eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2015

Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2015

2016-02-05 15:30

Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2015

Warszawa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

135 dni – tyle wynosił w ostatnich dwóch miesiącach minionego roku średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To znacznie gorszy wynik od osiągniętego w poprzednim okresie (103 dni). Najmniejszą cierpliwością musieli się wykazać właściciele nieruchomości zlokalizowanych na Ursynowie, Mokotowie i Pradze Południe.
Miniony rok doczekał się zwieńczenia w postaci dość znaczącego wydłużenia czasu sprzedaży mieszkań w stolicy. Analitycy Metrohouse obliczyli, że w analizowanym okresie średni czas sprzedaży mieszkań sięgał 135 dni. Było to zatem o miesiąc dłużej niż w poprzednim notowaniu. Za taki obrót spraw odpowiedzialne są w znacznej mierze duża podaż mieszkań na rynku oraz istotna konkurencja ze strony deweloperów. W przypadku chęci skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych oferta rynku wtórnego nadal nie jest satysfakcjonująca. Limit 5250,68 zł spełniają nieliczne mieszkania – zwłaszcza zbudowane w starych technologiach, kwalifikujące się o remontu. Na tym tle inwestycje deweloperskie, zwłaszcza, że dostępne z jeszcze większym limitem, wydają się ciekawym rozwiązaniem.

Analizując czas sprzedaży pod kątem dzielnic, na nabywcę najkrócej czekały lokale na Ursynowie, Mokotowie i Pradze Południe. Dość szybkim transakcjom sprzyja odpowiedni rodzaj mieszkania. Najszybciej swoich właścicieli zmieniają lokale o pow. 40-50 m kw. w cenie do 350 tys. zł.

Nadal obserwujemy podobny poziom negocjacji. W listopadzie i grudniu różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a transakcyjną wyniosła w Metrohouse 2,5 proc. czyli tyle, ile w poprzednich miesiącach. Tym razem kilkakrotnie zdarzało się, że klienci podnosili ostatecznie swoje ceny ofertowe, np. w odpowiedzi na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców. Co istotne, miało to miejsce zwykle w nowym budownictwie. Tylko w kilku przypadkach udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny ofertowej. W większości tych transakcji czas sprzedaży wynosił ponad pół roku, więc mieliśmy tu do czynienia albo z początkowo niezbyt precyzyjną wyceną, albo też z potrzebą szybkiej sprzedaży. Jak na tak dużą podaż na rynku możliwości negocjacji cen nie są jednak dość istotne. Być może początek roku i związane z tym sezonowe osłabienie popytu zmuszą sprzedających do większych upustów.

W końcówce roku bezkonkurencyjny pod względem wielkości sprzedaży był Mokotów. Duży ruch transakcyjny notowaliśmy też na Bemowie, Pradze Południe i Woli.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas oczekiwania na nabywcę wydłużył się o 1 miesiąc. Pod koniec minionego roku sięgał on średnio 135 dni


Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mokka3 / 2016-02-08 14:18:44

    Sprzedaż mieszkań w stolicy może nieco spadać kosztem takich inwestycji jak Arkadia Łomianki, są atrakcyjniejsze cenowo a jednocześnie zachowują wysoki standard i atrakcyjną lokalizację, dla rodzin to o wiele lepsze rozwiązanie niż centrum stolicy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.