eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

2015-01-16 15:54

Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

Jakie prognozy dla rynku nieruchomości? © Style Media & Design - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rok 2014 zakończył się co prawda średnim wzrostem cen nieruchomości, o 0,8% w skali kraju, jednak trudno mówić o jednolitym trendzie dla całego rynku. W większości miast ceny mieszkań wzrosły bowiem nieznacznie. W czterech miastach w grudniu 2014 można było kupić mieszkania tańsze niż pod koniec 2013 roku. Są nimi Szczecin, gdzie ceny spadły o 1,8%, Toruń, gdzie jest taniej o 2,1%, Olsztyn, gdzie obniżka była największa i wyniosła 4,3%. Obniżkę cen ofertowych odnotował również Wrocław, gdzie metr kwadratowy jest o 25 złotych tańszy niż w grudniu 2013.
2014 był na wtórnym rynku słabszy niż się spodziewano, ale też gorszy niż wskazywałyby na to okoliczności. Mimo znacznych obniżek stóp procentowych akcja kredytowa przyspieszyła tylko w II kwartale 2014. W III kwartale 2014 zaciągnięto już mniej kredytów hipotecznych niż w II 2014 i w III 2013. Ceny rosły nieznacznie do IV 2014, ale zmiany te nie były duże, a ostatni kwartał roku upłynął pod hasłem obniżek cen ofertowych, aby zachęcić niezdecydowanych jeszcze, do szybszego zawarcia transakcji. Głównym powodem takich działań było założenie, że wprowadzenie zmian w sposobie kredytowania jak zawsze skłoni większą liczbę kupujących do szybszego zamknięcia transakcji. Mimo nieco większej liczby zapytań i transakcji, w grudniu 2014 ceny również spadły – średnio w 15 miastach o 0,3%.

Warto zaznaczyć, że wbrew obawom związanym z wprowadzeniem programu MdM, rynek pierwotny nie zdominował rynku wtórnego. Program MDM w wielu miastach nie pozwala na zakup mieszkania (z powodu limitów cenowych). Natomiast tam gdzie mieszkania są dostępne pojawia się kwestia kosztu kredytu. Marże banków w przypadku kredytów MDM są wyższe niż przy innych kredytach komercyjnych, co niweluje częściowo korzyści wynikające z zaciągnięcia kredytu z rządową dopłatą.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Prognozy dla rynku wtórnego na rok 2015 nie są specjalnie optymistyczne. Początek roku będzie zapewne nieco lepszy niż zazwyczaj, ponieważ domykane będą transakcje zaplanowane jeszcze w 2014 według „starych zasad” dotyczących wkładu własnego. Następnie czeka nas kolejny spadek popytu. Konieczność zgromadzenia 10% wkładu własnego oddali wielu osobom termin zaciągnięcia kredytu. Nie będziemy mieli również do czynienia z bodźcem w postaci dalszych spadków stóp procentowych. Trzeba liczyć się z tym że 2015 będzie rokiem spadku cen nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym XII 2013 – XII 2014

Ubiegły rok zakończył się co prawda średnim wzrostem cen nieruchomości, o 0,8% w skali kraju, jednak trudno mówić o jednolitym trendzie dla całego rynku.


CENY TRANSAKCYJNEOstatnie tygodnie roku nie przyniosły znaczących zmian w cenach nabywanych mieszkań. Spadki kontynuowane są we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. W Gdańsku i Gdyni ceny niemal zrównały się ze sobą. Poza Krakowem, we wszystkich największych miastach średni metraż nabywanych lokali przekracza 50 m kw.

W okresie międzyświątecznym, tak jak przewidywaliśmy, zwiększyła się liczba transakcji. Głównym powodem były zmiany, jakie weszły w życie 1 stycznia – czyli obligatoryjny wymóg posiadania 10% wkładu własnego do kredytu zaciąganego na zakup nieruchomości. Kupujący, którym zależało na mniejszym wkładzie, postarali się o podpisanie umowy przedwstępnej jeszcze w 2014 r. i złożenie wniosku o kredyt w starym roku. Ogólnie jednak zmiany nie spowodowały paniki wśród kupujących, którzy podejmując decyzję o zakupie kierują się także wieloma innymi czynnikami.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: