eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloper nie wybuduje co do 1 cm2

Deweloper nie wybuduje co do 1 cm2

2014-11-05 10:06

Deweloper nie wybuduje co do 1 cm2

Czy da się wybudować mieszkanie co do centymetra? © Chlorophylle - Fotolia.com

Klienci decydujący się na zakup jeszcze niegotowego mieszkania muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich lokum może okazać się nieco mniejsze niż zakładają to plany. Deweloperzy nie od dziś podkreślają, że wybudowanie nieruchomości z dokładnością co do 1 cm kwadratowego graniczy z niemożliwością. Jak duża może być zatem różnica i jakie odchylenia stanowią podstawę do rozwiązania umowy?

Przeczytaj także: Nowe mieszkania to ponad połowa rynku mieszkaniowego w Polsce

Polski Związek Firm Deweloperskich przyjrzał się standardom, jakie przyjęte są innych krajach europejskich. Analizy dokonano w oparciu o ankiety pozyskane od członków Europejskiej Unii Deweloperów Nieruchomości - UEPC, która zrzesza m.in. takie kraje jak Belgia, Francja, Hiszpania, Malta, Niemcy, Wielka Brytania czy Norwegia. Prowadzi ona do interesujących, choć trzeba przyznać, że nieco niepokojących, konkluzji

W dwóch kluczowych kwestiach wszystkie państwa są jednak zgodne. Możliwość kupna Zawsze mieszkania przysługuje już na etapie jego budowy i każdorazowo łączy się ona z koniecznością podania przez sprzedającego konkretnego metrażu, która staje się przedmiotem umowy kupna-sprzedaży. To właściwie tyle podobieństw. Pozostałe kwestie dotyczące rozliczania metrażu mieszkań są różne w zależności od państwa. Zwyczajowo we wszystkich ankietowanych krajach powierzchnię lokalu podaje się z dokładnością … do 1m2.

W sytuacji, gdy mieszkanie sprzedawane jest na etapie budowy i w oparciu o projekt, nieuniknionym jest występowanie różnic w powierzchni projektowanej do wybudowanej. Ankietowane państwa miały odpowiedzieć na pytanie, czy margines błędu jest u nich wyraźnie określony. W Belgii czy Francji dopuszcza się 5% różnicę. Hiszpania, Malta i Wielka Brytania nie mają określonych ram, które miałyby zastosowanie w takim wypadku, ale utrwalona praktyka pokazuje, że odstępstwa na poziomie 5%, są w pełni akceptowalne. W Niemczech sądy indywidualnie oceniają zakres dopuszczalnej różnicy, a ta według orzeczeń wynosi nawet do 10%. W takim wypadku uwzględnienia się ocenę utraty wartości mieszkania.

fot. Chlorophylle - Fotolia.com

Czy da się wybudować mieszkanie co do centymetra?

Deweloperzy nie od dziś podkreślają, że ze względów czysto technicznych wybudowanie mieszkania z dokładnością co do centymetra jest praktycznie niewykonalne.


Kluczowe znaczenie ma kwestia związana z prawem nabywcy do odstąpienia od umowy kupna bez żadnych konsekwencji w przypadku różnicy powierzchni. W większości ankietowanych krajów co do zasady nie ma takiej możliwości. Co ciekawe, przy różnicach do -+5% klient nie może odstąpić z tego powodu od umowy, jak również takie różnice w ogóle nie podlegają rozliczeniom, ponieważ są traktowane jako akceptowalne odstępstwo. W niektórych ankietowanych państwach obowiązek rozliczenia z nabywcą występuje, ale tylko w wypadku dużych różnic, przez co rozumie się różnice przekraczające 5%. W takiej sytuacji znaczna część państw dopuszcza wystąpienie konsumenta z roszczeniem odszkodowawczym. Podsumowując, powszechna jest praktyka, że klient nie musi dopłacać, jeśli deweloper wybuduje mu większe mieszkanie i nie zwraca się różnicy w cenie, jeśli powierzchnia lokalu jest mniejsza niż przewiduje umowa, ale mieści się w granicach dopuszczalnego marginesu błędu. Analogiczne, a nawet korzystniejsze dla polskich konsumentów rozwiązanie proponuje Polski Związek Firm Deweloperskich.
„Chcielibyśmy wypracować normę, zgodnie z którą niewielka różnica powierzchni wybudowanej do projektowanej będzie czymś akceptowalnym i przy założeniu, że nie wynika z winy dewelopera, nie będzie mogła stanowić podstawy do rozwiązania umowy. Proponujemy, aby margines błędu stanowił w Polsce 2%, co w porównaniu z innymi krajami europejskimi jest bardzo restrykcyjnym wymogiem” – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: