eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno mieszkania na kredyt - jakie formalności?

Kupno mieszkania na kredyt - jakie formalności?

2014-10-11 01:55

Przeczytaj także: 5 zasad, którymi warto się kierować ubiegając się o kredyt hipoteczny


Samodzielnie lub przez notariusza


Po otrzymaniu decyzji kredytowej można sygnować umowę z bankiem i z nią udać się do notariusza na podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania. Notariusz zapłaci za nas podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), można mu też zlecić złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki na nieruchomości, ale trzeba wówczas liczyć się z dodatkową opłatą na poziomie kilkuset złotych.

Jeśli zrobimy to samodzielnie, to koszt ograniczy się do opłaty sądowej (200 zł) i odpisu aktu notarialnego (do 6 zł plus VAT za stronę). Do sądu należy zabrać dwa oświadczenia o ustanowieniu hipoteki: swoje i banku. Z sądowym potwierdzeniem złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki i aktem notarialnym wracamy do banku, który na podstawie tych dokumentów przeleje pieniądze na rachunek sprzedającego mieszkanie.

W oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystej


Trzeba jednak pamiętać, że to nie koniec formalności związanych z księgą wieczystą, bowiem wpisanie hipoteki do niej zajmuje nawet kilka miesięcy. O jego dokonaniu sąd poinformuje nas listownie. Należy wówczas pójść z tą informacją do banku, by ten zrezygnował z pobierania dodatkowej opłaty z tytułu tzw. ubezpieczenia pomostowego (ze względu na podwyższone ryzyko).

W międzyczasie warto zająć się sprawami związanymi z nowym mieszkaniem. Po zakupie nieruchomości trzeba udać się do urzędu skarbowego celem uiszczenia podatku od ustanowienia hipoteki (mamy na to 14 dni od podpisania deklaracji o ustanowieniu hipoteki) i złożenia stosownej deklaracji o zapłaconym podatku (druk PCC-3). Deklarację można wysłać pocztą, ale może też złożyć ją za nas osoba upoważniona. Do załatwienia jest także sprawa podatku od nieruchomości – o zakupie mieszkania należy poinformować stosowny urząd miasta lub gminy.

W tym czasie można też złożyć wniosek o zameldowanie. Teraz pozostaje już tylko załatwienie umów z dostawcami mediów (prąd, woda, gaz, internet, telewizja, telefon) i poinformowanie spółdzielni lub wspólnoty o zakupie mieszkania. Nie zapomnijmy też o wyrobieniu nowych dokumentów i uaktualnieniu danych w bankach i innych instytucjach.
Home Broker podpowiada: Orientacyjny schemat zakupu mieszkania krok po kroku

Ustalenie budżetu (zdolność kredytowa) -> Przegląd oferty banków/kontakt z doradcą -> Znalezienie mieszkania -> Sprawdzenie stanu prawnego mieszkania -> Ustalenie warunków transakcji -> Zbieranie dokumentów do kredytu -> Umowa przedwstępna i zadatek -> Wniosek kredytowy -> Decyzja kredytowa, umowa kredytowa -> Umowa sprzedaży mieszkania -> Zapłata podatku PCC -> Wniosek o ustanowienie hipoteki na nieruchomości -> Przelew środków na konto sprzedającego -> Spisanie liczników, odbiór mieszkania -> Podpisanie umów na media -> Powiadomienie wspólnoty/spółdzielni o zmianie właściciela -> Zameldowanie i wymiana dokumentów -> Wniosek dotyczący podatku od nieruchomości -> Zmiana adresu w bankach, OFE, ZUSie itd -> Poinformowanie banku o wpisie hipoteki od księgi wieczystej

Marcin Krasoń,

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: