eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny nieruchomości na świecie wzrosły o 2,9%. Ale nie wszędzie

Ceny nieruchomości na świecie wzrosły o 2,9%. Ale nie wszędzie

2015-02-15 00:23

Ceny nieruchomości na świecie wzrosły o 2,9%. Ale nie wszędzie

Ceny nieruchomości na świecie wzrosły © denphumi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

2,9% r/r – przeciętnie o tyle wzrosły w ciągu roku ceny nieruchomości w 32 krajach świata – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Był to wynik prawie dwukrotnie wyższy niż obliczony w analogicznym okresie rok wcześniej.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2014

Choć luty jest już w pełni, to wciąż w niewielu krajach znane są dane na temat cen nieruchomości z czwartego czy nawet trzeciego kwartału 2014 roku. Na podstawie znanych wyników, można jednak już dziś powiedzieć, że rok 2014 był dobry dla większości światowych rynków. Licząc do połowy 2014 roku (komplet danych, do których dotarł Lion’s Bank) wzrosty cen zanotowano w 23 z 32 przebadanych rynków. Gdyby pokusić się o obliczenie średniej rocznej zmiany cen nieruchomości we wszystkich wziętych pod uwagę krajach, osiągnęlibyśmy wynik na poziomie 2,9% (r/r). Jest to więc znacznie więcej niż analogiczna zmiana obliczona rok wcześniej (1,8% r/r).

Wśród badanych krajów można wyróżnić kilka grup, w których występują zbliżone trendy cenowe. W gronie państw europejskich dynamiczne wzrosty są przeważnie wynikiem odreagowania po kryzysowych spadkach. Nie brakuje także krajów (szczególnie na południu Europy), w których przecena wciąż trwa lub w najlepszym wypadku wyhamowała. Niemniej ciekawe są przykłady państw, w których kryzys nie tylko nie przyniósł obniżek cen, ale wręcz przeciwnie - nadal trwa tam ruch cen w górę.

Nie wszędzie kryzys oznaczał przecenę


Przykładów nieprzerwanej od lat zwyżki na rynku nieruchomości można szukać w: Austrii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii oraz krajach skandynawskich (Norwegii, Szwecji czy Finlandii). Tam właśnie, pomimo zawirowań w gospodarce światowej, ceny mieszkań i domów pozostawały w stabilnym trendzie wzrostowym lub po skromnej przecenie szybko wróciły na ścieżkę dalszego wzrostu.

fot. denphumi - Fotolia.com

Ceny nieruchomości na świecie wzrosły

2,9% r/r – przeciętnie o tyle wzrosły w ciągu roku ceny nieruchomości w 32 krajach świata – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.


Do najmocniejszych wzrostów, licząc od początku 2005 roku, doszło w Szwecji, gdzie w połowie 2014 r. indeks cen nieruchomości był na poziomie aż o 82,4% wyższym. Przyczyn takiego wzrostu upatrywać należy w niskim poziomie stóp procentowych, które spowodowały wzrost liczby i wartości udzielanych kredytów. Według OECD, szwedzkie nieruchomości są przewartościowane o prawie 30%. Podobnie przed zbyt wysokimi wycenami w tym kraju ostrzegał w połowie 2014 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Na drugim biegunie są Niemcy. W kraju tym od początku 2005 roku do końca 2014 roku ceny mieszkań i domów wzrosły o 16%, co jest najniższym wynikiem w gronie krajów, o rynkach nieruchomości niedotkniętych przez kryzys. Dzięki tak stopniowemu wzrostowi cen, mało kto spodziewa się dziś w Niemczech odwrócenia trendu.

fot. mat. prasowe

Austria, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja

Powyższe kraje to przykłady nieprzerwanej od lat zwyżki na rynku nieruchomości


Odreagowanie dotyczy coraz większej grupy krajów


Nie wszędzie ostatnie lata były jednak tak spokojne. Kryzysowa przecena dotknęła rynków większości badanych państw. Powinno jednak cieszyć, że w coraz liczniejszym gronie krajów ceny nieruchomości po kryzysowej przecenie weszły w fazę odreagowania. Dotyczy to zarówno Estonii, Irlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii jak i USA.

W pierwszym z wymienionych krajów odreagowanie jest bardzo wyraźne, a rozpoczęło się już w 2009 roku. Od tego czasu indeks pokazujący zmiany cen w Estonii wzrósł aż o 70% (do III kw. 2014 r.). Zmiana ta przestaje dziwić w obliczu informacji, że przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego w Estonii wynosiło pod koniec 2014 roku zaledwie 2% - wynika z danych Banku Estonii. W Polsce wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy. W obliczu popytu stymulowanego od lat tanim kredytem, należy do estońskiego rynku podchodzić z ostrożnością.

W przypadku USA, gdzie rozpoczął się kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych, doszło już do wyraźnego odbicia. Tegoroczne dane pokazują co prawda niższą dynamikę wzrostu cen niż w 2013 roku, ale i tak mówią o zwyżce. W 10 największych miastach USA przeciętna cena nieruchomości wzrosła o 4,2% (r/r) – wynika z listopadowych danych uznanego indeksu Case&Shiller. Co prawda, była to dynamika ponad trzykrotnie niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale i tak świadczy o wciąż sporej sile popytu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: