eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno nieruchomości: jak Polacy wybierają mieszkania?

Kupno nieruchomości: jak Polacy wybierają mieszkania?

2015-05-11 11:01

Kupno nieruchomości: jak Polacy wybierają mieszkania?

Blisko połowa Polaków nie korzysta z pomocy ekspertów przy zakupie mieszkania © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania, deklarują brak zaufania do któregokolwiek ze znanych im deweloperów. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 80% respondentów przepytanych na potrzeby zleconego przez Procontent Communication raportu „Jak Polacy wybierają mieszkania?” Nieufność nie jest jednak motorem do skorzystania z porad fachowca - na konsultację zakupu nieruchomości z ekspertem (prawnikiem, architektem czy doradcą kredytowym) decyduje się zaledwie 1/3 kupujących.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania w budowie to ryzyko

Celem badania, które firma SW Research przeprowadziła na zlecenie Procontent Communication, było ustalenie, w jakim stopniu Polacy zdają sobie sprawę z ryzyka czyhającego na nich w związku z zakupem wymarzonego M. Raport przedstawia nie tylko poziom świadomości konsumenckiej, ale również priorytety, którymi kierujemy się przy wyborze nieruchomości oraz stan wiedzy na temat funkcjonujących na rodzimym rynku deweloperów. Wyniki raportu zostały opatrzone komentarzem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak już wskazano we wstępie, niski poziom zaufania do firm deweloperskich nie skłania Polaków do zasięgnięcia opinii jakichkolwiek ekspertów. Nie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki - na sprawdzenie stanu technicznego budynku decydują się jedynie nieliczni kupujący, kompletnie ignorując tym samym ryzyko, jakim obarczone są nieruchomości na rynku wtórnym. Mniej niż 30% badanych konsultuje swoją decyzję w zakresie oceny stanu technicznego budynku, a tylko 21,6 % badanych sprawdza jego stan prawny korzystając z porad prawnika. Po pomoc do doradcy kredytowego udaje się zaledwie 26,7 proc. badanych Polaków.

fot. mat. prasowe

Z jakim ekspertem konsultujesz zakup mieszkania?

Niemal 30 procent respondentów na pierwszym miejscu wybiera konsultacje z ekspertami budowlanymi i architektami.


Tymczasem patrząc na dane płynące z rynku nieruchomości, być może warto skorzystać z doradztwa ekspertów. Jak wskazuje raport UOKiK ze stycznia 2014 roku pt. „Konsument na Rynku Deweloperskim” na 93 badanych przedsiębiorców na rynku deweloperskim 89 podmiotów naruszało przepisy obowiązującego prawa. Wykryte naruszenia dotyczące wzorców umownych polegały na wykorzystywaniu postanowień sprzecznych z przepisami prawa, stosowaniu tzw. klauzul abuzywnych, czyli postanowień, które w sposób rażący naruszają interesy konsumentów. Podobnie niepokojące dane dotyczą stanu mieszkań na rynku wtórnym. Znaczna część istniejących dziś budynków jest w bardzo złym stanie technicznym i wymagają gruntownego remontu. Według danych Eurostatu w złym stanie technicznym może być w Polsce ponad 1,5 mln mieszkań.

Z drugiej strony, jak pokazuje Raport, deweloperzy oraz eksperci rynku nieruchomości nadal powinni popracować nad własnym wizerunkiem i rozpoznawalnością. Zdecydowanie najpopularniejszym źródłem informacji na temat nieruchomości mieszkalnych nadal jest Internet. Najczęściej wskazywanym przez respondentów źródłem są portale ogłoszeniowe. Zaraz za nimi plasują się strony internetowe pośredników, tymczasem portale deweloperów znalazły się dopiero dwa miejsca niżej. Na trzecim miejscu znaleźli się znajomi i rodzina. Media społecznościowe, wbrew obiegowej opinii, są najrzadziej wymienianym źródłem z którego Polacy korzystają szukając mieszkania czy domu.

fot. mat. prasowe

Z jakich źródeł w pierwszej kolejności korzystasz szukając mieszkania/domu do kupienia?

Internet to miejsce, w którym najczęściej rozpoczynamy poszukiwania nieruchomości na sprzedaż.


„Obecna sytuacja na rynku nieruchomości wskazuje, że potrzebna jest kampania budująca świadomość nabywców w zakresie przysługujących im praw i obowiązków. Warto edukować Polaków w kwestii pomocy, jakiej mogą oczekiwać od specjalistów z dziedziny architektury, prawa czy finansów. Z drugiej strony eksperci cały czas powinni edukować Polaków, pokazując które problemy kupujących mieszkania pomagają rozwiązywać na co dzień oraz jak zabezpieczają swoich klientów przed dokonaniem złego wyboru. Swoją pozycję jako wiarygodnego źródła informacji powinni także budować deweloperzy, zarówno poprzez etyczne postępowanie, jak i budowanie wizerunku własnych doradców.” – podkreśla Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: