eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania: najpopularniejsze dzielnice miast

Kupno mieszkania: najpopularniejsze dzielnice miast

2016-07-06 09:54

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Niższe stawki obowiązują na kolejnej łódzkiej dzielnicy z prężnym rynkiem nieruchomości. Własne lokum na Górnej kosztuje średnio 3,2 tys. zł. Mieszkania o powierzchni między 35 a 50 m2 stanowią 60 proc. wszystkich transakcji w tym rejonie. Większe lokale (75-90 m2) w Górnej zyskują na wartości, w takim przypadku sprzedający mogą liczyć na stawki nawet 25 proc. wyższe od średniej w tej dzielnicy. Istotne miejsce na łódzkiej mapie nieruchomości zajmuje też Widzew, w którym zawierana jest co piąta transakcja kupna-sprzedaży mieszkania. Mniejszą popularnością cieszą się za to Śródmieście i Polesie. Te dwie dzielnice dopiero po zsumowaniu transakcji dorównują najpopularniejszym Bałutom.

fot. mat. prasowe

Średnia cena 1m2 mieszkania na Bałutach i na Górnej w podziale na metraż

Najtańsze mieszkania to najmniejsze metraże zlokalizowane na terenie Górnej.


Poznaniacy kochają Grunwald i cenią Starówkę

W stolicy Wielkopolski rynek mieszkaniowy zdominowały dwie dzielnice. Poznaniacy nie skąpią tam grosza na dodatkowy metraż.


Jeśli zastanowić się, jakie są ulubione dzielnice Poznaniaków patrząc tylko na strukturę obrotu nieruchomościami, to bezkonkurencyjne są Grunwald i Stare Miasto. To właśnie tam sprzedaje się najwięcej mieszkań w mieście – wskazuje analiza Urban.one, pierwszego w Polsce serwisu do samodzielnego sprawdzania wartości mieszkania. Tylko w tych dwóch dzielnicach stolicy wielkopolski zawierane jest 50 proc. ze wszystkich transakcji w Poznaniu. Nie wynika to bynajmniej jedynie z dużej podaży czy atrakcyjnych cen.
Dla starych Poznaniaków, Grunwald to kwintesencja miasta, prawdziwa poznańska dzielnica. Na pewno na jej korzyść przemawia dobra komunikacja, zarówno z centrum miasta, jak i autostradą. Do tego jest tam bezpiecznie. Równocześnie nie można powiedzieć, że Poznaniacy wybierają mieszkania na Grunwaldzie czy na Starym Mieście, bo jest tam tanio – komentuje Barbara Bugaj, analityk Urban.one.

fot. mat. prasowe

Struktura obrotu w Poznaniu w podziale na dzielnice

W Poznaniu triumfy święcą Grunwald i Stare Miasto.


W mieście nad Wartą najdroższe są nowe mieszkania i te o metrażu wyższym niż ogólnopolska średnio. Lokale o powierzchni 43-60 m2, stanowią niemal 45 proc. wszystkich umów kupna-sprzedaży w Poznaniu w ostatnich dwóch latach.
Na Grunwaldzie najczęściej sprzedają się mieszkania od 50-60 m2, czyli dwu- i trzypokojowe. Duży obrót obserwujemy również w przypadku mieszkań mniejszych dwupokojowych o metrażu 35-50 m2. W tę grupę wpisują się także standardowe mieszkania w wielkiej płycie - 2 pokoje, metraż około 42-45 m2.

Na Starym Mieście struktura jest niemal bliźniacza, z tą różnicą, że sprzedaje się tam mniej małych "dwójek" (35-43 m2 to ledwie 14 proc. transakcji ) w porównaniu do Grunwaldu ( tu odsetek sięga niemal 18 proc.). Na poznańskiej Starówce kupowane są mieszkania mieszczące się w przedziale od 43 do 60 m2, w średniej cenie mieszczącej się w rejonach 5,8 tys. zł/m2.

Trzy mniej popularne rejony Poznania czyli Jeżyce, Nowe Miasto i Wilda generują po około 16-17 proc. obrotów na rynku każdy. W tej grupie wyróżnia się Nowe Miasto, które choć droższe o średnio 6 proc. od Jeżyc, nie ustępuje mu popularnością. Od Nowego Miasta wyżej wyceniana jest jedynie Starówka. Tu bowiem sprawdza się stara prawda – im bliżej Koziołków, tym drożej.

fot. mat. prasowe

Średnia cena 1m2 mieszkania na Grunwaldzie i na Starym Mieście w podziale na metraż

Na Grunwaldzie najczęściej sprzedają się mieszkania od 50-60 m2


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: