eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno czy wynajem mieszkania: co lepsze?

Kupno czy wynajem mieszkania: co lepsze?

2014-09-26 11:48

Przeczytaj także: Zakup mieszkania czy wynajem?


Co przemawia za wynajmem?


Wynajem nieruchomości to niezbyt popularna w Polsce forma mieszkania. Zwykle decydują się na nią głownie młodzi, których nie stać na zakup lokalu i nie mogą sobie pozwolić na zaciągniecie kredytu. Co ciekawe, na Zachodzie jest znacznie bardziej popularna – blisko połowa Niemców i Austriaków nie jest właścicielami nieruchomości, w których mieszkają . Do największych zalet tego rozwiązania należy swoboda. Zwykle bez większych trudności możemy się bowiem wyprowadzić do innego lokalu lub nawet miasta. To bardzo ważne w perspektywie np. rynku pracy, który coraz częściej wymaga elastyczności.
– Decyzję powinniśmy podjąć po gruntownej analizie kosztów i własnych możliwości uzależnionych m.in. planów życiowych, a także czasu w jakim chcemy korzystać z lokalu – zauważa Marcin Krasoń. – Dla młodych, dynamicznych osób, które mogą kierować swoją karierą zawodową w różnych miejscach kraju, a nawet świata, oferty wynajmu wydają się najbardziej racjonalne. W zależności od dochodów i potrzeb, młodzi ludzie mogą decydować o standardzie i otoczeniu, w którym się zatrzymają – dodaje ekspert.

Fundusz mieszkań na wynajem


Wartą uwagi inicjatywą mającą spopularyzować wynajem mieszkań jest stworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego fundusz, który ma zainwestować pięć miliardów złotych w budynki z gotowymi mieszkaniami, które będzie wynajmował na zasadach podobnych do czynszowych, zarabiając zaledwie ok. 4% rocznie. To rozwiązanie ma poprawić sytuację rodzin, których nie stać na zakup własnego „M”.

Nie można wskazać jednoznacznie, które rozwiązanie jest lepsze. Zakup przywiązuje do mieszkania i stanowi duże obciążenie finansowe, ale z drugiej strony daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Wybór powinien być zatem podyktowany przede wszystkim osobistymi preferencjami.
– Zaletą wynajmu jest fakt, że mieszkanie możemy łatwo zmienić na inne, dostosowując warunki do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Zwykle jest to też nieco tańsze rozwiązanie niż zakup. Z drugiej jednak strony wynajmowana nieruchomość nie jest naszą własnością, co często utrudnia kwestie takie jak choćby remont czy rearanżacja wnętrza. Co więcej pieniądze przeznaczone na wynajem „przepadają”, natomiast te wydane na raty kredytu w razie potrzeby możemy częściowo odzyskać sprzedając lokal – konkluduje Sadowski.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Komentarz usunięty

  • Kotarson / 2014-09-30 18:57:34

    Jaki sens ma wynajem, gdy np. nowe kawalerki z oferty miniapartamentów można spłacać taniej niż czynsz za wynajem porównywalnego metrażu z dziwnym czasem towarzystwem i w różnym standardzie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • karakmaciek / 2014-11-20 10:47:47

    Po dziesięciu latach wynajmowania mieszkania w Krakowie obliczyłem, że za łączną kwotę czynszów jaka uzbierała się przez ten czas, mógłbym sobie kupić mieszkanie na własność. Niestety nie miałem wówczas innej możliwości niż wynajem, ponieważ byłem studentem. Teraz postanowiłem wziąć z żoną mieszkanie na kredyt, wybraliśmy Fabrykę Czekolady, od dewelopera Geo Grupa z Krakowa, mają konkurencyjną ofertę na rynku, polecam osobom, które są teraz na etapie wyboru dewelopera, załączam link, może się przyda http://www.geogrupa.pl/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: