eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Single bez dzieci. Rynek mieszkaniowy musi pamiętać, że tacy właśnie są Polacy

Single bez dzieci. Rynek mieszkaniowy musi pamiętać, że tacy właśnie są Polacy

2016-09-26 12:23

Single bez dzieci. Rynek mieszkaniowy musi pamiętać, że tacy właśnie są Polacy

Liczba polskich par mieszkających bez dzieci rośnie najszybciej w całej UE © Drobot Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przeciętna liczba osób w polskich gospodarstwach domowych, nadal jest jedną z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że ten wskaźnik szybko spadał przez ostatnie lata. Równocześnie był widoczny znaczący wzrost liczby gospodarstw domowych, które składają się tylko z jednej osoby. Dane Eurostatu wskazują, że od 2006 r. do 2015 r. liczba polskich singli zwiększyła się o ponad 800 000. Bardzo szybko wzrósł też udział par mieszkających bez dzieci. Takie zmiany społeczne i demograficzne, wpływają nie tylko na krajowy rynek nieruchomości.

Przeczytaj także: Demografia a rynek nieruchomości

Średnie gospodarstwo domowe w Polsce liczy o wiele mniej niż trzy osoby


Ciekawe informacje o strukturze gospodarstw domowych, możemy znaleźć w bazie danych Eurostatu. Europejski Urząd Statystyczny w ramach badania LFS, szacuje liczbę gospodarstw domowych, które aktualnie składają się z:
  • jednej samotnej osoby
  • samotnego rodzica i jego dziecka/dzieci
  • małżonków/partnerów mieszkających bez dziec
  • małżonków/partnerów oraz ich dzieci

Oprócz powyższych czterech wariantów, Eurostat bierze pod uwagę również inne modele rodziny. Najnowsze dane tej instytucji z 25 krajów Starego Kontynentu wskazują, że Polska cechuje się prawie taką samą strukturą gospodarstw domowych jak Portugalia – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W naszym kraju samotni rodzice prowadzą około 4% gospodarstw domowych (dane z 2015 r.). Udział samotnych osób bez dzieci jest znacznie większy (23%).

Warto zwrócić uwagę, że badanie Eurostatu uwzględnia aktualny skład gospodarstwa domowego. To ważna kwestia w kontekście samotnych osób, których dzieci mieszkają w innym lokum oraz par obecnie prowadzących gospodarstwo domowe bez dzieci (23% wszystkich gospodarstw domowych). Według danych Eurostatu, w 2015 roku tylko 23% polskich gospodarstw domowych składało się z rodziców i dzieci. Nieco większy był udział gospodarstw domowych, których nie zaliczono do żadnej z czterech głównych kategorii (27%).

Wyniki badania Eurostatu wskazują również, że w 2015 roku Polska była jednym z krajów UE posiadających największą liczbę osób w przeciętnym gospodarstwie domowym (2,69 osoby). Nasz kraj ustępował tylko Słowacji (2,94), Chorwacji (2,82) oraz Irlandii (2,71 osoby). W najmniej rodzinnym państwie UE (Szwecji), przeciętna wielkość gospodarstwa domowego była nieco niższa od dwóch osób. Warto także zwrócić uwagę, że wśród Szwedów zdecydowanie największy jest udział samodzielnie gospodarujących osób.

fot. mat. prasowe

Zmiany struktury gospodarstw domowych w wybranych krajach Europy

Zaledwie w ciągu dekady liczba samotnych rodziców w Hiszpanii wzrosła o ponad 100 procent.


Liczba polskich par mieszkających bez dzieci rośnie najszybciej w całej UE …


Dzięki informacjom podawanym przez Eurostat, można samodzielnie obliczyć, że pomiędzy 2006 r. i 2015 r. przeciętna liczba osób w polskim gospodarstwie domowym spadła z 2,99 do 2,69. Ta zmiana wynikała między innymi ze wzrostu liczby samotnie mieszkających Polaków (+34,2% od 2006 r. do 2015 r./+819 000). Polska znalazła się wśród krajów Europy z największym wzrostem liczby jednoosobowych gospodarstw domowych. Większe wyniki odnotowano tylko na terenie Bułgarii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii oraz Węgier.

Niepokojącym sygnałem jest też bardzo szybki wzrost liczby polskich par mieszkających bez dzieci. Do tej kategorii zaliczają się m.in. starsi małżonkowie, których potomstwo opuściło rodzinny dom oraz młodsze pary rezygnujące z rodzicielstwa. Pomiędzy 2006 r. i 2015 r. liczba takich gospodarstw domowych wzrosła o niecałe 900 000 – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Była to największa zmiana wśród 23 porównywanych krajów Europy.

fot. mat. prasowe

Porównanie struktury i wielkości gospodarstw domowych w wybranych krajach

W 2015 roku Polska była jednym z krajów UE posiadających największą liczbę osób w przeciętnym gospodarstwie domowym (2,69 osoby).


Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach struktura polskich gospodarstw domowych nadal będzie się szybko zmieniać. Procesy wynikające ze starzenia się społeczeństwa, zostaną dodatkowo przyspieszone przez skutki niedawnej emigracji zarobkowej. Dlatego konieczne jest dostosowanie polityki mieszkaniowej rządu do obecnych realiów. Plany budowy lokali w ramach programu „Mieszkanie Plus”, muszą uwzględniać wzrost liczby singli oraz malejące potrzeby metrażowe polskich rodzin. W ramach szerszej i społecznej perspektywy, politycy powinni zastanowić się nad problemami wynikającymi ze wzrostu liczby samotnie mieszkających starszych Polaków.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: