eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polska moda na mieszkanie własnościowe

Polska moda na mieszkanie własnościowe

2015-12-18 10:52

Polska moda na mieszkanie własnościowe

Polska moda na mieszkanie własnościowe © gpointstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których odsetek posiadaczy mieszkań jest jednym z najwyższych – wynika z najnowszego raportu Hypostat 2015 opublikowanego przez European Mortgage Federation. Aż 82,4% ogólnych zasobów mieszkaniowych stanowią mieszkania własnościowe, nabyte na rynku pierwotnym lub wtórnym albo wzniesione w ramach budownictwa indywidualnego.

Przeczytaj także: Jakie warunki mieszkaniowe 30 lat temu?

Plasuje to Polskę na poziomie porównywalnym z Czechami, Łotwą, Maltą i Estonią. Większy udział mieszkań własnościowych ma tylko Bułgaria, Chorwacja, Słowacja, Węgry, Litwa i Rumunia . Udział mieszkań własnościowych większości krajów tzw. Starej Unii przedstawia się odmiennie – w Niemczech w 2013 r. wyniósł on 53,3%, w Austrii 57,5%, a we Francji 63,7%, co stanowi odpowiednio niecałe 65%, 70% i ok. 77% wartości polskiego wskaźnika.

Udział mieszkań własnościowych w Polsce znacząco wzrósł w latach 2007 – 2010. Po akcesji Polski do Unii Europejskiej, napływie inwestorów zagranicznych, wzroście PKB i obniżce stóp procentowych w 2006 nastąpiło znaczne przyspieszenie dynamiki wzrostu gospodarczego. Wzrost konkurencji na rynku usług bankowych, bogata oferta kredytowa i dobra sytuacja makroekonomiczna skutkowały zwiększeniem akcji kredytowej, co dodatkowo ożywiło rynek deweloperski.

Pomimo obserwowanego w tym czasie znacznego tempa wzrostu cen mieszkań, przewyższającego tempo wzrostu wynagrodzeń, obawa przed dalszymi wzrostami cen napędzała rynek aż do kulminacyjnego momentu z przełomu roku 2007 i 2008. W analizowanym okresie koszty obsługi kredytu niejednokrotnie były niższe od kosztów najmu, co również zachęcało do nabywania nieruchomości.

fot. gpointstudio - Fotolia.com

Polska moda na mieszkanie własnościowe

Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których odsetek posiadaczy mieszkań jest jednym z najwyższych – wynika z najnowszego raportu Hypostat 2015 opublikowanego przez European Mortgage Federation.


Rok 2007 przyniósł nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która umożliwiła wykup mieszkania za przysłowiową złotówkę. Efektem wejścia w życie tych przepisów była możliwość uzyskania prawa własności mieszkania przez osobę, której dotychczas przysługiwało lokatorskie bądź własnościowe prawo do lokalu na korzystniejszych warunkach finansowych niż to miało miejsce przed 31 lipca 2007 r. [tj. przed datą wejście w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw]. Stanowiło to realny bodziec do masowego wykupu mieszkań dla osób, które dysponowały prawem lokatorskim do zamieszkiwanych mieszkań spółdzielczych, a których często nie stać było na zakup mieszkania po cenach rynkowych.

Również uruchomienie rządowych programów „Rodzina na Swoim” oraz „Mieszkanie dla Młodych” skutkowało wzrostem liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Wysokie stawki najmu w zderzeniu z relatywnie niskim kosztem obsługi kredytu hipotecznego również przekładały się na podejmowanie przez zainteresowanych decyzji o zakupie mieszkania na własność, a nie szukania mieszkania na wynajem. W 2009 r. ponadto zamknięty został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, z którego środków BGK udzielał preferencyjnych kredytów na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane wspierające społeczne budownictwo czynszowe.

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań własnościowych w krajach UE

Za Odrą własnością jest zaledwie nieco ponad 53% mieszkań.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2015-12-21 10:08:27

    Każdy woli jednak mieszkanie własnościowe bo ma większe pole manewru, jednak pod wynajem dobrze jest kupić apartament np Wola Invest, wynajmowanie wtedy jest łatwiejsze a i ewentualna sprzedaż prosta. Takie rozwiązania dają najwięcej możliwości. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: