eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w obliczu cudów?

Rynek nieruchomości w obliczu cudów?

2015-08-12 00:10

Przeczytaj także: Mieszkanie dla Młodych: oferta deweloperów dla rodzin wielodzietnych


Mieszkaj jak u siebie


Od 2014 roku realizowany jest przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego program budowy mieszkań na wynajem, który nazywany jest roboczo Funduszem Mieszkań na Wynajem. Celem programu jest budowa prawie 20 tys mieszkań w Polsce przeznaczonych na komercyjny wynajem. Dotychczas takie inicjatywy nie cieszyły się zainteresowaniem wśród inwestorów, ponieważ ustawa o ochronie praw lokatorów faworyzuje nieuczciwych najemców. BGK poszło na sposób i zastosowało formułę najmu okazjonalnego, dzięki któremu w znacznym stopniu ułatwiona jest eksmisja. Obecnie w Polsce zauważyć możemy powolny proces transformacji postrzegania i tym samym przywiązania do własności, coraz większa liczba osób zainteresowanych jest wynajęciem, a nie zakupem mieszkania. Spowodowane jest to wysokimi cenami mieszkań oraz rosnącą mobilnością zawodową młodych. Dla przykładu w Niemczech prawie 40 proc populacji wynajmuje mieszkania, a w Polsce raptem 4 proc. Dlatego fundusz zainwestował w komercyjny projekt masowej budowy mieszkań po wynajem. Takie działanie powoduje, że mogą być proponowane niższe od rynkowych stawki czynszów, ponieważ duży administrator jest w stanie wynegocjować z dostawcami mediów niższe stawki, a co za tym idzie koszty stałe maleją. W 2015 roku zostały wprowadzone do oferty funduszu pierwsze mieszkania, które zlokalizowane są w Poznaniu, Gdańsku i Piasecznie. Kolejne planowane miasta to Kraków i Wrocław. Logika inwestycji jest spójna z popytem i koncentruje się na miastach, w których poprzez proces aglomeracyjny rośnie liczba nowych mieszkańców.

Szybciej wybudujesz dom


Trzy miesiące – nawet tyle czasu trwało do niedawna zbieranie wszystkich dokumentów wymaganych do rozpoczęcia budowy domu. 28 czerwca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane, która skraca proces rozpoczęcia budowy do 30 dni. Zamiast wymaganego dotychczas pozwolenia na budowę, w określonych przypadkach wystarczy jedynie forma zgłoszenia. W ciągu 30 dni od zgłoszenia urząd będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu. Do tej pory urząd miał 60 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a przez kolejne 14 należało czekać, aż decyzja się uprawomocni. Nadal trzeba będzie dołączyć projekt budowlany, ale w wersji skróconej. Znajdzie się w nim informacja o oddziaływaniu obiektu na dany grunt oraz na grunty przyległe. Projekt będzie też musiał uwzględniać wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast, gdy obszar oddziaływania obiektu wykracza poza obszar działki, trzeba będzie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i z rozpoczęciem budowy zaczekać do wydania decyzji administracyjnej. Opinie wśród ekspertów na temat nowelizacji prawa budowlanego są spolaryzowane, więc dopiero praktyka pokarze realne korzyści .

30 tys mieszkań czynszowych


Nie tylko przy ustawie dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych strona rządząca i opozycja umiały się porozumieć. Tym razem posłowie pozytywnie zatwierdzili projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z którym zostanie wybudowane 30 tys mieszkań o umiarkowanych czynszach. Według rządu adresatami nowego programu będą osoby, które zarabiają za dużo, aby móc ubiegać się o lokal komunalny lub socjalny, ale za mało, aby móc zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszania, nawet korzystając z programu "Mieszkanie dla Młodych". Także oferty rynkowe najmu są dla nich za drogie. Co najmniej 50 proc. beneficjentów programu mają stanowić rodziny z dziećmi. Poza tym program wspierania społecznego budownictwa czynszowego ma polegać na preferencyjnych kredytach dla inwestujących w budownictwo czynszowe i gwarancji nabycia emisji obligacji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

TBS na własność


Wieloletni problem z przekształcaniem własnościowym mieszkań wybudowanych w ramach TBS także znalazł swoje rozwiązanie w ostatnich dniach. Znowelizowana ustawa zakłada ujednolicenie przepisów dotyczących możliwości przekształcania na własność mieszkań, które zostały wybudowane przez towarzystwa budownictwa społecznego w ramach kredytu udzielonego przez BGK i przed 30 września 2009 r., czyli w czasach funkcjonowania Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Regulacja porządkuje chaos prawny, który pojawił się w wyniku częstych zmian przepisów w tym zakresie. Dzięki tej zmianie prawie 93 tys mieszkań wybudowanych w ramach TBS będzie mogło trafić do ogólnego obrotu nieruchomości. Z nowej ustawy nie będzie mógł skorzystać najemca, który nie partycypował w kosztach budowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: