eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jeśli kawalerka, to Łódź

Jeśli kawalerka, to Łódź

2014-09-15 11:48

Jeśli kawalerka, to Łódź

Najwięcej kawalerek jest w Łodzi © Oleksandr Moroz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W miastach wojewódzkich co czwarte mieszkanie jest mniejsze niż 40 m kw. Najwięcej kawalerek jest w Łodzi, Warszawie i Krakowie, a najmniej w Opolu i Rzeszowie – wynika z danych GUS, które przeanalizował Lion’s Bank.

Przeczytaj także: Kawalerka? Nie od dewelopera

Niemal co czwarte mieszkanie kawalerką? Z taką sytuacją mogą mieć do czynienia mieszkańcy Łodzi. Jest to bowiem miasto o największym udziale lokali o powierzchni do 30 m kw. Jest ich tam niemal 10%. Dodatkowo to właśnie w stolicy rodzimego włókiennictwa najwięcej jest mieszkań o powierzchni między 30 a 39 m kw. Takich lokali jest ponad jeden na pięć. Można więc spokojnie przyjąć, że połowa z tego grona lokali jest kawalerką. Garsoniery stanowią więc co czwartą, a przynajmniej co piątą nieruchomość mieszkalną w Łodzi.

W Opolu kawalerek dużo nie znajdziesz


Dużo niewielkich mieszkań znaleźć też można w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. W miastach tych lokale o powierzchni do 39 m kw. stanowią odpowiednio 27,2%, 25,5% oraz 25,1% wszystkich nieruchomości.

Na drugim biegunie są takie miasta jak Opole, Rzeszów, Szczecin i Wrocław. W miastach tych od 17,8% do 19,8% wszystkich nieruchomości mieszkalnych ma powierzchnię mniejszą niż 39 m kw. Opole jest szczególnie jaskrawym przykładem, bo mniej niż 30 m kw. ma tu 3,5% wszystkich mieszkań, a więc zaledwie jedno na 28.

fot. mat. prasowe

Struktura wielkościowa mieszkań w miastach o dużym udziale kawalerek

Ponad 30 procent łódzkich mieszkań ma powierzchnię nie większą niż 39 metrów kwadratowych.


Gros mieszkań ma od 40 do 79 metrów


Najwięcej mieszkań w polskich miastach wojewódzkich ma od 40 do 79 m kw. Na ten wbrew pozorom wąski przedział przypadają aż dwa na trzy mieszkania w największych miastach. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w statystykach GUS pod pojęciem „mieszkanie” znaleźć można zarówno lokal mieszkalny w bloku czy kamienicy, jak i dom wolnostojący czy szeregowy. Pod GUS-owskim pojęciem „mieszkanie” należy więc rozumieć nieruchomość mieszkalną.

fot. mat. prasowe

Wielkość mieszkań w miastach wojewódzkich

Gros polskich mieszkań liczy sobie od 40 do 79 metrów kwadratowych.


Właśnie dlatego miastem o największym udziale przynajmniej 120-metrowych „mieszkań” jest Rzeszów. Stanowią one tam co 9 nieruchomość. Nie znaczy to jednak, że w stolicy województwa podkarpackiego jest aż tyle apartamentów, ale raczej, że w tym mieście sporo jest domów jednorodzinnych. Na drugim biegunie jest w tym wypadku Łódź, gdzie przynajmniej 120 m kw. ma 3,9% nieruchomości.

Bartosz Turek

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: