eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe mieszkania drożeją szybciej niż używane

Nowe mieszkania drożeją szybciej niż używane

2015-05-26 12:01

Nowe mieszkania drożeją szybciej niż używane

Nowe mieszkania drożeją szybciej niż używane © Zsolt Biczó - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Narodowy Bank Polski niedawno opublikował dane dotyczące ofertowych i transakcyjnych cen 1 mkw. mieszkań. Te informacje zasługują na uwagę, ponieważ NBP jest jedyną instytucją, która prowadzi regularny monitoring rynku pierwotnego oraz wtórnego. Najnowsze wyniki analiz Narodowego Banku Polskiego wskazują, że od stycznia do marca b.r. ceny lokali deweloperskich nieco wzrosły. Na rynku wtórnym zmiany cenowe nie były tak jednoznaczne …

Przeczytaj także: Pod koniec 2014 roku ceny mieszkań sprzyjały kupującym

W poprzednim kwartale Gdańsk był liderem podwyżek …


Narodowy Bank Polski w ramach swoich badań rynku mieszkaniowego podaje średnie poziomy ceny ofertowej i transakcyjnej za 1 mkw. Wyniki obliczone na podstawie faktycznie dokonanych transakcji są bardziej reprezentatywne. Poniższa tabela przedstawia je w podziale na sześć największych rynków pierwotnych i wtórnych.

Nietrudno zauważyć, że średnie ceny 1 mkw. lokali deweloperskich wykazywały tendencję wzrostową i były bardziej stabilne od stawek z rynku wtórnego – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Tę zależność można zaobserwować zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym. Pewien wpływ na podwyżki cen nowych mieszkań może mieć program MdM. Dzięki rządowym dopłatom oraz bardzo niskim stopom procentowym, wyraźny wzrost podaży (np. w Warszawie) nie skutkuje spadkiem stawek za 1 mkw. Utrzymanie korzystnych limitów MdM-u (od kwietnia 2015 r.) zmniejsza prawdopodobieństwo obniżki cen transakcyjnych w pięciu miastach (Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk).

Jeżeli chodzi o rynki pierwotne w analizowanych metropoliach, to uwagę zwraca przede wszystkim Gdańsk. Stolica Pomorza wyróżnia się największą zmianą średniej ceny w relacji do I kw. 2014 r. (+8,10%). Spore podwyżki są widoczne też we Wrocławiu (3,46% kwartalnie i 6,04% rocznie). Trzeba wspomnieć, że na rynkach pierwotnych jedyny spadek cen dotyczył Łodzi (-1,68% w stosunku do końca 2014 r.). W przypadku rynków wtórnych trend nie był tak jednoznaczny. Prócz istotnych spadków (Poznań: -4,40% w skali roku, Warszawa: -4,51% w skali kwartału), Narodowy Bank Polski odnotował również bardzo wyraźny wzrost średnich cen na terenie Gdańska (+13,07% w ujęciu rocznym).

fot. mat. prasowe

Kwartalne i roczne zmiany transakcyjnych cen 1 mkw. mieszkań (dane z I kw. 2015 r.)

Średnie ceny 1 mkw. lokali deweloperskich wykazywały tendencję wzrostową i były bardziej stabilne od stawek z rynku wtórnego.


Od 2006 r. najbardziej zmienił się wrocławski i łódzki rynek


Publikacja kolejnego zestawu danych NBP stanowi dobrą okazję do spojrzenia na ceny mieszkań w szerszej perspektywie. Narodowy Bank Polski rozpoczął regularny monitoring rynku mieszkaniowego w III kw. 2006 r. Informacje dotyczące cen lokali sprzed 7 – 8 lat znalazły się na poniższym wykresie.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniej ceny transakcyjnej nowych mieszkań w 6 największych miastach Polski

Po przeanalizowaniu wykresu można zauważyć, że ceny notowane na wrocławskim rynku pierwotnym bardzo różnią się od wartości z III kw. 2006 r.


Po przeanalizowaniu wykresu można zauważyć, że ceny notowane na wrocławskim rynku pierwotnym bardzo różnią się od wartości z III kw. 2006 r. Zmiana średniej stawki transakcyjnej (III kw. 2006 r. – I kw. 2015 r.), obliczona dla Wrocławia wynosi aż 86,48% (52,46% po uwzględnieniu inflacji). Analogiczne wyniki dla rynków pierwotnych z pozostałych miast to:
  • Warszawa - (+31,95%), (po uwzględnieniu inflacji: +7,87%)
  • Kraków - (-9,26%), (-25,82%)
  • Łódź - (+60,07%), (+30,86%)
  • Poznań - (+75,47%), (+43,45%)
  • Gdańsk - (+70,32%), (+39,24%)

W przypadku rynku wtórnego długookresowe zmiany były najbardziej widoczne na terenie Łodzi – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl. Obecnie średni koszt zakupu 1 mkw. łódzkich lokali jest o 75,43% wyższy od wyniku z III kw. 2006 r. Wspomniana wartość maleje do 43,42%, jeżeli uwzględnimy inflację (CPI) i potraktujemy ją jako deflator cen. W ten sam sposób można obliczyć zmiany dotyczące innych rynków wtórnych (III kw. 2006 r. – I kw. 2015 r.). Ich wartość jest następująca:
  • Warszawa - (+13,19%), (po uwzględnieniu inflacji: -7,46%)
  • Kraków - (+18,04%), (-3,50%)
  • Wrocław - (+10,78%), (-9,43%)
  • Poznań - (+47,22%), (+20,35%)
  • Gdańsk - (+37,98%), (+12,80%)

Po uwzględnieniu inflacji zmiany cenowe z trzech największych rynków wtórnych (warszawskiego, krakowskiego i wrocławskiego) są niższe od zera. Podobną relację można również zaobserwować na krakowskim rynku nowych lokali. Ujemne wartości analizowanego wskaźnika oznaczają, że średnie ceny mieszkań obecnie są niższe niż w III kw. 2006 r. dla osoby, której zarobki były waloryzowane o inflację. Niestety przez minione 8 lat tylko część pracowników otrzymywała regularne podwyżki.
Andrzej Prajsnar –

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Nowe mieszkania drożeją szybciej niż używane

    marcinek511 / 2015-08-24 10:33:39

    Moim zdaniem rynek wtórny to proszenie się o kłopoty. Prędzej czy później okazuje się, że ta czy inna instalacja wymaga remontu i w "fachowców' wkładamy więcej kasy niż byśmy potrzebowali na nowe mieszkanie. Statystyki statystykami, ale wciąż można znaleźc nowe mieszkanie w sensownej cenie. Moinitoruję to ostatnio, bo myślimy z narzeczoną czy osiąść w Krakowie czy Wrocławiu i na przykład u dewelopera http://www.geogrupa.pl/ który sprzedaje w obu miastach, ceny są stałe i na początku inwestycji bardzo korzystne. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: