eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości II 2016

Wtórny rynek nieruchomości II 2016

2016-03-16 13:41

Wtórny rynek nieruchomości II 2016

Wtórny rynek nieruchomości II 2016 © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rynek mieszkaniowy budzi się do życia. W lutym przeprowadzono o 40% więcej transakcji niż w styczniu. Mimo presji rynku deweloperskiego, przy odpowiednich wycenach mieszkań z rynku wtórnego, klienci nie wahają się przed zakupem. Nie wszędzie też ekspansja deweloperów stanowi istotny element rynku mieszkaniowego. Tak jest na przykład w Łodzi, gdzie nie ustaje popyt na tańsze nieruchomości z drugiej ręki. Wszędzie w dalszym ciągu popularne są też lokale w blokach z wielkiej płyty.
Analizując transakcje przeprowadzane w ostatnim czasie w stosunku miesiąc do miesiąca jedynie w Łodzi widać spadek cen nabywanych lokali. Takiego obrotu sprawy można było się spodziewać, ponieważ podwyższone wartości z ostatnich miesięcy wynikały głównie ze zmian w strukturze zakupów niż zwiększonych oczekiwań sprzedających.

Z analizy sprzedaży mieszkań w budownictwie z wielkiej płyty, które cieszą się dużym powodzeniem w Łodzi, wynika, że widełki cenowe, w jakich mieści się koszt metra kwadratowego takich lokali są dość szerokie i wynoszą od 2 500 aż do 4 300 zł. Natomiast przeciętnie mkw. mieszkania w Łodzi nabywamy za 3 566 zł. Miastem, gdzie w zasadzie ceny pozostały na takim samym poziomie jak przed miesiącem, jest Poznań (5 128 zł za mkw.). W przypadku mieszkań na osiedlach z wielkiej płyty nabywcy płacą nawet poniżej 4 000 zł za mkw. Z drugiej jednak strony, znajdziemy też oferty mieszkań, których cena przekraczała 5 500 zł i równa się z kosztami, jakie ponoszą nabywcy w Warszawie.

W przypadku pozostałych analizowanych miast ceny mieszkań z rynku wtórnego nieznacznie wzrosły. Stosunkowo najniższe podwyżki pojawiły się w Krakowie. W stolicy Małopolski za metr kwadratowy w lutym płaciło się przeciętnie 5 759 zł. Nadal są to ceny dość sprzyjające w porównaniu z wartościami z zeszłego roku, kiedy w niektórych miesiącach średnia przekraczała 6 000 zł. W przypadku budynków z wielkiej płyty cena w Krakowie nie była wyższa niż 4 500 zł.

Podobne wzrosty – odpowiednio 2,8 i 2,9%, widoczne są w Gdańsku i Warszawie. Wprawdzie porównując obecne koszty w Gdańsku z tymi sprzed roku, zauważyć można dużą (11%) podwyżkę, ale trzeba pamiętać, że na początku 2015 r. średnia cena transakcyjna była wyjątkowo niska (około 4 600 zł za mkw.). Budownictwo wielkopłytowe w Gdańsku w porównaniu z innymi miastami charakteryzuje się dość wysokimi cenami, które zaczynają się od 4 000 zł, ale nierzadko przekraczają nawet 5 000 zł za mkw. W Warszawie koszt przeciętnego mieszkania (7 284 zł za mkw.) nie odstaje od średnich cen notowanych w ostatnich miesiącach. Jak można się spodziewać, w stolicy także najwięcej zapłacimy za lokale w budynkach z lat 70-tych. Ceny zaczynają się od ok. 4 300 zł, a najdroższe osiągają poziom powyżej 8 000 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w III 2016 r.

Średnia cena mieszkania nabywanego w Łodzi wynosi 187 000 zł


We Wrocławiu wartości odnotowywane w transakcjach wzrosły o 3,1%. Za metr kwadratowy lokalu płacimy 5 374 zł. W przypadku budynków z wielkiej płyty widełki cenowe mieszczą się pomiędzy wartością 3 300 zł a 6 500 zł za mkw. Natomiast w Gdyni, mimo rosnącego zainteresowania droższymi mieszkaniami, cena metra kwadratowego nie przekracza jeszcze 5 000 zł. Z kolei za lokale w budynkach z wielkiej płyty płacimy od 3 300 do 6 000 zł za mkw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań II 2015 – II 2016

W Warszawie koszt przeciętnego mieszkania (7 284 zł za mkw.) nie odstaje od średnich cen notowanych w ostatnich miesiącach.
oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: