eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domów w Polsce 2016. Cz.II

Budowa domów w Polsce 2016. Cz.II

2017-03-20 08:46

Budowa domów w Polsce 2016. Cz.II

Dom na wsi jako spełnienie marzeń © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

"Raport o budowie domów w Polsce" opracowany przez Oferteo.pl pokazał, że najwięcej nowych inwestycji powstało w woj. mazowieckim i wielkopolskim. Budowa domu trwa przeciętnie 22 miesiące i jest spełnieniem marzeń, najczęściej przed czterdziestym rokiem życia.
Druga część „Raportu o budowie domów w Polsce" porusza kwestie związane z finansowaniem i organizowaniem procesu inwestycyjnego. W części pierwszej omówione zostały tematy technologiczne dotyczące budowy i wykończenia domu.

Najwięcej inwestycji w mazowieckiem


Oferteo.pl przeanalizował gdzie powstało najwięcej nowych domów. Najwięcej, bo 17 proc. inwestycji, powstało w województwie mazowieckim, 11 proc. w wielkopolskim, a 10 proc. w małopolskim. Najmniej nowych domów powstawało w opolskim i lubuskim, a także poza granicami Polski – po 1%.

fot. mat. prasowe

Na terenie którego województwa budowali Państwo dom?

Najwięcej budowano w mazowieckiem.


Dom na wsi – spełnienie marzeń przed czterdziestką


Z raportu przygotowanego przez Ofereto.pl wynika, że najwięcej domów wybudowano na wsi - wskazało tak 57% respondentów. 13 proc ankietowanych budowało dom w mieście liczącym nie więcej niż 50 tys. mieszkańców, a 9 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

fot. mat. prasowe

Na jakim terenie budowali Państwo dom?

Najczęściej budujemy się na wsi.


Ankietowani przez Oferteo.pl zapytani o powody, dla których zdecydowali się na budową domu, najczęściej wskazywali, że była to realizacja ich marzeń. Odpowiedziało tak 24 proc. ankietowanych. 18 proc. badanych uznało, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania. Kolejnym istotnym powodem budowy domu była chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej - tak odpowiedziało 16 proc. badanych - oraz chęć posiadania ogrodu (12,5%). 10 proc. ankietowanych zdecydowało się na budowę domu, ponieważ chcieli się przeprowadzić z miasta na wieś. Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej – po 8%.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powodu zdecydowali się Państwo na budowę domu?

Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu.


Według raportu Oferteo.pl najczęściej na budowę domu decydowały się osoby w wieku od 31-35 lat (29 proc.), w wieku od 26-30 lat oraz 36-40 lat (po 20 proc.).

W porównaniu do poprzedniego badania spadła liczba osób, które decydują się na budowę po czterdziestce. W ubiegłym roku takich inwestorów było 38%, obecnie – 29%. Na tym samym poziomie (2%) utrzymał się odsetek budujących w wieku poniżej 25 lat.

fot. mat. prasowe

W jakim wieku rozpoczęli Państwo budowę domu?

Najczęściej decydujemy się na taki krok jeszcze przed 40. rokiem życia.


Z własnego M do własnego domu


Badani zostali zapytani przez Oferteo.pl, gdzie mieszkali przez przeprowadzką do nowego domu. Najwięcej, bo 46 proc. ankietowanych, mieszkało we własnym mieszkaniu. 32 proc. badanych mieszkało u rodziców, a 14,5 proc. w wynajmowanym mieszkaniu.

fot. mat. prasowe

Gdzie mieszkali Państwo przed wybudowaniem domu?

Najwięcej badanych mieszkało we własnym mieszkaniu.


Serwis Oferteo.pl zapytał także, co stanie się z dotychczasowym lokum. 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że mieszkanie zostanie sprzedane, a 30 proc., że zostanie wynajęte. 15 proc. ankietowanych zamierza zostawić mieszkanie dla siebie, a 12 proc. przekaże je dzieciom.

fot. mat. prasowe

Po wybudowaniu domu Państwa mieszkanie...

Najwięcej badanych przez Oferteo.pl zadeklarowało, że mieszkanie zostanie sprzedane (40%).


Ankietowanych zapytano również o to, ile osób na stałe zamieszkuje w ich domach. 33 proc. odpowiedziało, że to rodzina czteroosobowa. Nieco mniejszy odsetek stanowiły rodziny trzyosobowe (29%) oraz dwuosobowe (25%). Tylko co dziesiąta odpowiedź wskazywała, że w domu zamieszkuje pięć osób lub więcej.

fot. mat. prasowe

Ile osób mieszka w Państwa domu na stałe?

Najczęściej spotykany okazał się model „2+2” z 33% wskazań.


Lepiej być przygotowanym na wyższe koszty


Znaczna większość badanych przez Oferteo.pl przy budowie domu posiłkowała się kredytem bankowym. Według „Raportu o kredytach hipotecznych”, przygotowanym przez Oferteo.pl w 2016 roku, to właśnie budowa domu była najczęstszym powodem zaciągania kredytów hipotecznych.

fot. mat. prasowe

Czy w celu wybudowania domu korzystali Państwo z kredytu bankowego?

Znaczna większość badanych przez Oferteo.pl przy budowie domu posiłkowała się kredytem bankowym.


W przypadku większości ankietowanych ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane – taka sytuacja dotknęła 53% uczestników badania.

fot. mat. prasowe

Czy ostatecznie koszty okazały się wyższe niż prognozowane?

W przypadku większości ankietowanych ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane – taka sytuacja dotknęła 53% uczestników badania.


W przypadku połowy z nich koszty ostateczne były wyższe od prognozowanych najczęściej w wysokości od 11 do 25%. Co trzeci finalnie zapłacił za budowę domu do 10% więcej niż zakładano początkowo, a w przypadku 4% ankietowanych koszty wzrosły od 50 do 100%.

Warto również zauważyć, że cały proces inwestycyjny związany z budową domu (od kupna działki do ukończenia budowy) przeciętnie trwał 22 miesiące.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu, kredyt na budowę domu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: