eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupujesz mieszkanie? Sprawdź opłaty eksploatacyjne

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź opłaty eksploatacyjne

2017-04-20 00:42

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź opłaty eksploatacyjne

Ogrzewanie © Ingo Bartussek - Fotolia.com

Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji finansowych w życiu, dlatego też nie należy podchodzić do niej bezrefleksyjnie. Kupując nieruchomość Polacy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na jej cenę i lokalizację, ale również na przyszłe opłaty eksploatacyjne. Taka zapobiegliwość bez wątpienia zasługuje na pochwałę.

Drogi jak…czynsz


Z danych Eurostatu wynika, że koszty utrzymania mieszkania w naszym kraju raczej należą do wygórowanych. Statystycznie wydajemy na nie nawet 1/5 miesięcznych zarobków. Stawka czynszowa za 1 mkw. mieszkania w dużym mieście to od 6 do 10 złotych. W niektórych przypadkach (np. stare kamienice) koszty są jeszcze wyższe.

Z kolei dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zajmowało w 2015 roku powierzchnię 76,7 m2 (2,9 pokoi), co oznacza, że średni czynsz w naszym kraju oscyluje wokół 600 – 650 zł. Co się na niego składa? Na jakie opłaty eksploatacyjne należy być przygotowanym?

(Nie) wiem za co płacę


Okazuje się, że świadomość Polaków odnośnie tego, co zawiera się w opłacanym przez nich czynszu, pozostawia wiele do życzenia. Z badania zrealizowanego przez TNS Polska w 2014 roku wynika, że niemal połowa z nas (48%) nie jest w stanie wymienić składowych części czynszu. Przeważnie na całą kwotę, którą przychodzi nam opłacać co miesiąc, składa się wiele elementów, w tym: należność za administrowanie, ochronę, garaż, sprzątanie, wywóz śmieci, fundusz remontowy, ciepłą i zimną wodę, kanalizację oraz ogrzewanie.

Aby jednak uzyskać pełny obraz kosztów związanych z mieszkaniem należy pamiętać, że do czynszu trzeba doliczyć zwyczajowe koszty, jakie ponosimy za TV, Internet, prąd, podatek od nieruchomości, opłatę za wieczyste użytkowanie. To zwykle kolejne 200 do 250 zł za miesiąc. Wychodzi wiec na to, że statystyczna polska rodzina na wydatki związane z mieszkaniem ponosi wydatki rzędu 1000 zł. Jak i czy można mieć na nie wpływ?

fot. Ingo Bartussek - Fotolia.com

Ogrzewanie

Najwyższą pozycją z opłat zawartych w czynszu są zazwyczaj opłaty za wodę i ogrzewanie.


Opłaty eksploatacyjne: gdzie poszukiwać oszczędności?


Najwyższą pozycją z opłat zawartych w czynszu są zazwyczaj opłaty za wodę i ogrzewanie. Przy trzech osobach jest to suma rzędu 150 zł, co przy średniej wysokości czynszu (600 - 650 zł), stanowi czwartą jego część.
- Ze względu na sposób, w jaki pozyskiwane jest ciepło potrzebne do ogrzania wody w kranie i kaloryferach opłaty mogą znacząco wzrosnąć. Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ogrzewany jest nasz blok lub kamienica. A możliwości jest sporo – mówi Joanna Kwidzinska z Grupy GPEC, która dostarcza ciepło na terenie Gdańska, Sopotu oraz kilku innych pomorskich miast.

 • Ogrzewanie gazowe. Powstaje w wyniku spalania gazu w kotłach gazowych, które najczęściej znajdują się w piwnicy lub na poddaszu. Pod warunkiem regularnego serwisowania i przeglądania nowoczesne urządzenia są w stanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim cena. W latach 2005-2015 ceny gazu wzrosły o ponad 53%.
 • Ogrzewanie elektryczne. Nie jest niestety w stanie zapewnić użytkownikom pełnego komfortu. Największą wadą tego rozwiązania są kłopoty techniczne związane z przepływowymi podgrzewaczami wody, które nie zawsze dają radę doprowadzić ciecz do odpowiedniej temperatury. Największą wadą tego rozwiązania są jednak koszty: dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe od innych rozwiązań.
 • Ogrzewanie węglowe. Jest to źródło ciepła, które w największym stopniu wiąże się z tzw. niską emisją, czyli emisją szkodliwych pyłów i gazów. Dlatego jest coraz częściej prawnie zakazywane – np. w Krakowie. Wadą jest także niski komfort użytkowania. Należy pamiętać, aby regularnie dorzucać węgiel, a to zdecydowanie mało wygodne rozwiązanie.
 • Odnawialne źródła energii. Główną zaletą biomasy, energii geotermalnej, słonecznej, wodnej i wiatrowej jest oczywiście ich ekologiczny charakter. Stosowane są one jednak wciąż zbyt rzadko ze względu na wysokie koszty inwestycyjne dla dewelopera. Ponadto, nie zawsze można z nich korzystać, ponieważ nie są w stanie samodzielnie zapewnić pełnego i stabilnego zapotrzebowania na ciepło, co wymaga stosowania dodatkowego źródła.
 • Ciepło systemowe. To obecnie najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę w miastach. Zapewnia atrakcyjne cenowo ciepło i nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowanie ze strony użytkownika. Gwarantuje bezpieczeństwo i komfort przez cały rok. Wystarczy odkręcić grzejnik. Wysokie normy, związane z produkcją i dostawą sprawiają, że ten rodzaj ogrzewania jest bezpieczny także dla środowiska naturalnego.

– Z najnowszego raportu GUS o zużyciu energii w gospodarstwach domowych wynika, że ciepło systemowe było wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń przez 41,7% gospodarstw domowych. Jest to jedna z najtańszych i najbardziej stabilnych cenowo form ogrzewania. Jego cena regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) – mówi Joanna Kwidzinska.
Według danych GUS ciepło systemowe charakteryzuje się najbardziej stabilną ceną spośród wszystkich nośników energii. W ciągu ostatnich 13 lat, jego koszt wzrósł o 23 proc. ponad inflację. W tym samym czasie cena gazu ziemnego wzrosła o ponad 53 proc., a oleju opałowego niemal o 70% (pełne porównanie na wykresie).
- Warto na marginesie dodać, że wysokość czynszu i źródło ogrzewania budynku wpływają także na wartość naszej nieruchomości, gdybyśmy rozważali jej sprzedaż. Działa to podobnie, jak np. przy rozbudowie miejskiej siatki komunikacyjnej – tras tramwajowych, czy metra. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w okolicy i możliwość przyłączenia się do sieci pozytywnie wpływają na wartość nieruchomości – wyjaśnia Kwidzinska.

Ziarnko do ziarnka…


Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju ogrzewania, różnice w kosztach mogą sięgać od kilkudziesięciu do nawet przeszło 100 złotych miesięcznie. Przy oszczędności rzędu 50 zł miesięcznie na opłatach za wodę i ogrzewanie, w skali 25 lat (a więc w okresie, na który zazwyczaj bierzemy kredyt hipoteczny) zyskujemy 15 000 zł. To suma, która pozwala na pełne wyposażenie kuchni - w meble, zmywarkę, lodówkę, płytę grzewczą, okap. Taka kwota pozwala nam także być „do przodu” o raty kredytowe na pół roku lub nawet rok.
- Jak widać z powyższych wyliczeń, zwracając uwagę na to, jaki rodzaj ciepła dostarczany jest do kupowanego mieszkania, możemy całkiem sporo zaoszczędzić – podsumowuje Joanna Kwidzinska z Grupy GPEC. – Na przykładzie Gdańska, gdzie dostarczamy ciepło systemowe, możemy powiedzieć, że przy ogrzewaniu mieszkania o powierzchni 100 m2 różnice w opłatach mogą sięgać nawet 100 zł na korzyść ciepła systemowego w porównaniu do gazu płynnego, czy oleju opałowego. W porównaniu do energii elektrycznej może to być jeszcze większa oszczędność – w okresie 10 lat nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Ogrzewanie prądem

  ZarembaRa / 2017-04-30 21:03:28

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-04-30 21:04:35)

  Nie do końca zgodzę się z twierdzeniem, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Wymienione jest tu tylko ogrzewanie wody użytkowej i to ogrzewaczami przepływowymi. Zawsze można ogrzewać w dobrym bojlerze z odpowiednim zbiornikiem, ogrzewaną w niskiej taryfie (G12 - dwutaryfowy system). Można dom ogrzewać np. promiennikami IR. Akurat ja mam w domu instalację grzewczą na prąd i sobie chwalę. I ciepła woda jest grzana prądem i ogrzewam wnętrza grafitowymi (technologia, nie kolor) panelami Eco Partner. W mediach ciągle pokutuje świadomość starej technologi i drogiego grzania prądem. A to już dawno się zmieniło na korzyść. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • ZarembaRa / 2017-04-30 21:03:29

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-04-30 21:05:04)

  2x się dodało odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.