eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak kurs franka wpłynie na obrót nieruchomościami?

Jak kurs franka wpłynie na obrót nieruchomościami?

2015-01-22 13:40

Jak kurs franka wpłynie na obrót nieruchomościami?

Jak kurs franka wpłynie na obrót mieszkaniami? © Valerie Potapova - Fotolia.com

Kurs franka poszybował w górę. Kredytobiorcy zadrżeli. Nic dziwnego - dla wielu z nich wyższe notowania helweckiej waluty mogą oznaczać spore kłopoty ze spłatą kredytu. Okazuje się jednak, że następstwa decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego mogą być odczuwalne również na rynku nieruchomości.

Przeczytaj także: Co robić gdy kurs franka zabija budżet domowy?

Z największym boomem na kredyty we frankach mieliśmy do czynienia w latach 2006-2008 r. Szczytowy okazał się rok 2008 r, kiedy to udział kredytów denominowanych w tej walucie potrafił sięgać niemal 80 procent. W tym czasie notowania helweckiej waluty wynosiły od 1,95 do 2,50 zł. Metrohouse szacuje, że obecnie mieszkania wybudowane w latach 2005-2009 to około 10 procent ogółu lokali wystawionych do sprzedaży. Zasadne jest podejrzewać, że istotna część tej oferty to właśnie mieszkania kredytowane we franku.
– W rezultacie oznacza to ograniczenie podaży mieszkań wybudowanych właśnie w tych latach. Sprzedaż takich lokali w okresie tak znacznego umocnienia CHF jest najzwyczajniej nieopłacalne i niekiedy wiązałoby się z brakiem możliwości uzyskania choćby kwoty pozwalającej na spłatę dotychczasowego zadłużenia, mówi Łukasz Świerzewski, dyrektor doradców kredytowych w Metohouse.

fot. Valerie Potapova - Fotolia.com

Jak kurs franka wpłynie na obrót mieszkaniami?

Wyższy kurs franka oznacza ograniczenie podaży mieszkań wybudowanych w latach boomu na kredyty we frankach. Sprzedaż takich lokali jest teraz najzwyczajniej nieopłacalna.


Podobnego zdania jest Włodzimierz Wielogórski, dyrektor działu rynku pierwotnego w Metrohouse
– Obecna sytuacja będzie mieć odzwierciedlenie w stagnacji na rynku mieszkań wybudowanych w czasie największej popularności kredytów we frankach. Aby sprzedać takie mieszkanie należałoby odpowiednio podwyższyć cenę ofertową, co w dzisiejszych warunkach rynkowych jest nierealne. Klienci, którzy poszukują nowych mieszkań z rynku wtórnego zwykle wywierają silną presję negocjacyjną na sprzedających. Jednak w tym przypadku wymaganie obniżki ceny będzie żądaniem z góry skazanym na odmowę.

Właściciele mieszkań zakupionych na kredyt we franku zapewne będą musieli ponownie przeanalizować zasadność sprzedaży w obecnych warunkach rynkowych. Wielu z nich zaktualizuje ceny ofertowe, czyniąc ofertę zupełnie niekonkurencyjną w stosunku do podobnych produktów na rynku mieszkaniowym. Ewentualnie wstrzymają się ze sprzedażą w oczekiwaniu na ustabilizowanie się kursu franka. W opinii Marcina Musiała, eksperta z Departamentu Finalizacji Transakcji problem tak znacznego wahania kursu najbardziej dotkliwy jest dla osób, które posiadają kredyt we frankach, a w ostatnim czasie podpisały przedwstępną umowę sprzedaży.
– Choć nic jeszcze nie wskazuje no to, że jest to masowe zjawisko w takim przypadku może okazać się, że sprzedający będą musieli dopłacać, aby uzyskać zwolnienie hipoteki, ewentualnie szukać porozumienia z kupującym, aby przy rezygnacji z transakcji nie być zmuszonym do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Długofalowe skutki wysokiego kursu franka mogą odczuć też inni uczestnicy rynku, m.in. deweloperzy. Z obserwacji transakcji dokonywanych w szczycie aktywności kredytów we franku wynika, że większość sprzedaży w głównych miastach stanowiły niewielkie lokale dwupokojowe, kupowane jako mieszkania na start. Z pewnością nie były to lokale docelowe, na dłuższy czas. Liczba takich ofert wystawianych do sprzedaży świadczy o tym, że właściciele mieszkań mogliby stanowić istotną grupę docelową zainteresowaną zakupem większych mieszkań. Po ostatnich wydarzeniach może się ona znacząco skurczyć.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: