eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Upadek na chodniku? Sprawdź, kto odpowiada za twój uszczerbek na zdrowiu

Upadek na chodniku? Sprawdź, kto odpowiada za twój uszczerbek na zdrowiu

2016-12-04 00:22

Upadek na chodniku? Sprawdź, kto odpowiada za twój uszczerbek na zdrowiu

Upadek © M.Dörr & M.Frommherz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tegoroczna zima daje już o sobie znać. Warunki atmosferyczne stają się coraz trudniejsze, podobnie zresztą jak sytuacja na drogach i chodnikach. To dobry moment, aby przypomnieć, kto ponosi odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu osoby, która padła ofiarą nieodśnieżonego, czy oblodzonego trotuaru.

Przeczytaj także: Odśnieżanie chodników: jak uniknąć kłopotów z prawem?

O chodnik dba właściciel nie gmina


Jeżeli wydaje ci się, że za chodnik położony przy twojej nieruchomości odpowiada zarządca dróg, jesteś w błędzie. Przepisy stanowią bowiem, że dbałość o stan chodników spoczywa na barkach właściciela nieruchomości. I to właśnie ten ostatni odpowiada za ewentualny uszczerbek na zdrowiu przechodnia, który doznał wypadku na skutek nieodśnieżenia, czy oblodzenia chodnika. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622) nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. Art 5 ust. 1 pkt 4 wspomnianego aktu stanowi bowiem, że „właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.”

Warto tu jednak podkreślić, że obowiązki właściciela nieruchomości ograniczają się jedynie do przyległego chodnika stanowiącego część drogi publicznej wydzielonej dla ruchu pieszych.
„Właściciel posesji nie musi oczyszczać chodnika, który służy m.in. jako parking dla samochodów” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Właściciel nieruchomości, który nie dopełnia swoich "chodnikowych" obowiązków, podlega osądowi na podstawie kodeksowej zasady winy. Art. 415 Kodeksu cywilnego stanowi, że ten, „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” .

Przydatne linki:
- Kodeks cywilny


W przypadku położonego przy posesji chodnika wina właściciela polega najczęściej na zaniechaniu działania, a więc np. nieusunięciu śniegu. Ciężar udowodnienia winy spoczywa na poszkodowanym. co również wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (por. art. 6).

Odpowiedzialność za wypadek pieszego może ponosić np. sklep lub gmina


W ramach uzupełnienia warto nadmienić, że odpowiedzialność wobec pieszych na zasadach opisanych powyżej, ponoszą również inne podmioty i osoby niż prywatni właściciele działek. Zakres odpowiedzialności został określony przez przepisy i orzecznictwo krajowych sądów. W przypadku przystanków i torowisk, odpowiedzialne za szkody pieszych będzie przedsiębiorstwo komunikacyjne. Właściciele sklepów oraz punktów usługowych, odpowiadają natomiast za powierzchnie dostępne dla klientów (np. chodniki i schody prowadzące do sklepu).
„Za stan chodników na drodze publicznej, niepozostających pod pieczą właścicieli nieruchomości, odpowiedzialność ponosi natomiast zarządca drogi” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Upadek na oblodzonym chodniku

Za chodnik przed posesją odpowiada właściciel nieruchomości.


Niezależnie od podmiotu, do którego zostaną skierowane roszczenia, uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego powinien być odpowiednio (przebieg wypadku, koszty leczenia, poniesione obrażenia). Przydatne będą również zeznania świadków zdarzenia.
„Osoby poszkodowane coraz częściej korzystają również z aparatów fotograficznych, aby potwierdzić stan zaśnieżonego chodnika lub oblodzonych schodów do sklepu. Taki zdjęciowy dowód także jest bardzo wartościowy i pożyteczny w razie ewentualnego sporu sądowego” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: