eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy obcokrajowcy są chętni na mieszkania w Polsce?

Czy obcokrajowcy są chętni na mieszkania w Polsce?

2015-08-01 00:40

Czy obcokrajowcy są chętni na mieszkania w Polsce?

Osiedle Krzemowe - LC Corp © fot. mat. prasowe

Czy wśród klientów deweloperów zdarzają się obcokrajowcy? Czy firmy dostają propozycje zakupów pakietowych? Z jakich krajów pochodzą osoby inwestujące na polskim rynku nieruchomości? Informacje na ten temat zebrali analitycy portalu Dompress.pl.

Przeczytaj także: Ukraińcy kupują mieszkania w Polsce

Wanda Dzikowska, menedżer sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Atlas Estates działa na rynku mieszkaniowym w stolicy, który cieszy się większym zainteresowaniem obcokrajowców niż inne miastach w Polsce. W efekcie, obserwujemy niemalejące zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony osób zza granicy. W większości nie są to jednak imigranci, ale raczej osoby mieszkające na stałe w innym kraju, które chcą zakupić lokal w celach inwestycyjnych. W związku z tym, nabywają przede wszystkim mieszkania małe, dwupokojowe lub kawalerki.

Jednocześnie nie obserwujemy dziś zainteresowania transakcjami pakietowymi, w ramach których sprzedawałoby się kilka lokali jednocześnie. Po boomie na rynku z lat 2006-2008 moda na zakupy pakietowe już nie wróciła.

Jeśli chodzi o kraje pochodzenia nabywców, lokalami w naszych osiedlach interesują się głównie osoby z Europy Zachodniej i Izraela, ale zdarzają się też zapytania z innych miejsc, np. z Rosji, czy nawet z tak odległego kraju jak Peru.

Tomasz Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży LC Corp S.A.


Zdarza się, że nabywcami naszych mieszkań są obcokrajowcy, jednak nie zauważyliśmy aby w ostatnim czasie szczególnie ich przybyło. W poprzednich latach udział takich klientów wynosił około 1 proc., w tym roku jest tak samo. Podobnie ma się sytuacja w przypadku inwestorów zagranicznych.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Wśród indywidualnych nabywców pojawiają się obcokrajowcy, niemniej jednak nie wpływają w istotny sposób na wolumen sprzedaży.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Rynek stolicy zyskuje przede wszystkim na migracji Polaków do miast w celu podjęcia studiów i dobrej pracy, którzy zwykle po okresie wynajmu kupują mieszkania na własność. Wśród nabywców lokali zdarzają się także obcokrajowcy, posiadający znaczne oszczędności, których celem jest najczęściej inwestowanie w nieruchomości. Nabywają lokale za gotówkę z myślą o wynajmie. Najczęściej są to mieszkania jedno i dwupokojowe. Zdarza się, że są kupowane w pakiecie. Klienci zagraniczni kupują też mieszkania dla siebie. Wtedy są to mieszkania większe, trzy i czteropokojowe, prestiżowe apartamenty w inwestycjach w Mokotowie, Żoliborzu i Bielanach.

fot. mat. prasowe

Osiedle Krzemowe - LC Corp

Nabywcami mieszkań LC Corp są obcokrajowcy, jednak nie odnotowano, aby w ostatnim czasie szczególnie ich przybyło.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Obcokrajowcy wciąż stanowią pewien odsetek pośród osób kupujących nasze nieruchomości. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje oznaczone rangą premium – Apartamenty Sowiniec i Osada Czorsztyn. W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie ofertą wśród naszych wschodnich sąsiadów. Nabywają zazwyczaj mieszkania na potrzeby własne, głównie duże i komfortowe lokale w atrakcyjnych lokalizacjach. Jako lokatę kapitału wybierają natomiast mieszkania o mniejszym metrażu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: