eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne

Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne

2014-09-17 11:18

Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne

Pomieszczeniem przynależnym może być garaż © Glaser - Fotolia.com

W umowach, które za swój przedmiot mają odrębną własność lokalu zamiennie używane są pojęcia "pomieszczenia pomocniczego" i "pomieszczenia przynależnego". Praktyka taka jest błędna, ustawodawca czyni bowiem wyraźne rozróżnienie między tymi określeniami.

Przeczytaj także: Członkostwo we wspólnocie mieszkaniowej: od kiedy uprawnienia?

Pomieszczenie pomocnicze to w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali takie pomieszczenie, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi bezpośrednio służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Pomieszczenie przynależne zaś to – jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 07 marca 2003 r., II RN 29/02 – w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest „przestrzenią” przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania „mieszkaniowych” potrzeb ludzi, natomiast służy zaspokajaniu „innych” potrzeb tych osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego (art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali). Jako takie przez ustawodawcę zostały uznane przykładowo (na co wskazuje użyty w przepisie zwrot językowy „w szczególności”): piwnica, strych, komórka, garaż.

fot. Glaser - Fotolia.com

Pomieszczeniem przynależnym może być garaż

Nie musi ono przylegać do lokalu, może być nawet położone poza budynkiem, w którym jest lokal.


Nie ma wymogu, aby pomieszczenie przynależne spełniało przesłankę samodzielności, nie musi ono przylegać do lokalu, może być nawet położone poza budynkiem, w którym znajduje się wyodrębniony lokal. Musi jednak znajdować się w granicach nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest budynek.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do pomieszczenia pomocniczego. Zdecydowanie musi być ono „pomieszczeniem”, a zatem koniecznym jest, aby zostało ograniczone przestrzennie ścianami. W mojej ocenie należy przyjąć, iż z uwagi na fakt, iż służy ono „zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych” ludzi i to w sposób bezpośredni musi ono znajdować się w obrębie lokalu, a co za tym idzie dzieli jego los prawny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: