eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Podział działki rolnej. Jakie zasady?

Podział działki rolnej. Jakie zasady?

2015-07-14 00:23

Podział działki rolnej. Jakie zasady?

Działki rolne © coco - Fotolia.com

W poprzedniej części artykułu opisane zostały zasady, jakie obowiązują przy podziale działek budowlanych, czyli na co organy administracji zwracają uwagę przy wydawaniu zgody na podział nieruchomości. W tym artykule poznamy procedury związane z podziałem działek rolnych.

Przeczytaj także: Podział działki budowlanej. Jakie zasady?

Podział działek rolnych większych niż 0,3 ha


O procedurze podziału, a tym samym o formalnościach jakich musimy dopełnić by podzielić działkę o charakterze rolnym lub leśnym, decyduje w pierwszej kolejności powierzchnia działki. W przypadku, gdy wielkość wydzielanych działek przekroczy wymagane przez prawo 0,3 ha obowiązują przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego. Oznacza to, że nie musimy starać się o uzyskanie zgody administracyjnej – co jest obowiązkowe przy podziale działki budowlanej.

Warto jednak pamiętać, że nie każdą działkę, która przekroczy 03,ha można dzielić bez postępowania administracyjnego. Jeżeli w obrębie danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a na wydzielone pasmo wydana została decyzja o warunkach zabudowy (lub gdy dany teren zostanie objęty decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego) wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (które warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej. Taka regulacja wprowadzona została by zapobiec wykorzystywaniu przez właścicieli swoich terenów na cele inne niż rolne. Analogicznie będzie w sytuacji, gdy działka co prawda ma przeznaczenie rolne lub leśne jednak jakaś jej część została przeznaczona pod budowę drogi publicznej. Jeśli powstaną nowe drogi dojazdowe, które nie będą prowadzić do gruntów składających się na stricte gospodarstwo rolne, obowiązują zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami procedury obowiązujące przy podziale gruntów budowlanych.

Podział działek rolnych mniejszych niż 0,3 ha


Jeśli natomiast wielkość powstałych na skutek podziału działek nie przekroczy wymaganych 0,3 ha wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (którego warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej, która zatwierdzi taki podział, czyli dokładnie taka procedura, która obowiązuje w przypadku podziału działek o charakterze budowlanym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: