eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno mieszkania: po pierwsze lokalizacja!

Kupno mieszkania: po pierwsze lokalizacja!

2016-10-17 00:50

Kupno mieszkania: po pierwsze lokalizacja!

Na co zwrócić uwagę wybierając nowy adres? © Kenishirotie - Fotolia.com

O tym, że wśród głównych czynników decydujących o wyborze mieszkania jest lokalizacja, wie każda osoba, która planuje taki zakup lub ma go za sobą. To właśnie lokalizacja często dyktuje cenę mieszkania, ale dobrze wybrana może w dużym stopniu wpłynąć na nasz komfort na całe lata.

Przeczytaj także: Koniec roku - czas na kupno mieszkania

1. Sprawdź, które dzielnice cieszą się największą popularnością


Jak wynika ze statystyk, najpopularniejszymi warszawskimi dzielnicami są Mokotów i Wola – to właśnie tam sprzedaje się najwięcej mieszkań. Dalej w rankingu plasują się kolejno: Bemowo, Wilanów, Białołęka i Bielany. Wybór dzielnicy powinniśmy jednak dopasować bezpośrednio do naszych potrzeb. Sama kwestia popularności dzielnic jest oczywiście zmienną, zależną od wielu czynników. Z tego względu wybierając lokalizację dla naszego mieszkania, upewnijmy się czy prestiż danej dzielnicy to nie chwilowa moda, a wiążą się z tym realne korzyści i racjonalne argumenty.

2. Określ przeznaczenie swojego mieszkania


Wybierając lokalizację dla nowego mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję pod wynajem, ważne jest dodatkowo określenie grupy docelowej najemców. Dzięki postawieniu na lokalizację w pobliżu uczelni wyższych lub centrów biznesowych, łatwo będzie nam w przyszłości utrzymać płynność najmu. Istnieją oczywiście również takie miejsca, które powinny znaleźć się w pobliżu naszego lokum niezależnie od jego przeznaczenia.



3. Pamiętaj o elementach, które powinny znaleźć się w okolicy twojego mieszkania niezależnie od jego przeznaczenia


Przede wszystkim ważna jest dostępność punktów handlowo-usługowych w okolicy. To idealna sytuacja, gdy po drodze do pracy możemy podwieźć dzieci do szkoły, a wracając, zrobić zakupy, czy wstąpić do apteki. Z tego samego względu ważna jest również dostępność komunikacji. Nawet w przypadku, gdy nie wszystkie potrzebne miejsca możemy znaleźć w bezpośrednim otoczeniu osiedla, dobrze gdy łatwo do nich dotrzeć. Warto zatem sprawdzić jakie połączenia tramwajowe i autobusowe istnieją w okolicy. Posiadacze samochodów powinni przyjrzeć się organizacji ruchu w otoczeniu osiedla i sprawdzić jak wygląda sytuacja na okolicznych ulicach w godzinach szczytu. Z perspektywy osób zmotoryzowanych warto także sprawdzić jaka jest dostępność miejsc parkingowych w bezpośrednim otoczeniu osiedla.

Ważne są także tereny zielone. Szczególnie rodziny z dziećmi powinny zwrócić uwagę na sąsiedztwo parków, skwerów, i terenów rekreacyjnych. Dla osób lubiących sport, ważna będzie także dostępność tras rowerowych, stacji roweru miejskiego oraz szeroko pojętej infrastruktury rowerowej. Jazda na rowerze to jedna z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych wśród Polaków. Coraz więcej z nas wybiera ten środek transportu do poruszania się w obrębie miasta. Dla biegaczy z kolei ważne jest, by w okolicy znajdowały się miękkie ścieżki, umożliwiające jogging.

4. Sprawdź położenie mieszkania w budynku


Oprócz lokalizacji osiedla na mapie miasta, ważna jest także lokalizacja samego mieszkania w budynku i jego ułożenie względem stron świata. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu odczuwanego podczas użytkowania mieszkania, choćby związanego z temperaturą, a co za tym idzie – z rachunkami.

5. Zapoznaj się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i z planami dewelopera na rozbudowę osiedla


Kiedy już wybraliśmy mieszkanie, które w okolicy ma wszystko, co jest nam potrzebne, które jest ułożone w budynku w taki sposób, który nam najbardziej odpowiada, a z okien mamy widok na park, dobrze jest upewnić się, że nie zostanie to w drastyczny sposób zmienione. Aby mieć taką pewność, warto poznać plany zagospodarowania terenu, zwłaszcza planowane inwestycje i rozwój infrastruktury. Warto zaznaczyć, że wybór mieszkania tam, gdzie są już plany miejscowe jest korzystniejszy niż tam gdzie ich nie ma i rozwój okolicy zależy od decyzji o warunkach zabudowy. Obecnie w Warszawie obowiązują 242 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.708 ha. To aż 36,17% powierzchni Warszawy.

Jeśli osiedle, które wybraliśmy jest jeszcze w fazie budowy, lub nawet planów, warto dowiedzieć się jakie są dokładnie plany dewelopera na jego dalszy rozwój. Jeśli osiedle jest etapowane – warto dopytać jak będzie wyglądało w przyszłości. Pamiętajmy także o dzieciach – jeśli kupujemy mieszkanie na gotowym osiedlu, sprawdźmy czy na jego terenie znajdują się place zabaw, a jeśli osiedle jest w budowie, to czy są takie plany? Czy w okolicy staną ławki i czy na przykład osiedle będzie ogrodzone. Niezależnie od tego, czy wybrane przez nas osiedle już istnieje, czy jest dopiero planem dewelopera, warto odwiedzić docelowe miejsce i samodzielnie sprawdzić, jak wygląda bezpośrednia okolica.

Aleksandra Sokołowska, lider projektu w
Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: