eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Firmy budowlane. Słaby optymizm, duże oczekiwania

Firmy budowlane. Słaby optymizm, duże oczekiwania

2016-10-21 11:43

Firmy budowlane. Słaby optymizm, duże oczekiwania

Poziom optymizmu w polskiej branży budowlanej zmalał © ormazabal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wprawdzie w bieżącym roku firmy budowlane były raczej dalekie od huraoptymizmu, to i tak nastroje utrzymują się na względnie zadowalającym poziomie. Dzieje się tak głównie dzięki wysokim oczekiwaniom względem nadchodzącego roku. Branża zdaje sobie sprawę, że obecne spowolnienie nie będzie trwać wiecznie i już wkrótce nadejdzie czas intensywnego wydatkowania środków unijnych.

Przeczytaj także: Branża budowlana, czyli boom, którego jeszcze nie było

Niższy od spodziewanego wzrost gospodarczy, skromniejsza ilość ogłaszanych i rozstrzyganych zamówień publicznych, a do tego szczuplejsze portfele zamówień firm budowlanych oraz mniejsza zyskowność branży. To wszystko nie mogło nie przełożyć się na nastroje w branży. Dowodem jest tu chociażby lektura raportu PMR „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2016 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021” - opracowania zrealizowanego na podstawie badania opinii pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych firm budowlanych w Polsce.

Po trzech latach wyraźnej poprawy, najnowsza edycja badania przyniosła mniej optymistyczne nastroje w branży budowlanej w Polsce, choć w dalszym ciągu optymizm utrzymuje się zdecydowanie powyżej poziomu z lat 2012-2013, czyli okresu korekty po Euro 2012. Indeks Koniunktury Budowlanej PMR przyjął we wrześniu 2016 r. wartość 7,7 pkt osiągając wynik podobny jak w 2010 r.

Indeks koniunktury obniżył się we wszystkich trzech segmentach rynku budowlanego, przy czym najgłębsza korekta miała miejsce w przypadku budownictwa niemieszkaniowego. Po raz pierwszy najwyższy poziom optymizmu odnotowany został w przypadku firm specjalizujących się w budownictwie mieszkaniowym, co jest efektem rosnącej liczby sprzedanych mieszkań przez wiodących deweloperów, a tym samym dużej ilości kontraktów na realizację budynków wielomieszkaniowych.

fot. mat. prasowe

Indeks Koniunktury Budowlanej III kw. 2014 - III kw 2016

Indeks Koniunktury Budowlanej PMR przyjął we wrześniu 2016 r. wartość 7,7 pkt, czyli wynik zbliżony do osiągniętego przez 2010 r.


Najsłabiej wskaźnik koniunktury wypadł wśród firm inżynieryjnych, które w tegorocznym badaniu deklarują, wyraźny spadek liczby inwestycji ze strony samorządów, grupy PKP oraz GDDKiA. Jednocześnie, oczekiwania firm inżynieryjnych względem roku 2017 są stosunkowo dobre – zdecydowana większość firm liczy na to, że w przyszłym roku liczba kontraktów pozyskanych od instytucji publicznych wzrośnie.

fot. mat. prasowe

Wartość Indeksu Koniunktury Budowlanej PMR dla poszczególnych segmentów rynku budowlanego

Najsłabiej wskaźnik koniunktury wypadł wśród firm inżynieryjnych.


W wyniku spowolnienia w budownictwie inżynieryjnym, tylko 64% największych przedsiębiorstw budowlanych deklaruje udział w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską, co jest wynikiem o 8 p.p. słabszym w porównaniu do zeszłorocznej edycji badania oraz najniższym odsetkiem od 2008 r. W inwestycjach współfinansowanych przez UE częściej (74% wskazań) biorą obecnie udział firmy specjalizujące się w budownictwie inżynieryjnym oraz duże firmy budowlane, o rocznym poziomie przychodów przekraczającym 100 mln zł.

fot. mat. prasowe

Odsetek firm budowlanych biorących udział w inwestycjach współfinansowanych przez UE

W inwestycjach współfinansowanych przez UE częściej biorą udział firmy specjalizujące się w budownictwie inżynieryjnym oraz duże firmy budowlane.


Jak pokazują wyniki badania, firmy wykonawcze zamierzają wykorzystać okres spowolnienia na rynku na przygotowanie się do fazy ożywienia. W tym celu wykonawcy podejmują działania mające dać im przewagę nad konkurentami. Najpopularniejszym typem działań podejmowanych przez badane firmy w celu zyskania przewagi na rynku jest aktywne pozyskiwanie nowych zamówień krajowych a także udział w większej ilości przetargów oraz poszerzenie działalności o nowe segmenty rynku. W porównaniu do zeszłorocznej edycji badania większą popularnością cieszyły się także działania związane z inwestowaniem w zarządzanie firmą oraz w kadry. Co dziesiąta badana firma w celu zyskania przewagi konkurencyjnej zdecydowała się na przejęcia innych firm.

fot. mat. prasowe

Działania podjęte lub planowane przez firmy budowlane w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej

Firmy skupiają się przede wszystkim na aktywnym pozyskiwaniu nowych zamówień krajowych.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: