eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › NIK: starsze budynki komunalne popadają w ruinę

NIK: starsze budynki komunalne popadają w ruinę

2015-04-20 18:07

NIK: starsze budynki komunalne popadają w ruinę

Stare budynki komunalne popadają w ruinę © Mike - Fotolia.com

Stan techniczny najstarszych budynków komunalnych ciągle się pogarsza, powodując zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Brak środków na remonty i modernizację sprawia, że gminy często wykonują remonty budynków jedynie w minimalnym zakresie.

Przeczytaj także: Mieszkania komunalne tylko dla wybrańców

Wiekowe zasoby komunalne

Aż trzy czwarte wszystkich budynków komunalnych w kontrolowanych przez NIK gminach stanowiły budynki oddane do użytku przed 14 sierpnia 1961 roku, z których wiele znajdowało się w złym stanie technicznym, zagrażającym zdrowiu a nawet życiu mieszkańców. Spośród najstarszych budynków , aż 90 procent kwalifikuje się do remontów, w tym 40 proc. do naprawy głównej, obejmującej wymianę co najmniej jednej części budynku (stan na rok 2013), a do napraw bieżących połowa.

Brak pieniędzy na remonty

Jak jednak zauważa NIK, środki na remonty budynków i mieszkań komunalnych są niewystarczające i sukcesywnie się zmniejszają, powodując pogłębianie się zjawiska tzw. „luki remontowej”. W sprawdzanych przez NIK w okresie objętym kontrolą na remonty brakowało ok. 1 mld zł. Brak środków sprawiał, że zarządcy, planując remonty, musieli ograniczać ich zakres do limitów kwot określonych przez gminę, co wpływało na dalsze pogarszanie stanu technicznego budynków.

Coraz więcej budynków do wyburzenia

W związku ze złym stanem technicznym oraz brakiem środków na remonty, w ciągu 3 lat z użytku wyłączono w skontrolowanych gminach 925 budynków, liczba budynków komunalnych spadła o prawie 10 procent, a odsetek budynków przeznaczonych do rozbiórki-wyburzenia wzrósł z 4,6 procent w 2011 r. do 5,5 procent w 2013 r.

Jak stwierdzili kontrolerzy Izby, aż 43 procent zarządców nie wykonywało zaleceń nadzoru budowlanego lub robiło to z opóźnieniem, co w niektórych przypadkach powodowało zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W ponad 70 procent przypadków protokoły z kontroli okresowych były niekompletne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: