eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

2015-01-16 15:54

Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

Jakie prognozy dla rynku nieruchomości? © Style Media & Design - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rok 2014 zakończył się co prawda średnim wzrostem cen nieruchomości, o 0,8% w skali kraju, jednak trudno mówić o jednolitym trendzie dla całego rynku. W większości miast ceny mieszkań wzrosły bowiem nieznacznie. W czterech miastach w grudniu 2014 można było kupić mieszkania tańsze niż pod koniec 2013 roku. Są nimi Szczecin, gdzie ceny spadły o 1,8%, Toruń, gdzie jest taniej o 2,1%, Olsztyn, gdzie obniżka była największa i wyniosła 4,3%. Obniżkę cen ofertowych odnotował również Wrocław, gdzie metr kwadratowy jest o 25 złotych tańszy niż w grudniu 2013.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2014

2014 był na wtórnym rynku słabszy niż się spodziewano, ale też gorszy niż wskazywałyby na to okoliczności. Mimo znacznych obniżek stóp procentowych akcja kredytowa przyspieszyła tylko w II kwartale 2014. W III kwartale 2014 zaciągnięto już mniej kredytów hipotecznych niż w II 2014 i w III 2013. Ceny rosły nieznacznie do IV 2014, ale zmiany te nie były duże, a ostatni kwartał roku upłynął pod hasłem obniżek cen ofertowych, aby zachęcić niezdecydowanych jeszcze, do szybszego zawarcia transakcji. Głównym powodem takich działań było założenie, że wprowadzenie zmian w sposobie kredytowania jak zawsze skłoni większą liczbę kupujących do szybszego zamknięcia transakcji. Mimo nieco większej liczby zapytań i transakcji, w grudniu 2014 ceny również spadły – średnio w 15 miastach o 0,3%.

Warto zaznaczyć, że wbrew obawom związanym z wprowadzeniem programu MdM, rynek pierwotny nie zdominował rynku wtórnego. Program MDM w wielu miastach nie pozwala na zakup mieszkania (z powodu limitów cenowych). Natomiast tam gdzie mieszkania są dostępne pojawia się kwestia kosztu kredytu. Marże banków w przypadku kredytów MDM są wyższe niż przy innych kredytach komercyjnych, co niweluje częściowo korzyści wynikające z zaciągnięcia kredytu z rządową dopłatą.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Prognozy dla rynku wtórnego na rok 2015 nie są specjalnie optymistyczne. Początek roku będzie zapewne nieco lepszy niż zazwyczaj, ponieważ domykane będą transakcje zaplanowane jeszcze w 2014 według „starych zasad” dotyczących wkładu własnego. Następnie czeka nas kolejny spadek popytu. Konieczność zgromadzenia 10% wkładu własnego oddali wielu osobom termin zaciągnięcia kredytu. Nie będziemy mieli również do czynienia z bodźcem w postaci dalszych spadków stóp procentowych. Trzeba liczyć się z tym że 2015 będzie rokiem spadku cen nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym XII 2013 – XII 2014

Ubiegły rok zakończył się co prawda średnim wzrostem cen nieruchomości, o 0,8% w skali kraju, jednak trudno mówić o jednolitym trendzie dla całego rynku.


CENY TRANSAKCYJNE



Ostatnie tygodnie roku nie przyniosły znaczących zmian w cenach nabywanych mieszkań. Spadki kontynuowane są we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. W Gdańsku i Gdyni ceny niemal zrównały się ze sobą. Poza Krakowem, we wszystkich największych miastach średni metraż nabywanych lokali przekracza 50 m kw.

W okresie międzyświątecznym, tak jak przewidywaliśmy, zwiększyła się liczba transakcji. Głównym powodem były zmiany, jakie weszły w życie 1 stycznia – czyli obligatoryjny wymóg posiadania 10% wkładu własnego do kredytu zaciąganego na zakup nieruchomości. Kupujący, którym zależało na mniejszym wkładzie, postarali się o podpisanie umowy przedwstępnej jeszcze w 2014 r. i złożenie wniosku o kredyt w starym roku. Ogólnie jednak zmiany nie spowodowały paniki wśród kupujących, którzy podejmując decyzję o zakupie kierują się także wieloma innymi czynnikami.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: