eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2016

Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2016

2017-01-24 14:14

Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2016

Warszawa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W listopadzie i grudniu minionego roku na nabywcę mieszkania zlokalizowanego w Warszawie trzeba było czekać aż 145 dni. Względem poprzedniego badanego okresu czas sprzedaży wydłużył się o przeszło 1,5 miesiąca. Różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną wynosiła aż 2,9 proc. To zdecydowanie więcej niż jesienią, kiedy możliwości negocjacyjne sięgały zaledwie 1 proc. Obecna sytuacja sprzedających nie należy więc do najszczęśliwszych - pisze Metrohouse.
Optymistyczne dla sprzedających dane z września i października okazały się jedynie przejściowe. Dziś o 86 dniach oczekiwania na nabywcę nieruchomości oraz sięgających zaledwie 1 proc. negocjacjach cenowych mogą oni jedynie pomarzyć.

U schyłku roku na szybką (mniej niż 30 dni) sprzedaż mieszkania mogli liczyć ci, którzy wystawiali lokale nie droższe niż 350 tysięcy złotych. Niemal 3/4 mieszkań sprzedanych w tym czasie nie przekraczało tej ceny. Warto również podkreślić, że w grupie najszybciej sprzedających się nieruchomości z rzadka zdarzają się mieszkania wybudowane w ostatnich dziesięciu latach. Palma pierwszeństwa zdecydowanie należy do budowli z lat 70-tych i 80-tych. Co zatem najdłużej szuka nabywców? Są to przeważnie lokale, których właściciele nie bardzo mieli ochotę na korektę cen. Trudno było również o sprzedaż mieszkania o nietypowym rozkładzie, które nie mieściło się w kanonach popularnego budownictwa i którego zbycie wymagało indywidualnego podejścia i dotarcia specyficznej grupy nabywców.

W zestawieniach Metrohouse cyklicznie analizowana jest różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez właściciela mieszkania a ostateczna ceną sprzedaży. Zwykle kształtuje się ona w zakresie 2-3 proc. i nie inaczej jest w analizowanym okresie listopada i grudnia 2016 r. Przy stole negocjacyjnym udawało się wynegocjować 2,9 proc. ceny ofertowej. Mając na uwadze średnią cenę mieszkania w Warszawie, jest to ok. 12 000 zł. Jak zwykle warto jest poświęcić nieco czasu na uzyskanie upustu od oferowanej przez właściciela ceny.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży i wartość negocjacji

W porównaniu do poprzedniego badania średni czas oczekiwania na nabywcę mieszkania znacznie się wydłużył.


Tym razem najwięcej transakcji Metrohouse przeprowadzanych jest na Pradze Południe (13% transakcji), Woli (12%) i Mokotowie (12%). Zwiększoną popularnością cieszy się również Targówek i Bemowo.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Średnią wartość negocjacji wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.