eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Standard deweloperski bez definicji

Standard deweloperski bez definicji

2015-02-25 10:49

Standard deweloperski bez definicji

Mieszkanie © purplequeue - Fotolia.com

Proste porównanie cen m2 nowych nieruchomości nie jest jednoznacznym kryterium wyboru dla kupujących. Nawet jeśli rozpatrujemy mieszkania oferowane przez deweloperów w tej samej gminie, mieście, bądź w tej samej dzielnicy, ich ceny mogą się znacznie różnić. Ta różnica może wynikać z odmiennego standardu wykończenia mieszkania, a wtedy mniejszy wydatek to tylko pozory.

Przeczytaj także: Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

Standard deweloperski to w praktyce bardzo różnie rozumiane pojęcie i w zasadzie każdy deweloper oferuje inny standard wykończenia mieszkania, często różny dla poszczególnych lokalizacji. Uniwersalny standard deweloperski przyjęty i stosowany powszechnie przez deweloperów działających na rynku nieruchomości w zasadzie nie istnieje. Można uznać, że jest pewne minimum wyposażenia, które zapewnia każdy sprzedający – pisze Marzena Zbierska z portalu TargiMieszkaniowe.net. Ale przy porównywaniu ofert sprzedaży nowych nieruchomości, należy dokładnie sprawdzić, co zawiera się w cenie, a jakie elementy wyposażenia mieszkania trzeba będzie sfinansować już po jego zakupie.

Standard wykończenia różnicuje ofertę


Z jednej strony brak jednolitego standardu deweloperskiego istotnie utrudnia porównywanie cen, ale z drugiej – różnice w wykończeniu mieszkania pozwalają dostosować ofertę do odmiennych możliwości finansowych kupujących. Taki podział to często przemyślane działanie deweloperów, którzy w ramach jednej inwestycji proponują mieszkania tańsze i w niższym standardzie, a w innym miejscu, w tym samym mieście lub dzielnicy, droższe i lepiej wyposażone. Różnicowanie oferty to odpowiedź na oczekiwania rynku, ale dla klienta oznacza tylko pozorną korzyść, bo większość elementów, którymi różnią się oferty deweloperów, trzeba uzupełnić we własnym zakresie już pod odebraniu kluczy do mieszkania. Wyraźny podział mieszkań na standard deweloperski (czyli standard minimum), standard podwyższony i wykończenie „pod klucz” zanika, a kupujący są zmuszeni do wnikliwej analizy ofert.

fot. purplequeue - Fotolia.com

Mieszkanie

Standard deweloperski to w praktyce bardzo różnie rozumiane pojęcie i w zasadzie każdy deweloper oferuje inny standard wykończenia mieszkania.


Włączniki, rolety i standard części wspólnych


Przedstawione w artykule porównanie standardu wykończenia mieszkań dotyczy inwestycji deweloperskich oferowanych do sprzedaży w tym samym mieście wojewódzkim. Wszystkie można sklasyfikować na podobnej półce cenowej, poza segmentem mieszkań luksusowych.
Deweloper I. W cenie mieszkania drzwi wejściowe antywłamaniowe, ściany otynkowane, pomalowane raz na biało, posadzka na podłogach, instalacja elektryczna z włącznikami, kontaktami, instalacja CO z kaloryferami oraz instalacja wodno-kanalizacyjna bez białego montażu, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, rolety zewnętrzne, wideotelefon.

Na podstawie analizy ofert deweloperów można się jednak pokusić o opis standardu minimum. Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym można zakładać, że będzie miało drzwi wejściowe, posadzki, otynkowane ściany, instalacje w części podtynkowej (położone w ścianach), kaloryfery oraz okna i parapety zewnętrzne. Pozostałe elementy wykończenia – rolety, parapety wewnętrzne, włączniki, kaloryfery - mogą być już zaliczane do stanu deweloperskiego podwyższonego, ale są deweloperzy, którzy uznają je za wyposażenie obowiązkowe. Warto również sprawdzić, jaki standard wykończenia odnosi się do części wspólnych budynku – korytarzy i klatek schodowych. To również często element różnicujący oferty.
Deweloper II. Drzwi wejściowe, na ścianach tynk maszynowy bez malowania, na podłogach betonowa wylewka, instalacja wodno-kanalizacyjna bez białego montażu, instalacja CO z grzejnikami, instalacja elektryczna bez włączników i gniazdek, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, rolety zewnętrzne tylko na parterze, na wyższych piętrach komory do zamontowania mechanizmu rolety. Domofon.

Już po pewnym rozeznaniu w ofertach deweloperów wiadomo, czego nie należy spodziewać się w większości realizacji w ramach wykończenia mieszkania przez dewelopera – drzwi wewnętrznych, podłóg, płytek i białego montażu w łazience. Ogrzewanie podłogowe, deski na posadzce balkonu czy automatyka rolet to luksus zarezerwowany dla segmentu apartamentów – tłumaczy Marzena Zbierska z portalu TargiMieszkaniowe.net. Dla wielu klientów nie jest to wadą, bo coraz częściej kupujący chcą urządzać mieszkanie według swoich upodobań, w wyższym standardzie, niż zaproponowałby deweloper i rozłożyć wydatki związane z urządzaniem mieszkania na kilka miesięcy. Jednak wtedy trzeba się liczyć, że koszt m2 mieszkania będzie ostatecznie zdecydowanie wyższy niż cena zapłacona sprzedającemu – a o niektórych ponadstandardowych rozwiązaniach (np. instalacji centralnego odkurzania) można w ogóle zapomnieć, bo należy je zaplanować jeszcze podczas budowy.

Opis wykończenia elementem umowy


Warto również pamiętać, że umowa deweloperska musi zawierać dokładny opis standardu wykończenia mieszkania i musi być udostępniona klientowi przed jej podpisaniem. Jeśli umowa deweloperska nie zawiera tych informacji, nabywca ma prawo od niej odstąpić w terminie 30 dni od zawarcia. Co więcej, warto przed zakupem mieszkania, które nie zostało jeszcze wybudowane, obejrzeć inne realizacje sprzedającego przygotowane w tym samym standardzie wykończenia, a nie kierować się wyłącznie zapisami w umowie i wyobraźnią.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: