eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nie ma miejsca na Mieszkanie +

Nie ma miejsca na Mieszkanie +

2016-06-27 11:04

Nie ma miejsca na Mieszkanie +

Nie ma miejsca na Mieszkanie + ©  Artur Bogacki - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Budowa lokali czynszowych na działkach z publicznego zasobu, jest najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym elementem nowego programu Mieszkanie Plus. W kontekście ambitnych planów rządu, warto dokładniej przyjrzeć się gruntom należącym do Skarbu Państwa. Po wyszukaniu odpowiednich danych, możemy wyciągnąć dwa wnioski. Po pierwsze, Skarb Państwa wciąż jest bardzo ważnym posiadaczem ziemi w Polsce. Po drugie, działki w ogóle nienadające się do zabudowy, stanowią zdecydowanie więcej niż 85% gruntów Skarbu Państwa.

Przeczytaj także: Mieszkanie + to szansa na sukces czy płonne nadzieje?

Skarb Państwa obecnie posiada jedną trzecią wszystkich polskich gruntów


W ramach swoich ustawowych obowiązków, Minister Skarbu Państwa co roku musi sporządzić specjalne sprawozdanie o stanie państwowego majątku i przedłożyć ten dokument Sejmowi oraz Radzie Ministrów. Wspomniane sprawozdanie jest cennym źródłem danych na temat całego mienia Skarbu Państwa (w tym nieruchomości). Informacje zebrane przez Ministerstwo Skarbu Państwa uwzględniają również majątek oddany w użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd (np. przedsiębiorstwom państwowym).

Informacje Ministerstwa Skarbu Państwa pochodzące z końca 2014 roku wskazują, że prawie 58% krajowych gruntów należy do osób fizycznych – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Skarb Państwa posiada nieco mniejszy udział we własności gruntowej (33,9% według danych z 2014 r.). Osoby prawne (np. prywatne spółki), mają prawo własności do 4,2% gruntów w Polsce. Bardzo zbliżony wynik (4,1%) w grudniu 2014 r. dotyczył samorządów.

Nawet bez konkretnych danych można domyślić się, że większość państwowych gruntów stanowią lasy. Informacje zaprezentowane na poniższym wykresie, potwierdzają to przypuszczenie. Pod koniec 2014 roku, użytki leśne oraz grunty zadrzewione z zasobów Skarbu Państwa, pokrywały aż 24,3% powierzchni kraju. Udział pozostałych państwowych nieruchomości był następujący:
  • użytki rolne - 5,2% wszystkich polskich gruntów
  • wody - 1,9% wszystkich polskich gruntów
  • użytki ekologiczne, tereny różne i nieużytki - 1,1% wszystkich polskich gruntów
  • tereny komunikacyjne - 1,0% wszystkich polskich gruntów
  • grunty zabudowane i zurbanizowane - 0,4% wszystkich polskich gruntów (4,0% wszystkich gruntów w miastach)

Ostatni wynik jest szczególnie istotny w kontekście rządowego programu Mieszkanie Plus. Odsetek gruntów wstępnie nadających się do zabudowy wielorodzinnej, prawdopodobnie można by powiększyć poprzez wliczenie części ziemi rolnej (głównie położonej w granicach miast). Pozostaje jednak pytanie o atrakcyjność lokalizacji takich działek i możliwość ich przekształcenia na cele inwestycyjne zgodnie z przepisami oraz zasadami dobrej gospodarki rolnej.

fot. mat. prasowe

Struktura własności i wykorzystanie polskich gruntów w 2014 roku

Niemal 58% polskich gruntów należy do osób fizycznych

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: