eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: jak długo zdaniem deweloperów potrwa dobra passa?

Rynek mieszkaniowy: jak długo zdaniem deweloperów potrwa dobra passa?

2015-10-31 00:16

Rynek mieszkaniowy: jak długo zdaniem deweloperów potrwa dobra passa?

Viva Garden - Victoria Dom © fot. mat. prasowe

Jak długo utrzyma się dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym? Czy w najbliższym czasie popyt zmaleje? Co może ostudzić zapał kupujących? Portal nieruchomości Dompress.pl prezentuje opinie firm deweloperskich na temat przyszłości rynku.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Zmiana trendu na rynku może mieć miejsce w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych. W segmencie popularnym średnio 80-90 proc. mieszkań nabywanych jest przy wsparciu kredytowym.

Nie bez znaczenia będzie również wzrost kosztów kredytu czy samej inwestycji, co przełoży się na ewentualną podwyżkę cen. Chodzi głównie o większe koszty związane z zakupem działek, budową, czy prowadzeniem zamkniętego rachunku powierniczego.

W Polsce wciąż brakuje około 1 mln mieszkań, co potwierdzają raporty, ekspertyzy i opinie. Popyt będzie się utrzymywał przez dłuży czas, tym bardziej, że obecnie nabywcami mieszkań w dużej mierze są osoby z wyżu demograficznego z lat 80.

Obecny, wysoki poziom sprzedaży na rynku mieszkaniowym wynika przede wszystkim z dostępności kredytów hipotecznych, połączonej ze zwiększoną zdolnością nabywczą kupujących. Bardzo aktywni są także klienci inwestycyjni, szukający alternatywy dla niskooprocentowanych lokat. Na taki stan rzeczy mają wpływ rekordowo niskie stopy procentowe oraz program MdM. Warto zaznaczyć również, że ceny mieszkań są na stabilnym, niezmiennym poziomie od blisko 3 lat.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Wszystko wskazuje na to, że trwający aktualnie boom na rynku mieszkaniowym będzie miał kontynuację. Głównym czynnikiem napędzającym zainteresowanie ofertą deweloperską są niskie stopy procentowe. Z jednej strony, wpływają na niski koszt kredytów hipotecznych, a z drugiej powodują, że osobom posiadającym oszczędności bardziej opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem, niż założyć lokatę. Jeśli zainteresowanie najemców pozostanie wysokie, popyt na mieszkania ze strony klientów inwestycyjnych utrzyma się.

Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną niezmienione również po wyborze nowego składu Rady Polityki Pieniężnej, który zmieni się na początku przyszłego roku. Ekonomiści spodziewają się też, że polska gospodarka będzie się nadal dynamicznie rozwijać, co powinno sprzyjać optymizmowi klientów i zachęcać do zaciągania kredytów. Czynnikiem ryzyka pozostaje sytuacja polityczna, w tym decyzje nowego rządu. Mimo to wierzę, że dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym utrzyma się co najmniej do połowy 2016 roku.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Rynek jest w tej chwili stabilny, a jego wzrost podyktowany jest realnymi potrzebami. Obecna sytuacja w znacznej mierze jest skutkiem dobrego dopasowania oferty mieszkaniowej dostarczanej na rynek do możliwości i oczekiwań klientów.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Utrzymanie dobrej sytuacji na rynku nieruchomości zależeć będzie od popytu zgłaszanego ze strony nabywców. Przed nami ostatni kwartał roku, który z reguły odznacza się wzrostem zainteresowania mieszkaniami. Rynek wspierają dodatkowo wprowadzone niedawno zmiany w programie dopłat do kredytów, które spowodowały poszerzenie jego zasięgu. Klienci mają też świadomość, że od stycznia zaciągając kredyt na mieszkanie będą musieli wnieść 15 proc. wkład własny, co może przyspieszyć ich decyzje zakupowe.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Ostatni kwartał roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych odznacza się zwykle dużym wzrostem popytu. Tym razem klienci nie tylko korzystają z ostatniej okazji na wzięcie kredytu z 10 proc. wkładem własnym, ale też mogą cieszyć się zmianami w rządowym programie MdM, czy niskimi stopami procentowymi. Grono nabywców zwiększa się również dzięki chęci lokowania oszczędności w nieruchomościach, co nadal według Polaków jest jedną z bezpieczniejszych form lokaty kapitału. Dlatego przewidujemy, że przynajmniej w ciągu dwóch kolejnych kwartałów utrzyma się popyt na mieszkania. Z jednej strony wspierany przez program dopłat, z drugiej przez ofertę deweloperów dostosowaną do potrzeb klientów.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Jest wiele czynników wpływających na dobrą sytuację na rynku deweloperskim. Głównymi elementami kształtującymi poziom zainteresowania zakupem mieszkań jest dostęp do kredytów hipotecznych, wprowadzane przepisy, poziom zarobków nabywców i sama oferta deweloperska. Wydaje się, że najbliższa przyszłość nie przyniesie gwałtownych zmian w segmencie mieszkaniowym.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Rzeszów poza programem MdM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: