, zawsze zalecamy sporządzenie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, który zawiera m.in. stany liczników w momencie przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Dzięki temu zapłacimy tylko za wygenerowane przez nas zużycie. W protokole wpisujemy też informacje o stanie technicznym lokalu, pozostawionych ruchomościach, przekazanych kluczach, kodach, itd. – Prawidłowo i szczegółowo sporządzony dokument nie tylko ułatwi nam bezproblemowe podpisanie umów z dostawcami mediów, ale pozwoli uniknąć ew. sporów ze sprzedającym dotyczących np. pozostawionego w lokalu wyposażenia.

Ponadto po zmianie adresu warto jak najszybciej powiadomić wszelkie instytucje takie jak Urząd Skarbowy, ZUS (przy etacie zrobi to za nas pracodawca), fundusze inwestycyjne i emerytalne, ubezpieczyciela, dom maklerski, bank, w którym posiadamy konto i kredyty. Liczba instytucji nie stanowi katalogu zamkniętego. Tak samo ważne jak powiadomienie banku, jest informacja o zmianie adresu do prenumeraty ulubionego pisma, czy informacja skierowana do instytucji, czy stowarzyszeń, w których posiadamy członkostwo.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: