eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

2014-09-24 09:59

Przeczytaj także: Jakie koszty budowy domu w I kw. 2023 roku?


W tym momencie można uznać, że podstawowy program prac został wykonany. Teraz należy sprawić, aby dom zyskał na funkcjonalności. Na etapie prac wykończeniowych należy uwzględnić bowiem montaż ścianek działowych i sufitów. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi dla domu 160-metrowego średnio ok. 26 tys. złotych. Następnie należy położyć tynki wewnętrzne i zagipsować ściany, co wyniesie przyszłego właściciela kolejne 26 tys. złotych. Na koniec trzeba uwzględnić montaż parapetów.

Koszty instalacji zależą od liczby punktów


Ostatnim etapem prac jest montaż instalacji. Koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej zależy między innymi od liczby punktów wodno-kanalizacyjnych, a zatem miejsc, w których chcemy zainstalować np. prysznic, wannę, umywalkę czy zmywarkę. W naszym przypadku naliczyliśmy 17 takich punktów, co przy średniej cenie materiałów i montażu w wysokości 400 zł, dało ok. 7 tys. złotych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji elektrycznej. Tu koszt również zależy od liczby punktów, czyli m .in. gniazdek, włączników świateł czy urządzeń podłączonych na stałe. Koszt całej instalacji wraz z montażem wynieść może nawet 15 tys. złotych.

Na jeszcze większy wydatek należy się przygotować w przypadku zaopatrzenia domu w instalację grzewczą. My zdecydowaliśmy się na zamontowanie na parterze ogrzewania podłogowego, na piętrze zaś grzejników. Łączny koszt montażu wraz z materiałami wynosi ok. 15 tys. złotych. Należy jednak w tym przypadku doliczyć również koszt zakupu i montażu kotła gazowego (możliwe są inne źródła ciepła), które wynoszą nawet ok. 18 tys. złotych.

Stan deweloperski za 360 tysięcy


W tym momencie możemy mówić o doprowadzeniu domu do stanu deweloperskiego. Cała budowa w efekcie wyniosła nas niemal 360 tys. złotych, czyli ok. 2250 zł/m kw. To mniej więcej tyle, ile byśmy wydali na kupno 50-metrowego mieszkania w Warszawie (wg NBP średnia cena transakcyjna na rynku pierwotny wynosi 7,3 tys. zł). Należy jednak pamiętać, że jest to dopiero połowa drogi do wprowadzenia się do domu. Na właściciela bowiem czeka cały etap prac wykończeniowych, poczynając od pomalowania ścian, położenia parkietu, poprzez wykończenie łazienki, kuchni, kończąc na umeblowaniu pokoi. Koszty tego przedsięwzięcia zależą jednak w głównej mierze od właściciela, który powinien liczyć się z wydatkiem przynajmniej 100 tys. złotych. Jeśli zaś zdecyduje się na wykończenie pomieszczeń w najwyższym standardzie to koszty te mogą wzrosnąć wielokrotnie.

Dodatkowo należy pamiętać o kosztach zakupu działki (ceny działek budowlanych w Warszawie to ok. 800 zł/m kw.), ogrodzenia nieruchomości, montażu bramy i furtki. Należy także uwzględnić koszt projektu domu i niekiedy przeprowadzenia badań geologicznych (szczególnie jeśli właściciel myśli o budowie piwnicy).

Jakub Potocki,

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: