eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wspólnota mieszkaniowa - nowe zasady głosowania

Wspólnota mieszkaniowa - nowe zasady głosowania

2016-05-31 13:45

Przeczytaj także: Kiedy członkowie wspólnoty mieszkaniowej są równi podczas głosowania?


Jak to działa w praktyce?


Dla przykładu załóżmy, że w danej wspólnocie są lokale mieszkalne, które łącznie posiadają 60% udziałów w nieruchomości wspólnej oraz jeden – duży - lokal garażowy posiadający pozostałe 40% udziałów w nieruchomości wspólnej; lokal garażowy posiada zaś 100 współwłaścicieli, a każdy z nich ma udział w garażu wyrażony ułamkiem 1/100.

W takiej sytuacji, przed nowelizacją Ustawy, współwłaściciele posiadaliby jeden głos o sile 40% udziałów w nieruchomości wspólnej, obecnie zaś, współwłaściciele posiadają 100 głosów o sile 0,4% nieruchomości wspólnej, a tym samym – każdy ze współwłaścicieli lokalu garażowego może oddać głos we własnym imieniu i niezależnie od pozostałych współwłaścicieli.

Uzasadnieniem dla wprowadzonych zmian w sposobie głosowania nad uchwałami wspólnot mieszkaniowych było usprawnienie ich działalności oraz umożliwienie wykorzystania realnego głosu tym właścicielom, którzy wcześniej byli pozbawieni, z uwagi na problemy organizacyjne związane z jego skutecznym oddaniem, nawet w sytuacji, gdy tylko część współwłaścicieli lokalu będącego przedmiotem współwłasności, bierze czynny udział w procesie decyzyjnym wspólnoty.

W kontekście wprowadzonych zmian, należy również zwrócić uwagę na inne, praktyczne aspekty w zakresie organizacji głosowania we wspólnocie, a mianowicie na (i) konieczność rozbudowania list do głosowania w taki sposób, aby każdy ze współwłaścicieli był na niej ujęty, (ii) konieczność zawiadamiania wszystkich współwłaścicieli o zebraniach właścicieli lokali oraz o treści podjętych uchwał, a także (iii) uwzględnienie możliwości zaskarżania uchwał przez poszczególnych współwłaścicieli.

Na koniec należy podkreślić, iż głosowanie w w/w sposób nie dotyczy głosowania wedle zasady, iż na jednego właściciela przypada jeden głos. W takim przypadku, zgodnie z dodanym art. 23 ust. 2b Ustawy, jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika, zaś pełnomocnik może być wybrany większością głosów liczoną wedle wielkości udziałów w nieruchomości garażowej.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: