eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Branża budowlana: są szanse na dobry 2015 rok

Branża budowlana: są szanse na dobry 2015 rok

2014-11-25 11:43

Branża budowlana: są szanse na dobry 2015 rok

Branża budowlana ma szanse na dobry 2015 rok © Ivan Kruk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Wiele wskazuje na to, że nadchodzący rok przyniesie branży budowlanej poprawę sytuacji. Do takich wniosków prowadzi m.in. analiza dynamiki produkcji budowlano-montażowej w trzech pierwszych kwartałach 2014 roku. Aby jednak sprzedaż produktów i usług budowlanych okazała się naprawdę skuteczna, konieczny jest nie tylko ciągły monitoring, ale i kompleksowe podejście do procesu produkcji i dystrybucji - czytamy w materiałach opracowanych przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe I-X 2014

Mierniki budownictwa po trzech kwartałach 2014 r.


Według danych przedstawionych przez ASM, zdecydowanie największy wpływ na ukształtowanie się produkcji budowlano-montażowej miały prace związane ze wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Po dziewięciu pierwszych miesiącach 2014 stanowiły one ponad 52% całej produkcji. W przypadku budynków niemieszkalnych odsetek ten wyniósł 34,3%, a budynki mieszkalne stanowiły 13,4%. Wskazane wartości procentowe nie odbiegają w znaczący sposób od tych opisujących trzy pierwsze kwartały roku ubiegłego. Udział budynków mieszkalnych w strukturze zmniejszył się o 0,8 pkt. procentowych, a budynków niemieszkalnych o 0,9 pkt. procentowych. Wszelkie zmiany zadziałały na korzyść obiektów inżynierii lądowej i wodnej, które w stosunku do struktury z roku ubiegłego wzrosły o 1,6 pkt. procentowych.

fot. mat. prasowe

Struktura produkcji budowlano-montażowej w I-III kw. 2014

Największą część produkcji budowlano-montażowej stanowią prace związane ze wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej.


W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie ok. 55,9 mld PLN. Była zatem o 4,4% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Główną determinantą napędzającą wzrost produkcji były przede wszystkim obiekty inżynierii lądowej i wodnej, których produkcja wyniosła ok. 29,2 mld PLN, była zatem o 15,5% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pozytywnie na wartość produkcji budowlano-montażowej wpływ miało również budownictwo niemieszkalne. W okresie styczeń-wrzesień produkcja wyniosła tu ok. 19,2 mld PLN i była o 1,9% wyższa niż w analogicznych miesiącach poprzedniego roku. Spowalniający wpływ na produkcję budowlano-montażową miało zaś budownictwo mieszkaniowe, w którym produkcja była o 1,2% niższa niż w 2013 roku.

fot. mat. prasowe

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w latach 2005-2015

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. produkcja budowlano-montażowa była o 4,4% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


Wstępne dane publikowane przez GUS wskazują, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku oddano do użytku 100 138 mieszkań, a więc o 1,9% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Chociaż eksperci ASM prognozują zakończenie 2014 roku z ujemną dynamiką -1,6% w stosunku do roku ubiegłego, to dwa główne wskaźniki aktywności na rynku mieszkaniowym w Polsce (liczba budów rozpoczętych oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań) skłaniają do patrzenia z optymizmem na budownictwo mieszkaniowe w 2015 roku, który powinien zakończyć się dodatnią dynamiką.

fot. mat. prasowe

Mieszkania oddane do użytku w latach 2007-2014

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku oddano do użytku nieco ponad 100 tysięcy mieszkań. To gorszy wynik od ubiegłorocznego.


Budownictwo niemieszkalne w 2013 r.


Najnowsze dostępne dane dotyczące budownictwa niemieszkalnego wskazują na ujemne dynamiki w liczbie przekazanych do użytku obiektów. Rok 2013 zakończył się spadkiem wartości wskaźnika w budownictwie kubaturowym, jest to pierwszy od 3 lat spadek w tym typie budownictwa. Na koniec ubiegłego roku wyniósł on -2,6%. Biorąc jednak pod uwagę rok 2011 jako bazowy obserwujemy wzrost na poziomie 5,1% (r/r). Spadek dynamiki w 2013 dotyczy także kubatury obiektów, która ukształtowała się na poziomie -9,0%. Warto zauważyć, iż łączna wartość kubatury w ubiegłym roku była wyższa od tej z 2011 i 2010 roku – odpowiednio o 2,4% oraz 10,2%.

fot. mat. prasowe

Budynki niemieszkalne ogółem oddane do użytkowania w latach 2005-2013 oraz ich kubatura

Dynamiki w liczbie przekazanych do użytku obiektów okazują się ujemne.


Analizując strukturę budownictwa niemieszkalnego obserwujemy stałą dominacją budynków transportu i łączności (31,4%). Silnie w strukturze zaznaczaj się również obiekty sklasyfikowane jako pozostałe (wśród nich: budynki gospodarstw rolnych, budynki przeznaczone do sprawowania religijnego i czynności religijnych, obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i inne). Warto zwrócić uwagę, iż bieżąca struktura niemal nie zmienia się od 6 lat.

fot. mat. prasowe

Struktura budownictwa niemieszkalnego w latach 2005-2013 (w%)

Największą część budownictwa niemieszkalnego stanowią budynki transportu i łączności.


Rok 2013 przyniósł ponad 22 tysiące nowych obiektów niemieszkalnych. Blisko 2/3 z nich stanowiły dwa typy obiektów – transportu i łączności (charakteryzujące się małą kubaturą) oraz sklasyfikowane jako pozostałe. Kolejną dużą grupą obiektów są te o przeznaczeniu handlowo-usługowym oraz przemysłowo-magazynowym (łącznie 29,5%). Obiekty te odznaczają się wysoką kubaturą. Najmniej przekazano do użytkowania obiektów biurowych – łącznie 593.

fot. mat. prasowe

Liczba budynków niemieszkalnych oddanych do użytkowania (2012 i 2013) oraz ich kubatura w 2013 roku

Rok 2013 przyniósł ponad 22 tysiące nowych obiektów niemieszkalnych.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: