eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie w kamienicy - druga młodość

Mieszkanie w kamienicy - druga młodość

2016-11-16 11:03

Mieszkanie w kamienicy - druga młodość

Kamienica © fot. mat. prasowe

Niegdyś traktowane nieco po macoszemu, teraz zaczyna przeżywać drugą młodość. Cenią je zwłaszcza ci, którzy poszukują dużych, nietuzinkowych przestrzeni. Zlokalizowane w śródmieściu budzi zainteresowanie inwestorów. Mieszkanie w kamienicy.

Mieszkanie w kamienicy - gratka dla inwestora


Statystyki prowadzone przez Metrohouse dowodzą, że starego budownictwa dotyczy obecnie co dziesiąta transakcja zawierana na rynku wtórnym, ale tendencja jest zdecydowanie wzrostowa. Z roku na rok mieszkanie w kamienicy interesuje coraz to większą rzeszę klientów. Na rynku warszawskim można podzielić ją na dwie grupy.

Grupa I to Warszawiacy, którzy świetnie znają miasto i zainteresowani są tylko określonymi adresami. Poszukują przeważnie mieszkań w odrestaurowanych budynkach. Mile przez nich widziany jest również wysoki standard wykończenia samego lokalu.

Grupa II to inwestorzy. Dla nich najbardziej liczy się dobry stan techniczny samego budynku. Standard lokalu wcale nie musi być wysoki. Właściwie nawet lepiej, jeśli jest niższy. Przeprowadzenie gruntownego remontu w niedrogim mieszkaniu to realna szansa na dość duży zysk.

Sprawy mają się bardzo podobnie na terenie Trójmiasta. Tyle tylko, że na trójmiejskim rynku kupujący mieszkanie w kamienicy na własne potrzeby chętniej decydują się na lokale do remontu. Druga grupa to - podobnie jak w Warszawie - osoby, dla których obrót nieruchomościami jest sposobem na zarabianie.
– W Trójmieście działa liczna grupa osób zajmujących się tzw. flippingiem, czyli kupowaniem mieszkań w bardzo słabym stanie, remontowaniem ich i podwyższaniem ich standardu. Mieszkania te później są sprzedawane na rynku z dużym zyskiem – tłumaczy Patryk Szczodrowski z gdańskiego oddziału Metrohouse.

Szukamy mieszkań „z klimatem”


- Klienci kamienic cenią sobie fakt, iż są to z reguły mieszkania dobrze rozplanowane, bardzo wysokie (często ponad 3 m wysokości) i doskonale doświetlone przez obecność dużych okien. Często posiadają one zabytkowe pozostałości – takie, jak np. przedwojenny drewniany parkiet, sztukateria na suficie i ścianach, no i oczywiście najbardziej poszukiwany - kaflowy piec, tłumaczy Agnieszka Żemaitis, dyrektor jednego z warszawskich biur Metrohouse. – Na pytanie o to, dlaczego wybierają kamienice, zgodnie odpowiadają, że szukają ,,mieszkania z niepowtarzalnym klimatem", dodaje pośredniczka.
Niewątpliwym atutem mieszkania w kamienicy jest poczucie wyjątkowości, na które składa się chociażby kameralność budynku i często sąsiedztwo "z wyższej półki".

Podobne zalety wymienia Magdalena Baranowska z oddziału Metrohouse w Krakowie:
- Poza lokalizacją dużą rolę odgrywa przestrzeń. Mieszkania są wysokie, 3,20-3,30 m wysokości, a pokoje przestronne. Duże znaczenie dla klientów ma również unikalny charakter starej zabudowy i jej historia.

Często wybór kamienicy to kwestia niższej ceny. Tak jest w wielu polskich miastach, gdzie segment kamienic gwarantuje możliwość zakupu w dobrej cenie.
– Dodatkową zaletą jest brak opłat w przypadku budynku bezczynszowego. Żyrardów nie jest dużym miastem, a kamienice znajdują się w okolicach centrum, jest to dodatkowy atut – tłumaczy Anna Chodkowska-Seredziuk z oddziału Metrohouse w Żyrardowie.
Atut lokalizacji podkreśla też warszawski pośrednik Metrohouse, Adam Pszczółkowski:
- Kamienice najczęściej położone są w szeroko pojętym centrum miasta. Towarzyszy im zarówno dobra komunikacja, jak i bardzo dobrze rozwinięta sieć handlu i usług w bezpośrednim sąsiedztwie. Pobliskie parki, zieleńce, starodrzew to kolejni towarzysze kamienic. Wszystko to sprawia, że kamienice świetnie nadają się pod wynajem krótkoterminowy.

fot. mat. prasowe

Kamienica

Mieszkanie w kamienicy to interesująca propozycja dla kogoś, kto poszukuje lokum z klimatem.


Jakie są ceny mieszkań w kamienicach?


Oczywiście ceny mieszkań w kamienicach są ściśle skorelowane z lokalnym rynkiem mieszkaniowym.
– W Warszawie za m kw. zapłacimy od 7.000 zł w rejonach bliskich Centrum, nawet do 18.000 zł w obrębie Starego Miasta, w wyremontowanych kamienicach. – wyznaje Agnieszka Żemaitis.
Nierzadko zdarzają się lokale w cenie ponad 20.000 zł za m kw.

Ceny mieszkań w kamienicach w Trójmieście wahają się, w zależności od lokalizacji i wielkości mieszkania od 3.700 za m kw. do nawet 16.000 zł w centrum Gdańskiej Starówki, mówi Patryk Szczodrowski.
Natomiast w Żyrardowie mieszkanie w kamienicy kupimy już od 2.500 zł za m kw. Podobne ceny można spotkać w Łodzi.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.