eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek wtórny: jakich mieszkań poszukujemy?

Rynek wtórny: jakich mieszkań poszukujemy?

2014-08-25 09:39

Rynek wtórny: jakich mieszkań poszukujemy?

Jakich mieszkań szukamy? © Michael Nivelet - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Popyt na mieszkania nie ulega dużym modyfikacjom - ciągle najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, których poszukuje obecnie ponad 40 procent kupujących. Tradycyjnie też najmniejszą popularnością cieszą się największe nieruchomości - zakup pięciopokojowego lokum rozważa jedynie 3 procent klientów. Struktura popytu różni się jednak w zależności od rynku - pisze portal nieruchomości Domy.pl.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VII 2014

Największym zainteresowaniem na mieszkaniowym rynku wtórnym cieszą się lokale 2-pokojowe. Ponad 40-procentowy popyt na tego typu nieruchomości wynika z faktu, że ich nabycie jest dla wielu kupujących rozwiązaniem najbardziej optymalnym. M3 zapewnia minimum komfortu dla rodziny z jednym dzieckiem, ale jest też chętnie wybierane przez pragmatycznych singli, którzy w przyszłości planują związek i założenie rodziny. Wielu klientów na zakup 2-pokojowego wie również, że koszt nabycia takiego M jest relatywnie niewiele wyższy od ceny kawalerki. Lokale 2-pokojowe to często też, niestety, konieczność nawet dla rodzin z większą liczbą dzieci, co także wpływa na wysoki popyt na tego typu lokale.

M3 są najczęściej wybierane przez klientów poszukujących mieszkań Gdańsku i Łodzi – w tych miastach popyt na 2-pokojowe M wynosi aż 52%. Tego typu mieszkania nie cieszą się już jednak tak dużą popularnością chociażby na największym w Polsce warszawskim rynku wtórnym. Tutaj są przedmiotem zainteresowania 36% poszukujących.

W skali całego kraju kawalerkami zainteresowany jest blisko co ósmy (12%) klient na zakup M z drugiej ręki. We wszystkich sześciu miastach analizowanych przez portal Domy.pl popyt na mieszkania 1-pokojowe nie jest jednak mniejszy niż 10% i wynosi – 10% we Wrocławiu, 13% w Poznaniu i Gdańsku, 14% w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania wg liczby pokoi (Polska)

Największym zainteresowaniem na mieszkaniowym rynku wtórnym cieszą się lokale 2-pokojowe.


Statycznie co trzeci Polak poszukujący mieszkania na rynku wtórnym zainteresowany jest lokalem 3-pokojowym – od tej średniej znacznie odbiega jednak sytuacja na rynku gdańskim. W stolicy woj. pomorskiego popyt na tego typu M (z uwagi na dużą popularność mieszkań 2-pokojowych) jest znacznie mniejszy i wynosi jedynie 24%.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania wg liczby pokoi (największe miasta)

Zainteresowanie mieszkaniami z pięcioma i więcej pokojami jest w skali kraju znikome i nie przekracza 3%. Tak duże mieszkania najczęściej poszukiwane są na rynku warszawskim (5% popytu), najrzadziej zaś na rynku Łódzkim (1% popytu).


Biorąc pod uwagę dane ogólnopolskie 11% klientów na zakup mieszkania z drugiej ręki szuka lokalu 4-pokojowego. Struktura popytu na ten typ lokali jest jednak bardzo zróżnicowana jeżeli przyjrzymy się rynkom w sześciu analizowanych przez portal Domy.pl miastach. Duże i zazwyczaj o podwyższonym standardzie M5 największą popularnością cieszą się w Warszawie (15% popytu) i Wrocławiu (13% popytu), najmniejsza zaś w Gdańsku (8% popytu) i Łodzi (5% popytu).

Zainteresowanie mieszkaniami z pięcioma i więcej pokojami jest w skali kraju znikome i nie przekracza 3%. Tak duże mieszkania najczęściej poszukiwane są na rynku warszawskim (5% popytu), najrzadziej zaś na rynku Łódzkim (1% popytu).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: