eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2017

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2017

2017-03-31 10:49

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2017

Warszawa © FotoKieltyka.pl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

137 dni – tyle wynosił na początku bieżącego roku średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To niewiele lepszy wynik od osiągniętego w poprzednim okresie (145 dni). Sprzedający mają zatem prawo do niezadowolenia. Ci, którym zależy na szybkiej sprzedaż, muszą z kolei obniżyć ceny.
Przyjęło się, że początek roku nigdy nie należy do najbardziej udanych, jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzanych transakcji. Tegoroczny styczeń i luty nie wpisały się jednak w ten trend. Ruch na rynku okazał się spory. Mediana ceny dla transakcji przeprowadzonych w analizowanym okresie sięgnęła 7240 zł za m kw. Na największe zainteresowanie ze strony kupujących mogły liczyć osoby, które wystawiły na sprzedaż mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najtańsze M-3, zlokalizowane w wielkiej płycie lub w budynkach wymagających doinwestowania, kupowano już za 200 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że za dwupokojowe lokum w Warszawie można również zapłacić grubo ponad pół miliona złotych.

Wygórowane ceny charakterystyczne są dla Śródmieścia i Mokotowa. W przypadku mieszkań trzypokojowych dominowały nieduże metraże (48-58 m kw) i transakcje do 400 tys. złotych. Nadal wyraźne jest zainteresowanie kupujących Wolą i Mokotowem. To właśnie na tych rynkach wtórnych miała miejsce największa ilość styczniowych i lutowych zakupów. Powodzeniem cieszyła się również Białołęka oraz Bielany.

Pierwsze miesiące roku nie przyniosły znaczących zmian jeśli chodzi o czas zbycia lokum. W przeprowadzonych transakcjach sprzedaż mieszkania w Warszawie zajmowała średnio 137 dni. To wprawdzie o 8 dni krócej niż w poprzednim notowaniu, ale na rynku nie widać zbyt wielu błyskawicznych transakcji. Tylko nieliczne pojedyncze transakcje były realizowane w okresie pierwszego tygodnia od dnia ukazania się oferty na rynku.

Wpływ na przedłużającą się sprzedaż ma często presja sprzedających na wystawianie ofert po zbyt wygórowanych cenach. Zwykle dopiero po kilkukrotnym obniżeniu ceny pojawia się reakcja strony popytowej i pierwsze prezentacje nieruchomości. Rekordziści czekali na transakcję prawie dwa lata. Tak długie okresy nie są normą. Właściciele mieszkań po bezskutecznym czasie oczekiwania na klientów obniżają wyjściową cenę dostosowując ją do rynkowych realiów.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży i wartość negocjacji

W porównaniu do poprzedniego badania średni czas oczekiwania na nabywcę mieszkania nieco się skrócił.


W ostatecznych negocjacjach nabywcy zyskiwali jeszcze 2,1 proc. upustu od ostatniej ceny ofertowej. Tym razem w kilku przypadkach rabat osiągnął wartość większą niż 10 proc., ale zwykle szedł w parze z przedłużającą się sprzedażą mieszkania.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Średnią wartość negocjacji wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru.Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.